Inštrukcia

Zimná dlaň - ako prežije chladné obdobie


Palmy ventilátorov pochádzajú z teplejších oblastí a nie sú zvyknuté na nízke teploty. Preto ich musíte v zime dobre chrániť. Inak to neprežijú.

Dlane ventilátora netolerujú chlad

Palmy ventilátorov poskytujú pocit južného mora v dome a na záhrade. Keď ich uvidíte, automaticky túžite po slnku, pláži a mori. Aby ste to tak udržali, musíte zimu stráviť priamo nad dlaňou ventilátora, čo zase nie je raketová veda. Koniec koncov, plodina môže byť vysadená v záhrade (poznámky tu) a prežije dosť mierne zimy nepoškodené. Musíte však venovať malú pozornosť, aby ste si na jar mohli vychutnať nový rast.

Dlaň zimného ventilátora v interiéri

Ak necháte dlaň s ventilátorom v dome alebo ju umiestnite iba na balkón alebo terasu počas teplých mesiacov, nemusíte počas zimy venovať veľkú pozornosť.

Ako to urobiť správne:

Stačí keď na jeseň privediete dlaň ventilátora do domu a umiestnite ju na svetlé miesto. Je dôležité len to, aby ste sa začali starať o zariadenie ešte pred zvyšnou fázou. To znamená, že opatrne odstránite zalomené, odumreté a sušené listy a skontrolujete, či nie je potrebné dlaň ventilátora zasadiť do väčšej nádoby.

Počas zimných mesiacov si musíte uvedomiť, že dlaň vyžaduje menej vody. Ale pozor: Zem teraz nesmie úplne vyschnúť. Preto vždy skontrolujte, či je v pôde pod vrchnou vrstvou stále vlhkosť.

Hibernácia dlane vonku

Najprv:

Dlaň ventilátora môžete zasadiť do záhrady alebo ju nechať vonku vo vani. Táto celoročná poloha je však vhodná iba pre regióny, v ktorých sú zimy pomerne mierne a nočné teploty neklesajú alebo iba zriedka klesnú pod mínus 8 stupňov Celzia. Žite v jasných zimných oblastiach a vedzte, že šanca na ľadové noci a dni je vysoká, mali by ste vysadiť palmu, aby ste ju mohli v zime priniesť do interiéru.

V zime je ochrana rastlín vždy na prvom mieste. Najmä mladé dlane a palmy, ktoré ste nedávno umiestnili vonku, ešte nedokázali rozvinúť svoje korene takým spôsobom, že prenikajú hlboko do zeme. Takéto dlane fanúšikov zomierajú v zime, pokiaľ nedostanú ďalšiu ochranu. To isté platí pre kontajnerové rastliny. Pôda úplne zmrzne v vedre a neposkytuje ochranu dlane.

Ako to urobiť správne:

Polystyrén chráni dlaň ventilátora pred nízkymi teplotami. Ak je rastlina v vedre, je vhodné umiestniť vedro na niekoľko polystyrénových platní. Ešte lepšie je postaviť spodnú konštrukciu z drevených dosiek a polystyrénu tak, aby vzdialenosť od podlahy bola čo najväčšia. Môžete tiež pracovať s izolačným filmom okolo vedra.

Ak je to možné, chráňte kmeň dlane ventilátora mulčovaním. Pretože dlaň ventilátora potrebuje v zime menej svetla, mali by ste ju tiež chrániť pred chladom pomocou sadenice. Vrece musí byť vzdušné, aby sa v teplejších dňoch nevytvárala vo vnútri žiadna vlhkosť. Takže opatrne zviažte lano okolo kmeňa, aby ste držali palmové listy vo zvislej polohe. Uistite sa, že palmové listy sú vytiahnuté nahor - podobne ako v prípade zabalených vianočných stromčekov. Ak teraz položíte ochranný vak na kmeň, palmové listy sa nerozlomia.

Náš tip:

Napriek zimnej odolnosti dlaní fanúšikov odporúčame v zimných mesiacoch umiestniť stromy do domu. Iba skutočne staré, dobre vyvinuté a veľké dlane fanúšikov sú skutočne odolné, pretože už majú dostatočne rozšírené korene.