Záhradné tipy

Cutting jalovec - tipy a triky pre úspešné zabezpečenie a topiary rez


Juniper je väčšinou nenáročný, ale občas potrebuje znížiť. Tu sa dozviete, kedy a ako najlepšie rezať borievku.

Jalovec je rastlina, ktorá sa rôznymi spôsobmi prezentuje v rôznych formách rastu. V neposlednom rade to možno pripísať dobrej tolerancii rezu. Či už je to živý plot, osamelý závod alebo v atraktívnom tvare, borievka (Juniperus) je univerzálna a atraktívna.

Pravidelný rez by sa nemal vynechať, aby sa stimuloval rastový zvyk a aby sa zachovala príťažlivosť rastliny.

Kedy má byť borievka rezaná?

Juniper je robustný a extrémne toleruje rezy. Nezáleží na tom, ktorá forma rastu je hľadaná a či borievka stojí v živom plote alebo by mala pôsobiť v jednej pozícii. Hobby záhradník zostáva flexibilný, pokiaľ ide o správny čas na tvar alebo údržbu. Rezné opatrenia sa môžu vykonávať počas celej fázy rastu. Jar a jeseň sú uprednostňované. Na jar by mali byť rastliny rezané pred pučaním. Ideálne obdobia pre borievku rezanú na konci záhradného roka sú mesiace september až október.

Tip: Juniper by sa nemal rezať, keď je mráz. Dni alebo priamemu slnečnému žiareniu by ste sa mali vyhnúť aj v deň rezu.

Čo musíte zvážiť pred rezaním

Pred rezaním skontrolujte rezný nástroj. Zastrihávač plotov by nemal byť iba ostrý, ale pred použitím by ste mali tiež rezací nástroj dezinfikovať. Toto sa výhodne uskutočňuje s čo najvyšším percentom alkoholu. Juniper má pomerne silné ihly. Pri rezaní by to mohlo viesť k zraneniam. Rastlinná šťava cypřišovej rodiny je mierne toxická a môže u alergikov spôsobiť nepríjemné reakcie.

Tip: Ak chcete strihať živé ploty, v predstihu skontrolujte živý plot pre chov vtákov. Ak je v živom plote hniezdo, malo by sa orezať neskôr.

Zariadenia na ochranu pred priamym kontaktom s rastlinami

 • rukavice
 • ochranné okuliare
 • robustná pracovná obuv
 • dlhé nohavice
 • dlhý sveter alebo sako

Trochu rady - správne zaistenie

Jalovec sa výhodne pestuje ako živý plot. Pretože rastliny rastú iba mierne, je každý rok postačujúci plotostrih. Ako je uvedené vyššie, jar je najlepší čas. To podporuje rast rastlín a zaisťuje atraktívny vzhľad. Živé ploty sú výhodne rezané do lichobežníkového tvaru. Nie je to len kvôli optickému aspektu, hobby záhradník sa snaží umožniť slnečnému žiareniu preniknúť do všetkých oblastí rastliny a tak zabrániť plytvaniu. Pred začatím samotného rezu sa odstránia všetky vetvy, ktoré zahynuli počas zimy.

Tip: Aby ste nestrihli požadovaný tvar počas rezu, môžete natiahnuť šnúry alebo postaviť drevený rám.

Zaistenie živých plotov sa vykonáva od korunky rastliny k základni. Dajte pozor na príslušného sprievodcu orientáciou. Ak sú rohy mierne zaoblené, môže vstúpiť viac svetla. Zastrihávač plotov je vždy usporiadaný rovnobežne s rastlinou pre topiary. Ak živý plot stratil tvar v lete, môže si druhý zimný rez v neskorom lete zachovať svoj tvar aj v zime.

