Dom a záhrada

Rastliny medinille a tipy na presádzanie


Medinilles alebo Medinilla magnifica je čokoľvek iné ako nenáročné. Ak chcete získať exotiku na parapete, musíte zvážiť niekoľko vecí vopred.

Prineste trópy domov - umožňuje to Medinilla magnifica. Atraktívna kvitnúca rastlina je jedným z mála druhov medzi exotickými rastlinami s čiernymi ústami, ktoré sú vhodné pre izbovú kultúru. Aby bolo možné obdivovať okázalé kvety, je milovník rastlín napadnutý, pretože nádherná rastlina nie je jedným z najjednoduchších druhov starostlivosti o kvetinové okná. Ak sú dodržané podmienky umiestnenia a pôdne požiadavky medinil, základ zdravého rastu už bol položený. Zistite teraz, čo je potrebné vziať do úvahy pri pestovaní medinille.

Nájdite správne miesto

Správne umiestnenie nie je ľahké nájsť. To sa dá už uhádnuť, keď sa pozrieme na rastliny v ich pôvodnom dome. Medinilles sú epifyty, čo znamená, že rastliny rastú na vetvách stromov namiesto na zemi. Stáva sa to v tropických lesoch do výšky 1 000 metrov a vysokej vlhkosti.

Parapet doma sa nezdá byť ideálny. Vesmír je vážny problém. Medinilles rastie pomerne expanzívne a prichádzajú na svoje oveľa lepšie na stole alebo stoličke v miestnosti. Potrebujete svetlé miesto. Medinille je v dobrých rukách vo vyhrievanej zimnej záhrade. Rastlina rád upúšťa od horiaceho poludňajšieho slnka. Ranné a večerné slnko však nepoškodzuje. Slnko je tolerované celý deň v zime.

✓ Teplé umiestnenie

Zvlášť dôležité je teplé miesto. Teplota by nemala klesnúť pod 20 stupňov. Fáza zimného odpočinku je vylúčená. Tu sa tolerujú teploty okolo 15 stupňov.

→ Tip: Medinille potrebuje v zime odpočinok, aby sa rozvinuli kvety.

Pri výbere umiestnenia zariadenie nemá radi experimenty. Ak zmeníte medinille počas vytvárania kvetov alebo počas kvitnutia, riskujete padanie pukov a kvetov. To isté sa môže stať, ak sa rastlina iba otáča alebo presúva.

✓ Vysoká vlhkosť

Musí sa tiež zabezpečiť vysoká úroveň vlhkosti. Nemalo by to byť menej ako 50%. Aby sa nemusel neustále striekať, kvetináč sa môže umiestniť do tácky alebo do sejačky naplnenej vodou. Koreň by sa však nemal dostať do priameho kontaktu s tekutinou, pretože by to spôsobilo hnilobu koreňov. Položte kvetináč na štrk alebo malé kamene.

Správne umiestnenie v skratke:

 • bystrý
 • žiadne letné poludnie nie
 • Teploty pod 20 stupňov
 • vysoká vlhkosť
 • Nehýbte ani nehýbte s rastlinami
 • Vyvarujte sa prievanu

Vyberte si ideálny substrát

Rastliny potrebujú dobre odvodnenú pôdu. Substrát môže byť neutrálny až mierne kyslý (pH asi 5,5).

Má zmysel vyrobiť si substrát sami:

 • 1/3 uvoľneného kompostu
 • 1/3 rašeliny
 • 1/3 hrubé lístie
 • trochu piesku

Alternatívne je tiež vhodná kaktusová pôda alebo komerčne dostupná zalievacia pôda, ktorá je zmiešaná s ílovým granulátom v pomere 1: 1.

Ideálny substrát v krátkosti:
✓ priepustný
✓ ľahké
✓ mierne kyslé

Výsadba medinille - krok za krokom

 1. Vyberte miesto
 2. Pripravte kvetináč
 3. uistite sa, že máte dostatok odtokových otvorov
 4. Vložte odtok do spodnej časti nádoby
 5. Doplňte substrát
 1. Vložte zariadenie opatrne
 2. naplňte zostávajúci substrát
 3. Zľahka stlačte zem
 4. Zalejte rastlinu dobre

Keďže Medinille netoleruje podmáčanie, malo by sa to pri výsadbe zohľadniť. Sadzač musí mať dostatočné množstvo odvodňovacích otvorov, aby sa závlaha nevytvorila v kvetináčoch. Užitočné je aj odvodnenie hrnčiarskych črepov v spodnej časti nádoby. Pred umiestnením do novej sejačky sa môže kúpať v teplej vode bez vápna. Na ochranu koreňov by sa rastliny mali používať opatrne.

Medinille: prehľad tipov na výsadbu

opatreniapopis
umiestnenia„Malo by byť zaručené svetlé miesto.
„Planétne poludnie nie je v lete tolerované.
„Vlhkosť by nikdy nemala klesnúť pod 50%.
„Je lepšie umiestniť väčšie rastliny voľne do miestnosti ako do príliš úzkeho kvetinového okna.
„Miesto nie je možné meniť počas kvitnutia a kvitnutia.
Vyberte substrát„Pôda by mala byť voľná a mierne kyslá.
„Zmes zeminy a hlineného granulátu funguje dobre.
„Môže sa použiť aj kaktusová pôda.
prevádzka výsadba„Je dôležité zvoliť dostatočne veľkú a nie príliš ľahkú výsadbu.
„Drenáž na dne nádoby chráni pred zamrznutím.
„Pri pestovaní musia byť korene ušetrené.
„Rastliny sú dobre napojené.
„Zavlažovacia voda by mala okamžite odtiecť.

Kedy musí byť medinille preradený?

Ak bola rastlina novo nadobudnutá, nemusí sa premiestňovať v prvom roku používania. Rastliny sa predávajú v substráte, ktorý obsahuje všetky potrebné živiny. Staršie rastliny sa presádzajú každé dva až tri roky.

Najlepší čas je jar. Vo všeobecnosti sa medinily môžu presádzať po celý rok - s výnimkou fázy kvitnutia, kde je rastlina veľmi citlivá na stres a nemala by sa vôbec premiestňovať, pokiaľ je to možné.

→ Tip: Výsadba by nemala byť zvolená príliš veľká, ale mala by mať dostatočnú hmotnosť, aby sa pomerne ťažká a rozľahlá rastlina nezvrátila.

Je medinál vhodný pre hydroponiku?

Ak už bola rastlina v zemi, ťažko si zvykne na hydroponiu. Medinilles sú obzvlášť citlivé na zmeny polohy, preto by sa mal tomuto experimentu vyhnúť.

Ak chcete pestovať medinilu v hydroponii, máte najlepšiu šancu s čerstvým rezaním. Toto ešte nebolo v zalievacej pôde a najpravdepodobnejšie je zvyknúť si na podmienky hydroponie.