Tipy a triky

Shrub Veronica - Odhaľujte a bojujte proti chorobám a škodcom


Aby vaša Staruchveronika v prípade zamorenia škodcami úplne neklesla, musíte konať okamžite. V našom krátkom sprievodcovi vám presne povieme, čo máte robiť.

Kríková veronica (Hebe) je pomerne robustná rastlina, ktorá je pomerne zriedka infikovaná chorobami alebo napadnutá škodcami. Bežnou príčinou poškodenia sú chyby v údržbe, ktoré rastliny tolerujú až do určitej úrovne, ale nemôžu tolerovať dlhšiu dobu. Ak budete venovať pozornosť podmienkam miesta a požiadavkám na vodu a živiny, budete si zvyčajne môcť vychutnať zdravé a silné rastliny.

Krík veronica: môžu sa vyskytnúť tieto choroby

Tu by sa mala spomenúť predovšetkým pleseň a hniloba. Obzvlášť tvrdohlavá forma je sivá forma. Zamorenie je možné zistiť šedou, chlpatou vrstvou na listoch alebo konáre. Ak z rastlín vznikne zatuchnutý zápach, znamená to tiež pleseň a súvisiaci proces hnitia.

Čo robiť

Všetky časti rastliny napadnuté plesňou musia byť odstránené. Keďže korene už boli zvyčajne zasiahnuté, postihnutá rastlina by sa mala umiestniť do nového substrátu. Starý podklad sa musí dôkladne odstrániť. Koreňová guľa sa môže pred výsadbou opláchnuť. Výťažok z presličky sa osvedčil ako preventívne opatrenie proti napadnutiu plesňami a hubami. Rastlina môže byť napojená alebo postrekovaná.

Shrub veronica: Aké sú škodcovia?

Roztoče pavúky 2. Blattläuse3.Schildläuse

Roztočca

Roztoče nie sú na prvý pohľad rozoznateľné, pretože sú stále viac na spodnej strane listu. Preto je vhodné rastliny pravidelne a dôkladne kontrolovať. Roztoče začínajú nasávať spodnú stranu listov a živia sa rastlinnou šťavou. To sa postupne stáva zjavným, aj keď sa povrchová veronika skúma povrchne. Na vrchu listu sa objavujú malé, žlté až strieborné škvrny. Zamorenie roztočmi tiež indikuje jemné pásy, ktoré sa môžu rozprestrieť po celej rastline a zviditeľniť pomocou postrekovača rastlín. Ako postupuje, listy zožltnú a nakoniec spadnú.

→ Tip: Zamorenie roztočmi je preferované príliš teplým miestom a príliš nízkou vlhkosťou vzduchu.

Čo robiť
Jednoduchým spôsobom je možné zamorenie znížiť až o 95%. Koreňová guľa je preto dobre zabalená, takže škodcovia sa už na zemi neusadzujú. Teraz je ker veronica ošetrená prúdom tvrdej vody. Najmä spodná strana dosiek by sa mala striekať. Ak sa roztoče ešte nerozprestretia po celej rastline, je možné zvoliť cielenejší prístup a zvyčajne postačuje, ak sú zasiahnuté listy odreniny saponátovým roztokom.

→ Tip: Sprchovanie alebo utieranie listov sa musí opakovať niekoľkokrát, aby sa zničila celá populácia roztočov.

Insekticídy na báze repkového oleja alebo prírodných predátorov, ako sú lienky alebo čipky, sa tiež osvedčili.

Vošky

Vošky sú tiež dosť bežné na veronike kríka. Malé škodce sú voľným okom celkom viditeľné. Radšej zostanú na čerstvých výhonkoch alebo listových púčikoch. Pretože sa vošky množia rýchlo, je potrebná rýchla akcia.

→ Tip: Ak je veronika kríka vo voľnej prírode vyhláseným terčom mravcov, mohlo by dôjsť k zamoreniu voškami, pretože mravce sú priťahované k medovici, k vylučovaniu vošiek.

Ak sa listy cítia lepkavé a vyzerajú zvlnené, je to určite príznak napadnutia voškou.

Čo robiť
Vošky sa dajú regulovať pomerne ľahko a bez použitia chemických insekticídov. Striekanie čistiacim roztokom má dobrý účinok, ale malo by sa vykonať niekoľkokrát za sebou. Zasiahnuté časti rastlín by sa mali odstrániť a zlikvidovať. Výťažky zo žihľavy, cibule alebo cesnaku tiež pomáhajú voškám. Variť možno buď do zavlažovacej vody, alebo nastriekať priamo na listy. V teréne môžu pracovať prírodné dravce, ako sú lienky alebo mravce.

Červcovité

Ak sa zdá, že rastlina je inhibovaná vo svojom raste a listy sa javia zdeformované a majú lepkavé škvrny, je dôvodné podozrenie na zamorenie hmyzom. Hmyz šupiny sa nachádza na hornej a dolnej časti listov alebo na púčikoch a stonke.

Čo robiť
Ovládanie stupnice je pomerne ťažké. Ak si chcete ušetriť používanie chemických zabíjačov hmyzu, môžete si pomôcť zoškrabaním škodcov. Toto by sa malo robiť ostrým nožom a nikdy prstami. Bavlnená guľa namočená v alkohole sa môže tiež použiť na boj proti hmyzu z kajaku. S každým hmyzom v mierke sa musí zaobchádzať individuálne.

→ Tip: Samice skladujú vajcia pod škrupinou. Ak sú škodcovia odstránení napríklad prstom, vajcia sa môžu šíriť po celej rastline a sťažujú kontrolu.

Alternatívne je možné uvažovať o použití chemických látok v prípade silného zamorenia.

Krík veronica: prehľad zamorenia škodcami

škodcapoškodzovaniePrvá pomoc
spider mite»Jemné pásy na listoch
»Žlté škvrny na listoch
»Pád lístia
»Sprchovanie prúdom tvrdej vody
»Trieť s mydlovou vodou
»Prírodní predátori
vošky»Lepkavé škvrny na listoch
»Zmrznuté listy
»Sprchovanie mydlovou vodou
„Žihľava
"Cesnak varí."
»Prírodní predátori
košenila»Odfarbené listy
»Lepkavé škvrny na listoch
»Zbierajte ostrým nožom
»Bojujte s vatou namočenou v alkohole
»Chemická kontrola

Vyhnite sa chybám pri údržbe

Ak sa budete riadiť pokynmi pre starostlivosť, budete sa zriedka zaoberať problémami, ktoré môžu vzniknúť z príliš suchého alebo príliš vlhkého stojana. Rastlina by nikdy nemala vyschnúť a mala by sa vždy udržiavať mierne vlhká. Ak vyschne koreňová guľa, rastlina začne vysychať a často už nemôže byť zachránená.

Na druhej strane nesmie dôjsť k zamrznutiu. Rozmrazovanie spôsobuje, že korene odumierajú a je to rozsudok smrti pre veroniku kríkov. Korene poskytujú prístup k hubám a baktériám, ktoré ďalej poškodzujú rastlinu. Zachrániť veroniku kríkov môžu iba tí, ktorí reagujú rýchlo, úplne odrezajú a repotujú rastlinu.

Mali by ste sa vyhnúť nasledujúcim chybám pri údržbe: