Inštrukcia

Sladká slivka: identifikácia chorôb a škodcov a boj proti nim


Kým sú sušené slivky silné, sú náchylné k určitým škodcom a chorobám rastlín v prípade chýb údržby. Tu sa dozviete, čo to je, ako ich spoznať a ako s nimi bojovať.

Hoci je slivka (Prunus domestica subsp. Italica) považovaná za pomerne silnú a mnoho odrôd sa môže dobre pestovať aj v regiónoch s tvrdšou klímou, ovocná plodina nie je úplne ušetrená chorobám a škodcom.

Ak sa však ušľachtilé slivky pestujú podľa svojich požiadaviek na umiestnenie a zavlažovanie, chorobám sa dá do značnej miery vyhnúť, pretože oslabené rastliny sú oveľa zraniteľnejšie na poškodenie všetkého druhu.

Na slivke boli pozorované nasledujúce choroby a škodcovia:

  • kiahne vírus Plum
  • Vrchol sucha v Monílii
  • slivka ovocie
  • Eriophyidae

Vírus Scharka - smrtiaca hrozba pre slivky

Vírus Scharka sa môže vyskytnúť na všetkých slivkách. Nemecké choroby sa už neobávajú choroby, pretože napadnutie sa týka celého stromu a proti vírusu Scharka sa nedá účinne bojovať.

Uznať:

Spočiatku je ochorenie ťažko rozpoznateľné. Sfarbenie listov sa vyskytuje v strednom lete, ktorého tvar pripomína prstene a oblaky. Stromy sú choré a rastú horšie ako obvykle. Keď ovocie dozrieva, na ovocí sa dajú pozorovať kiahne podobné deformácie. Preto sa Scharka choroba často označuje ako kiahne. Inak nažltlé mäso vykazuje červenkasté sfarbenie. Slivky spadnú zo stromu skôr ako obvykle. Plody chutia mierne horko a už nie sú jedlé.

Bojovať:

Ak je ušľachtilá slivka infikovaná vírusom Scharka, nedochádza k záchrane. Stromy musia byť okamžite vyrúbané a zničené. Výskyt Scharkovej choroby sa musí nahlásiť a nahlásiť na príslušnú obec.

"Tip: Slivky sú obzvlášť citlivé na vírus Scharka. Odrody Große Grüner Reneklode a Graf Althanns sa považujú za rezistentné na patogén.

Vrchol sucha v Monílii - nebezpečenstvo pre čerstvé výhonky

Sucho v Monílii je plesňové ochorenie, ktoré začína kvetmi a potom pokračuje v mladých výhonkoch. Stromy nespôsobujú spočiatku žiadne významné škody. Keďže huby hniezda v ovocnom dreve a hibernátoch v ňom môžu stromy trpieť touto chorobou už roky. Postupom času to oslabuje rastlinu, až kým rastie zakrpatený a nakoniec neumrie.

Uznať:

Na kvetinách je viditeľné zamorenie. Tieto sa otvárajú ako obvykle, ale o niečo neskôr začnú vädnúť. Listy čoskoro uschli. Viditeľne strácajú farbu a zvädnú. Špičky výhonkov tiež odumrú. Infikované časti rastlín neklesnú na zem, ale zostanú na strome a slúžia huby na zimu. Cyklus sa potom začne znova na jar.

Bojovať:

Pri dobrej starostlivosti je možné vyhnúť sa suchu v špičke Monilia. Ak sa objavia príznaky huby, postihnuté výhonky sa štedro rozrežú na dvojročné drevo.

"Varovanie: Výsledný rezný materiál sa nesmie ukladať na kompost, ale musí sa likvidovať so zvyškovým odpadom alebo spáliť.

Zamorené slivky sa dajú celkom dobre ošetriť biologickými látkami. Osvedčilo sa to postrekom vývarom z presličnej byliny alebo cibuľovej kôry.

Obálka slivky - červy na cestách

Pretože jablone nie sú bezpečné pred obalmi jabĺk, obal sliviek napadne slivky. Vajcia sa kladú na listy, konáre a plody. Larvy sa vyliahnu už po troch týždňoch. Hibernujú v kôre alebo na zemi a potom v lete vrhajú ovocie.

Uznať:

Je to ťažké. Červy sa zviditeľnia až po otvorení ovocia. Slivky často zo stromu predčasne spadnú a cítia sa mäkké a hebké.

Bojovať:

Tu môže záhradkár robiť preventívne opatrenia. Ak je položený záchytný pás z vlnitej lepenky, larvy tam ustúpia. Kartón by sa mal vymieňať každý týždeň. To znamená, že zamorenie nie je možné úplne zničiť, ale dá sa výrazne minimalizovať.

Žlčový roztoč - malý a stredný

Gall roztoče nemôžu byť videné voľným okom. Z tohto dôvodu je napadnutie spočiatku nepovšimnuté. Aby bolo možné napadnutie identifikovať čo najskôr, mal by sa sadista vybaviť lupou a podrobne sa pozrieť na rastlinu.

"Tip: Žlté roztoče sa šíria najmä v teplom a suchom počasí.

Uznať:

V prípade pokročilého zamorenia sa na listoch a na ovocí objavia načervenalé výbežky.

Boj

Ak je pôda vždy udržiavaná dostatočne vlhká, prospieva to nielen rastu a prosperite rastlín, je to tiež účinný prostriedok proti žlčovým roztočom, ktoré oceňujú suché a teplé prostredie. U čipiek a dravých roztočov majú žlčové roztoče prirodzené dravce. V prípade zamorenia sa osvedčilo aj použitie biologických pesticídov na báze repkového oleja.

Vyhnite sa chorobám a škodcom spôsobeným údržbovými chybami

Zdravé a silné rastliny sú menej postihnuté chorobami a škodcami.

Ako prevencia slúžia tieto opatrenia: