Dom a záhrada

Výsadba slivky - všetko o polohe a pôde


Plody slivky sú sladké, mierne korenené a preto všade veľmi populárne. Ak chcete priniesť ovocný strom do záhrady, nemusíte venovať veľkú pozornosť výsadbe. Vznešená slivka je nenáročná a ľahko sa udržuje.

Ušľachtilá slivka (Prunus domestica subsp. Italica) je jednou zo sliviek a namiesto vajcovitého ovocia má guľovú plochu. Slivky zahŕňajú skutočné slivky a sobie hrudky. Šťavnaté slivky môžu zožltnúť, zeleno-žlté, modré alebo červené. Slivky sú známe už od 17. storočia a používajú sa v Európe a Ázii na pestovanie ovocných stromov.

Sladké slivky chutia najlepšie zo stromu. Bežné je však aj spracovanie na džem alebo kompot. Ak chcete tiež čoskoro zozbierať šťavnaté ovocie, tu nájdete, čo by sa malo pri výsadbe sušených sliviek brať do úvahy.

Ktorú slivku treba vysadiť?

Pred výsadbou by ste sa mali najprv bližšie pozrieť na ovocné stromy. Slivka patrí do čeľade ruží a úzko súvisí s čerešňami, broskyňami alebo mandľami, ktoré tiež patria do rodu Prunus. Skutočné slivky a soby sú pôvodom našej zemepisnej šírky.

Skutočná ušľachtilá slivka je tmavočervené až modro-čierne guľové ovocie, ktoré je v odrodách

  • „Farebný perdrigón“
  • "Peach Plum"
  • "Víno Plum"

je na trhu.

Renekódy sú zafarbené žlto-zelené a majú sladšiu chuť. Na trhu sú veľmi staré kultivary a rôzne nové odrody. Oba druhy sú celkom dobre prispôsobené našej klíme a nelíšia sa z hľadiska výsadby.

Nájdite správne miesto

Sladké slivky pochádzajú pravdepodobne z ázijského regiónu a sú to docela teplomilné rastliny. Ovocné stromy preto prosperujú obzvlášť dobre v južnej Európe a severnej Afrike.

Teplé a chránené miesto je dôležité pre sušené slivky. V Nemecku preferujú prosperovanie v klimaticky zvýhodnených oblastiach, ako je údolie Rýna alebo Bodamské jazero. Pestovanie je možné aj v chladnejších oblastiach. Ukázalo sa, že rôzne odrody sú dosť robustné. Patria sem staré kultivary „Meroldts Reneclode“ alebo „Uhinks Reneklode“.

"Tip: Pred nákupom sa opýtajte, či príslušná odroda dokáže zvládnuť dané podmienky na mieste.

Udržiavanie sobov v lone - je to možné?

Aby sa kultivácia slivky mohla uskutočňovať bez obmedzení aj v oblastiach s menej priaznivým podnebím, nádoba sa osvedčila. Sadenice by však mali mať primeranú veľkosť a mali by byť najmenej 70 litrov. Slabé odrody sú vhodnou voľbou pre vane. Je však potrebné, aby sa dohliadal na rastlinu v záhrade, pretože rastliny vo vani vyžadujú viac vody a živín ako rastlina v teréne, ktorá môže byť dobre zásobovaná pôdou.

Nájdite ten správny substrát

Sladké slivky rastú v normálnej záhradnej pôde. Pred výsadbou môže byť substrát obohatený kompostom. Príliš suché rastliny sa zmenšujú. Podlaha by mala byť vždy mierne vlhká a mala by byť dostatočne priepustná, aby tekutina mohla ľahko odtekať.

"Tip: Slivky tolerujú vápenaté pôdy, a preto sa môžu tiež zalievať vodou z vodovodu.

Ak chcete byť na bezpečnej strane, môžete pred výsadbou určiť pH rastliny. Z každého záhradného centra sú k dispozícii vhodné testovacie prúžky. V ideálnom prípade by pH malo byť medzi 6,5 a 7. Podlaha by nemala úplne vyschnúť. V porovnaní s ostatnými zástupcami v sade je slivka pomerne často potrebná na zalievanie.

Výsadba sušených sliviek - vysvetlené krok za krokom

❶ Vyberte miesto
❷ Uvoľnite, vyčistite a vylepšite podlahu
❸ Zaliate koreňovú guľu
❹ Vykopajte výsadbový otvor
Einsetzen Vložte drenáž
❻ Vložte slivku do výsadbového otvoru
❼ Naplňte substrát
❽ Dobre stlačte zem
Ießen Zalejte rastlinu dostatočne

Najprv sa vyberie miesto. Malo by byť čo najteplejší, slnečný a chránený pred vetrom. Je potrebná vhodná príprava, aby základňa slivky poskytla ideálny základ pre rast. To zahŕňa uvoľnenie substrátu a odstránenie kameňov a burín. Aby sa zabránilo zamokreniu, môže sa ako drenáž zabudovať hrubý piesok alebo štrk. Obohatenie kompostom, hoblinami rohov alebo guanom dodáva substrátu živiny.

Výsadbový otvor by sa mal vykopať najmenej dvakrát šírka a hĺbka koreňovej gule. Pred vysadením slivky by koreňová guľa mala byť schopná nasať dostatok tekutiny. Z tohto dôvodu sa rastlina umiestni do vedra s vodou a nechá sa tam dovtedy, kým sa nezvýšia žiadne vzduchové bubliny. Po umiestnení slivky do výsadbového otvoru sa substrát naplní. Rastlina sa ľahko pretrepáva, takže nie sú žiadne medzery. Adekvátne zavlažovanie je pre slivky od začiatku veľmi dôležité.

"Tip: Tí, ktorí očakávajú bohatú úrodu, by nemali zanedbávať zavlažovanie rastlín. Všeobecným pravidlom je zavlažovanie záhradnou hadicou najmenej jednu hodinu.

Výsadba sušených sliviek vo vani - pokyny krok za krokom

Auswählen Vyberte kvetináč
❷ Pripravte substrát
❸ Zalejte rastlinu
❹ Zahrňte drenáž
Einsetzen Vložte závod
❻ Naplňte substrát
Ießen Rastlinu dobre zalejte

Sadenice by nikdy nemali byť príliš malé, aby sa sušené slivky mohli dariť aj vo vani.

"Tip: Slivka nie je skutočne vhodná na uchovávanie kontajnerov. Táto možnosť by mala slúžiť ako alternatíva iba vtedy, ak miestne podmienky neumožňujú výsadbu vonku.

Substrát by sa mal zvoliť zvlášť bohatý na živiny, pretože rastlina musí obísť prísun živín do stiesneného kvetináča. Pretože sa črepníkové rastliny môžu rýchlo zamoknúť a v každom prípade je potrebné adekvátne zavlažovanie, odvodnenie v sadbe by malo zaistiť priepustnosť pôdy. Na dne nádoby sa ukladajú ílové granule alebo hrubý štrk. Sušené slivky sa pred výsadbou ľahko zavlažujú. Aj pri zalievaní po výsadbe by sa nemali dosahovať žiadne úspory. Ak je substrát primerane zásobovaný kompostom a pravidelne mulčovaný, drahá slivka v vedre by mala mať k dispozícii dostatok živín.