Tipy a triky

Mnohonásobné hniezdne kapradiny - takto funguje so spórami


Pestovanie populárnej hniezdnej kapradiny nie je ľahké. Nie je to však tiež nemožné. Pre nové mladé rastliny potrebujete spóry existujúcej rastliny.

Hniezdo v divočine

Rozmnožovanie hniezdnej kapradiny (Asplenium nidus) zostáva obmedzené na jednu metódu. To možno vysvetliť skutočnosťou, že rastlina rastie z druhu ružice, ktorá netvorí bežce. Podobne nevznikajú žiadne kvety a ovocie, takže je vylúčené aj množenie semenami. Ak chcete reprodukovať svoje hniezdo, môžete to urobiť iba výtrusmi. Je to pravdepodobne najzložitejšia a najdlhšia metóda propagácie.

Nižšie nájdete informácie o tom, ako úspešne pestovať mladé rastliny.

Čo sú spóry?

Spóry sa používajú na asexuálnu reprodukciu rastlín. Tieto zárodočné semená sú výhodné pre nižšie rastliny, ako sú machy, riasy alebo papradie. Spóry sa môžu vytvárať vo veľkom počte a sú extrémne robustné a nevyžadujú vodu alebo kyslík po dlhú dobu, pretože môžu takmer prispôsobiť svoj metabolizmus. Spóry môžu prežiť veľmi dlho a zdajú sa obzvlášť vytrvalé. Šírenie spórami však nie je vždy úspešné a dosť dlhodobé.

Ako je možné získať výtrusy?

Spóry sa nachádzajú na spodnej strane lístkov papradia. Ich stupeň zrelosti je možné vidieť dotykom na spórové kapsuly. Ak je možné potom identifikovať jemný prach, naznačuje to splatnosť spór. Teraz je papraď lístie oddelené. Umiestní sa na kúsok papiera alebo do vrecka z papiera alebo bavlny a uchováva sa na teplom mieste jeden až dva dni. Spóry sa oddelia od kapsúl a teraz sa môžu použiť na kultiváciu.

"Tip: Zelenkasté alebo žltkasté kapsuly spór sú stále nezrelé. Zrelé kapsuly vyzerajú oranžovo až hnedasto.

Ako sa vysievajú výtrusy?

Najprv sa naplní substrát plochou miskou na osivo. Môže sa použiť zemná jednotka. Má zmysel sterilizovať substrát vopred v mikrovlnnej rúre alebo rúre. Postačuje niekoľko minút v mikrovlnnej rúre. Substrát môže byť sterilizovaný pri 150 stupňov po dobu pol hodiny v peci.

Ochladený substrát po sterilizácii sa naplní do semienka. Spóry nie sú pokryté zemou. Aby sa spóry nevymyli, substrát sa namiesto napojenia navlhčí rastlinným postrekovačom. Sadenice by mali byť vybavené krytom vyrobeným z plastu alebo skla a umiestnené na jasnom, ale nie úplnom slnečnom mieste pri teplotách okolo 24 stupňov.

Výsev v krátkosti:

  • Naplňte plochý kontajner so semenami substrátom
  • Roztruste spóry, nezakryte pôdou
  • Zakryte nádobu na osivo
  • Udržujte substrát neustále vlhký
  • nastaviť pri teplotách okolo 24 stupňov

Čo sa stane teraz?

Najprv potrebujete trpezlivosť. Môže to trvať niekoľko mesiacov, než sa niečo stane. Počas tejto doby nesmie substrát vyschnúť. Aby sa zabezpečilo, že sa v nádobe na osivo nevytvoria žiadne plesne, musí sa kryt krátko denne vetrať.

Ak existuje zelenkavý náter pripomínajúci mach, úsilie sa vyplatilo. Každý, kto už čaká rastliny malých paprade, bude sklamaný. Spočiatku vznikali tzv. Protézy. Každý jednotlivý protéz má mužské a ženské orgány. Spermie tvorené mužskými orgánmi používajú teplé a vlhké podnebie v semennej panvici, aby „plávali“ do ženských orgánov a oplodnili vajíčko. Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch sa objaví oplodnená vajíčková bunka, ktorá je základom pre mladú rastlinu, ktorú je možné konečne rozoznať ako hniezdnu kapradinu.

Čo sa stane s mladými rastlinkami?

Ak sa mladé rastliny objavia, rýchlo sa v semennej miske pevne dotiahnu. Existuje riziko, že pestovateľ bude machovať alebo rásť kolonizovať. Rastliny by sa potom mali okamžite očistiť.

Čo je potrebné

  • hrnca
  • substrát
  • Pikierstab

Ako postupovať

❶ Naplňte kvetináče substrátom
❷ Opatrne vytiahnite rastlinu z misky na osivo
❸ Zatlačte malý žľab do sejačky
Einsetzen Opatrne vložte zariadenie a jemne stlačte

Sadenice môžu byť vyplnené pichľavou pôdou alebo rovnomernou pôdou zmiešanou s rašelinou a pieskom. Rastliny by sa mali opatrne zdvihnúť z misky na osivo. Najlepšie je na to použiť pichaciu tyčinku. Aby sa substrát dobre rozložil po výsadbe a nepoškodil rastlina, môže sa tiež použiť pichacia tyčinka. Prípadne môžete použiť lyžicu.

Ako sa majú mladé rastliny pestovať?

Mladé rastliny stále potrebujú teplé a vlhké podnebie. Na dosiahnutie konštantných teplôt okolo 24 stupňov sa odporúča umiestniť ich do mini skleníka na parapet.

"Tip: Vyvarujte sa priameho slnečného žiarenia. Penumbra sa toleruje.

Udržujte substrát neustále vlhký. Rastliny by sa tiež mali postrekovať denne. Nepoužívajte vodu z vodovodu. To má príliš veľa vápna. Dažďová voda je lepšou voľbou. Ak ste závislí na vodovodnej vode, nikdy ju nepoužívajte v čerstvom stave z vodovodu. Obsah vodného kameňa sa zreteľne zníži, ak voda z vodovodu nie je v prevádzke. Je tiež možné riedenie destilovanou vodou. Keď rastliny dosiahnu výšku sedem až osem centimetrov, môžu prvýkrát podať tekuté hnojivo v nízkej koncentrácii.