Starostlivosť

Hibernate ker veronica - Ako získať rastlinu počas chladného obdobia


Krivka veronica je v lete veľmi robustná a odolná. V chladnom období je však dôležitá optimálna ochrana proti mrazu, pretože rastlina nie je odolná.

Kríková veronica (Hebe) je na začiatku pomerne malá a nenápadná. Pri náležitej starostlivosti a za optimálnych podmienok môžu niektoré odrody vyrastať aj na veľké kríky, ktoré ponúkajú predné nádvorie so špeciálnym pútačom.

Veronica kríkov je v lete veľmi flexibilná z hľadiska umiestnenia. Rastie napríklad:

 • vonku
 • v sejačke
 • v kvetinovej krabici
 • na parapete

Pri správnych klimatických a svetelných podmienkach sa rastliny v letných štvrtiach budú dobre rozvíjať a usilovne kvitnú. Ak teploty klesnú, rastliny potrebujú našu pomoc, pretože sa chcú presťahovať do vhodných zimných štvrtí.

Krík veronica v zime

V chladnom období kríková veronika doslova preraďuje na nižší stupeň. Dni sa znižujú, teploty klesajú a rastliny sa spomaľujú. Počas tejto doby sa kríková veronika zalievala menej často. Zimné štvrte môžu mať teploty okolo desiatich stupňov. Teplomer by však nemal klesnúť pod päť stupňov. Svetlo je obzvlášť dôležité pre vždyzelené rastliny v zimných štvrtiach. Rastliny prežijú dobre iba v zime, ak je dostatočný jas.

"Tip: Čím je toto miesto chladnejšie, tým menej je potrebné zalievať veroniku kríkov.

Rôzne možnosti zimovania

Krík veronica hibernácie vonku

Aj keď je možné dosiahnuť rozdiely medzi jednotlivými druhmi a malé odrody sa ukázali byť odolnejšie, veronika kríkov sa určite nedá opísať ako vytrvalá. Nočné mrazy sa môžu vyskytnúť už na jeseň. Potom je čas presťahovať sa do zimných štvrtí.

Za týmto účelom sa rastliny vyberú zo zeme a umiestnia do sejačky, aby potom zimu strávili vo svetlej, ale nie príliš teplej miestnosti v dome.

V oblastiach s priaznivejším podnebím je tiež možné vyskúšať prezimovať veroniku kríka vonku. Aby rastliny nezmrzli, sú pokryté listami a kefou. Smrekové vetvičky poskytujú dobrú ochranu pred chladom a mrazom kvôli hustému vpichovaniu. Smrekové ihly, ktoré na jar pomaly padajú, sú pre rastliny výhodou. Týmto spôsobom sa veronika kríkov môže pomaly prispôsobovať meniacim sa svetelným podmienkam a stúpajúcim teplotám.

Hibernácia kríkovej veroniky v květináči

Ako kontajnerová rastlina je ker veronica prínosom pre záhradu a terasu. Už v lete sa ukázalo, že črepníkové rastliny vyžadujú viac údržby ako rastliny v prírode. Museli viac zalievať a tiež zabezpečovať stály prísun živín počas fázy rastu. Aby sa veronika kríkov v vedre nestala problémovým dieťaťom v zime, je dôležité reagovať včas. Keď teploty klesnú v noci pod osem stupňov, je čas prejsť do zimných štvrtí.

Tam by mali byť rastliny jasné a hibernácie pri asi desiatich stupňoch. Ak svetelný zdroj nepostačuje, môžete pomôcť so špeciálnym bodovým svetlometom. Je umiestnená priamo v závode, vytvára príjemné nepriame osvetlenie a poskytuje zariadeniu potrebný jas. Kontajnerová rastlina tiež oceňuje vysokú úroveň vlhkosti v zime, a preto by sa mala pravidelne striekať.

Hibernate veronica kríkov v balkónovej krabici

Nízko rastúce druhy sú pre pestovateľov ozdobou. Pretože kvetinové škatule sa zvyčajne nenachádzajú priamo na zemi, sú menej náchylné na chlad a mráz ako na pestovanie nádob. Ak teplota klesne pod bod mrazu, je tiež čas, aby sa do domu priniesla aj balkónová krabica. Rastliny môžu zostať v balkónovej krabici za predpokladu, že sa nájde vhodné miesto. Pre úsporu miesta sa odporúča previesť kríkovú veroniku na menšie kvetináče a potom ich postaviť osobitne.

Hibernácia kríkovej veroniky ako izbovej rastliny

Ak sa veronika kríkov použila ako ozdoba na okennom parapete v obývacej izbe v lete, môže to byť pre rastliny v zime drahé. V prehriatej obývacej izbe rastliny nemusia prežiť zimu. Počas vykurovacieho obdobia by sa vhodné miesto pre rastliny malo nachádzať vo svetlej, ale nie vyhrievanej miestnosti. Na schodisku alebo nevyhrievanej zimnej záhrade môžu rastliny v zime dobre prežiť. Dostatočné svetlo je dôležité. Pri hodnotách nižších ako 1 500 luxov by sa mali používať žiariče umelých rastlín.

Vyhnite sa chybám údržby v zimných štvrtiach

 • príliš tmavé miesto = pokles lístia
 • príliš teplé miesto = sušené listy
 • suchý vykurovací vzduch = hnedé okraje listov
 • Vlhkosť príliš nízka = suché a skrútené listy
 • Teplota pod 5 stupňov = rastlina zamrzne
 • priveľa zavlažovacej vody = hnijúce kvôli zamokreniu

Chyby v starostlivosti v zime a ich následky

 • Odfarbenie listov
 • zažltnuté listy
 • opad listov
 • hniloba
 • choroby
 • napadnutia škodcami

Takto vyzerajú ideálne zimné štvrte pre kríkovú veroniku: