Dom a záhrada

Znásobte borievku - 3 spôsoby s inštrukciami


Kto chce rozmnožiť borievku. Tu sú tri možnosti s pokynmi. Tento projekt však nebude ľahkou úlohou.

Juniper (Juniperus) je cyperská rodina a prináša do našich záhrad stredomorské kúzlo. Rastliny sú známe aj ako požiarne stromy alebo kadidlo a sú dodávané v rôznych typoch s rôznymi rastovými formami a farbami. Ak nevlastníte borievku v záhrade a chcete ju šíriť odrezkami, môžu sa vo voľnej prírode vyskytnúť problémy. Spoločný borievka je od 30. rokov 20. storočia chránená prírodou. Je povolené zbierať bobule. Rezanie vetiev na odrezky je zakázané.
Množenie rastlín sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi:

1. Rezne 2. Samen3.Ableger

❶ Juniper množiť sa odrezkami

Na rozmnožovanie odrezkami sú potrebné mladé, ale už drevené výhonky. Tieto sa môžu výhodne rezať koncom leta. Koniec hlavného pohonu je odrezaný asi päť milimetrov pod sekundárnym pohonom. Potom sa náhle rozbehne sekundárny pohon. Vytvorí sa takzvaný „jazyk kôry“. Rez sa reže na dĺžku asi 15 centimetrov. Potom odoberte ihly v spodnej tretine rezu a odrežte hrot. Spodný koniec rezu je ryhovaný nožom.

➞ Tip: Ak je rozhranie s „jazykom kôry“ ošetrené Alganom, Neudofixom alebo iným koreňovým činidlom, rezanie rastie rýchlejšie.

Odrezky potrebujú uvoľnenú a piesočnatú pôdu. Rezne sú teraz zakorenené na jasnom mieste pri teplotách okolo 20 stupňov. Ak je pestovateľ vybavený plastovým krytom, môže sa ďalej podporovať zakorenenie. Pôda by sa mala pravidelne udržiavať vlhká, ale treba sa vyhnúť príliš vysokej vlhkosti. Na jar by odrezky mali pestovať dostatok koreňov na transplantáciu. Výsadba na požadovanom mieste vonku trvá asi dva až tri roky.

Násobenie jalovíc pomocou odrezkov v kľúčových slovách

 • mladé výhonky by mali byť zalesnené
 • Maximálna dĺžka je 20 centimetrov
 • Rezne vložte do piesočnatého substrátu
 • udržujte v teple a svetle
 • udržujte rovnomerne vlhký
 • vysadiť po dvoch až troch rokoch

❷ Juniper množiť semenami

Rozmnožovanie semenami je pre pomerne neskúsených záhradkárov pomerne náročné, ale zároveň je to aj výzva: Bobuľové plody borievky sa najskôr javia ako zelené a v tejto fáze ešte nie sú vhodné na produkciu semien. Uplynú ďalšie dva roky, kým bobule zmenia farbu na modro-čiernu, a preto sa môžu zbierať od konca leta do jesene. Pred zberom semien je vhodné bobule sušiť niekoľko mesiacov.

Aby sa sušené semená stali klíčivejšie, najskôr sa na niekoľko dní zavlažujú. Potom rozdrvíte bobule, prečítate si semená a umyte ich cez sito. Klíčenie tiež podporuje varenie vodou okolo 60 stupňov. Po približne dvoch hodinách varenia sa semená ochladia a skladujú v plastovom vrecku v chladničke asi štvrtinu roka. Potom môžete konečne zasiať.

Teplota klíčkov by mala byť 15 až 20 stupňov. Najlepší čas na zasiatie je jeseň. Rastlinný kvetináč je naplnený kompostom. Semená sú pokryté pieskom. Semená by sa mali udržiavať rovnomerne vlhké. Po vyklíčení sa mladé rastliny môžu presunúť do kvetináča naplneného pôdou a pieskom.

➞ Tip: Získajte veľké množstvo semien, pretože miera klíčivosti je výnimočne nízka, a to napriek opísanému zložitému postupu.

Kľúčové slová znásobujú borievku

 • Zber bobúľ
 • schnúť asi tri mesiace
 • Rozdrvte bobule
 • Prečítajte si semená
 • Obariť semená
 • Semená skladujte tri mesiace v chladničke
 • Výsev na jar

❸ Juniper množiť odnožami

Propagácia odnožami sa javí oveľa menej problematická. Niektoré druhy borieviek, ako napríklad plazivá borievka, tvoria hojné odnože. Keď odrezky vytvorili dostatočné množstvo koreňov, môžu byť oddelené od materskej rastliny a vysadené oddelene. Toto robí šírenie odnožami zďaleka najjednoduchšou formou.

Viacnásobné borievky: možnosti s výhodami a nevýhodami

Druh propagácievýhodynevýhody
výstrižky„Propagácia odrezkami je pomerne jednoduchá metóda získavania nových rastlín borievky.
„Pravdepodobnosť zakorenenia je vysoká.
„To dáva záhradníkovi v hobby veľkú šancu na úspech.
„Na odrezky musí už existovať rastlina.
„Trvá niekoľko rokov, kým sa mladé rastliny dajú umiestniť vonku.
semeno„Pôda by mala byť voľná a mierne kyslá.
„Zmes zeminy a hlineného granulátu funguje dobre.
„Môže sa použiť aj kaktusová pôda.
„Táto metóda je mimoriadne zložitá a zdĺhavá.
„Záhradný hobby potrebuje veľa trpezlivosti a šance na úspech sú pomerne malé.
odnož„Je dôležité zvoliť dostatočne veľkú a nie príliš ľahkú výsadbu.
> „Drenáž na dne nádoby chráni pred zamrznutím.
„Pri pestovaní musia byť korene ušetrené.
„Rastliny sú dobre napojené.
„Zavlažovacia voda by mala okamžite odtiecť.
„Na získanie výhonkov musí byť prítomná materská rastlina.
„Táto metóda sa uplatňuje s obmedzeniami, nie všetky druhy borievky tvoria odnože.

Starostlivosť o mladé rastliny jalovcov

Slnečné miesto je dôležité pre mladé rastliny jalovcov. Odrezky a odrezky sú vzhľadom na substrát menej náročné. Ak je substrát obohatený rašelinou, získava mladá rastlina ihneď po výsadbe potrebné živiny. Ak sa má vysádzať živý plot, musia sa na jeden bežný meter vysadiť dve rastliny. Jalovec rastie pomerne pomaly.

Tip: Mladé rastliny potrebujú veľa dusíka. Hnojivo sa môže podávať do júna.
Juniper toleruje sucho lepšie ako zamokrenie. Najmä mladé rastliny by sa mali pravidelne udržiavať vlhké.