Takto sa orezáva živý plot s borievkou

 1. strih zhora nadol
 2. Nastavte lešenie alebo napnite káble
 3. Nestrácajte zo zreteľa tvar
 4. Odstráňte mŕtve výhonky, choré konáre a konáre rastúce dovnútra

Rez jalovec ako vzorka

Jalovec vyreže jemnú postavu nielen ako živý plot. Rastliny sa môžu javiť ako atraktívne a pôsobivé dokonca aj v jednej polohe. Nemali by ste vynechať ani pravidelnú údržbu. Bez vhodných prerezávacích opatrení môžu solitérne rastliny dosiahnuť výšky až dvanásť metrov a tiež rýchlo expandovať.

Jalovec je veľmi dobre tolerovaný rezaním, ale zriedka odpustí radikálne rezacie opatrenia. Takže častejšie rezajte menej a pokojne.

Tip: Jalovec sa môže počas fázy rastu niekoľkokrát odrezať.

Najskôr sa odstránia mŕtve výhonky. Každý rez by mal začať vo vidlicovej vetve. Osamelé rastliny sú tiež veľmi vhodné pre topiary. Môžete sa rozhodnúť pre loptičku, ktorá sa dá pomerne ľahko rezať, trochu zložitejšiu špirálu alebo kreatívnu zvieraciu postavu. Vhodné šablóny môžu byť vyrobené z drôtu alebo zakúpené a použité ako pomôcka pri rezaní. Šablóny sa položia na rastliny a odstránia sa všetky vyčnievajúce vetvy. Na jemné rezanie by sa mali používať menšie nožnice.

Týmto spôsobom je solitérna rastlina rezaná

 1. pravidelne recutujte
 2. nevykonávajú radikálne rezacie opatrenia
 3. Staré a mŕtve vetvy úplne odstráňte
 4. použite šablónu pre topiary

Rez jalovec ako bonsai

Ľahko udržiavateľný a robustný borievka je obzvlášť obľúbený ako bonsai. Rastlina môže byť tvarovaná podľa potreby. Bonsai však znesie drastické rezacie opatrenia. Pravidelné prerezávanie je na druhej strane dobre tolerované. Ak sú tipy na výhonky pravidelne skracované, rastlina rastie hustejšie. Aby sa forma rastu javila obzvlášť chúlostivá, môže sa tiež trhať prstami. Bonsai rez by sa mal rozšíriť na kôru najmenej raz ročne. Otvory a trhliny vlákien v kôre môžu podporovať prenikanie škodcov. Vlákna z kôry sa odstránia pinzetou. Zostávajúce zvyšky môžu byť odstránené.

Vo videu: Topiary Maxi Bonsai

Starostlivosť po reze

Starostlivosť o borievku sa zvyčajne začína odrezaním tvaru a údržby. Obdobie pestovania by malo byť súčasťou ďalších opatrení na údržbu. Prvé zníženie na jar je už predpokladom rýchleho rastu. Aby bola rastlina zdravá, potrebuje po rezaní veľa vody. Ak je kompost zabudovaný do substrátu, rastlina dostáva spoľahlivé dlhodobé hnojivo. Kontajnerové rastliny vyžadujú viac starostlivosti ako borievka v teréne. Mrazuvzdorné rastliny by sa mali rezať iba na jar.

Výhody a nevýhody prerezávania

výhodynevýhody
Juniper sa ľahko kosí a toleruje celú vegetačnú sezónu pomocou rezacích opatrení.Ak bol rez vynechaný niekoľko rokov, môže to byť ťažké, pretože rastlina nemôže tolerovať radikálny rez.
Cypřišové rastliny sú tiež veľmi vhodné pre topiary, pričom klasická lopta je rovnako možná ako umelecké postavy.Juniper je mierne jedovatý a môže spôsobovať alergie, takže sa uistite, že máte vhodný ochranný odev.
Ak sa borievka rezá pravidelne, má to priaznivý vplyv na rastový zvyk a príťažlivosť rastliny.
Tento obchod ponúka rôzne šablóny pre úspešné rezanie tvarov.