Záhradné tipy

Vošky: druh a rôzne kontrolné metódy


Mšice - pochádzajú odnikiaľ a môžu spôsobiť obrovské škody milovaným rastlinám v záhrade. Tu je prehľad toho, aké typy existujú a ako ich možno kontrolovať.

Vôňa čiernych fazúľ -

Vošky sú jedným z najznámejších škodcov vo vašej vlastnej záhrade. Ovplyvňujú okrasné aj užitočné rastliny. Prichádzajú celkom prekvapivo a v žiadnom momente sa nehromadí na mladých listoch a výhonkoch rastlín.

Tento útok proti škodcom sa zvyčajne začína bez povšimnutia, ale potom sa šíri výbušne za optimálnych podmienok.

Druhy vošky pochádzajúce z nášho regiónu

V strednej Európe je známych asi 850 druhov tohto chamtivého hmyzu. Niektorí z nich patria medzi najbežnejších predstaviteľov našich záhrad. Medzi ne patrí ...

Voška zelená broskyňa

Tento hmyz vychováva niekoľko generácií žijúcich v kolóniách. Mladiství okrídlené a bez krídla sú široko oválne a tmavozelené až matne čierne. Zamorené listy sa stočia a špičky výhonkov sa krútia. Prášok sa šíri na fazuľu, zemiaky a repu, ale aj na snehovú guľu a šišky.

Veľké vošky

Škůdca má dlhé, vretenovité telo s čiernou hlavou. Telo je zelené alebo ružové.

Čierne pocity sú asi tak dlhé ako telo zvieraťa a zvyčajne o niečo dlhšie. Terénom tejto vošky sú ruže, jablká, hrušky a jahody.

Eriosoma lanigerum

commons.wikimedia.org

Dospelé zvieratá bez krídel majú tmavohnedú až tmavofialovú farbu. Okrem toho je telo pokryté dlhými, bielymi, vlnami podobnými voskovými niťami nad vzorkami žijúcimi v zemi. Voška jabĺk žijúca pod zemou je posypaná belavo-modrými voskovými časticami.

Tento mizerný hmyz poškodzuje jablko, hrušku a kdoule.

Ostatné druhy vošiek, ktoré sú v domácej záhrade nešťastné:

 • voška zelené jablko
 • voška veľká slivka
 • blúza ríbezle
 • vošiek oleandrov
 • sitkalaus

Zlo mizerného moru

Vošky môžu spôsobiť značné škody na záhrade, čo môže viesť k strate úrody a kvalite alebo dokonca k úplnej strate úrody. Hmyzovými škodcami svojimi proboscami pichajú rastlinné bunky mladých šťavnatých listov a výhonkov a vysávajú sladkú rastlinnú šťavu.

Pretože však na život potrebujú iba malé množstvo bielkovín z rastlinnej miazgy, znova vylučujú časť sladkej miazgy. To čiastočne pokrýva rastlinu lepivou šťavou zvanou medovica.

Čerstvý medovina priťahuje ďalší hmyz, ktorý sa ním živí. Týmto vylučovaním obsahujúcim cukor sú posadnutí najmä mravce a vošky sa mlieko dojia. Mravec dokonca bráni vošku pred útokmi prospešných organizmov.

Vietor a hmyz často riešia spory plesňových chorôb na starších ložiskách medovice. Hubový útok však nespôsobuje veľké škody. Zostávajú iba nevzhľadné tmavé škvrny od formy.

Vošky schopné letu predstavujú ďalší problém. Keď sú nové rastliny kolonizované, môžu sa nakaziť vírusovými chorobami, ktoré sa potom môžu šíriť napríklad na ovocné stromy alebo trvalky.

Zabráňte prirodzene voškám

„Prevencia je lepšia ako liečba“, toto obľúbené príslovie môže použiť aj záhradkár, ak chce svoje rastliny na záhrade zachrániť pred morom vošiekom. Najlepším spôsobom, ako zabrániť voškám, je kultivácia záhrady v blízkosti prírody. Zjednodušene to znamená:

 • vyhnite sa hromadeniu podobných rastlín
 • Kombinujte okrasné kríky s rôznymi kríkmi
 • Pestujte zeleninu v zmiešaných plodinách
 • Vyhnite sa nadmernému oplodneniu dusíkom. Dusík nepretržite stimuluje rastlinu, aby vyrábala šťavnaté mladé výhonky, z ktorých má šťava z rastlinnej šťavy úžitok.
 • Výsadky stromov ovocných stromov vysádzajte nasturtiom, ktoré zabraňuje voškám.

Čipky, lienky a vošky decimujú

Užitočným hmyzom sú pomocníci pri ochrane pred voškami. Toto sú prirodzení nepriatelia mizerných zlodejov. Veľkým prínosom sú:

 • lacewings
 • slunéčko sedmitečné
 • parazitické osy
 • pestřenkovitých
 • Dravé chyby a iný užitočný hmyz.

Niektorí z týchto užitočných pomocníkov sa dobre usadzujú v záhrade. Takto vôňa catnip zvádza šnurovanie. Voška tiež vyžaruje toho istého lákadla ako táto rastlina a priťahuje muchu.

Ladybugs ju udržiavajú na záhrade, ak nájdu dostatok jedla. Malá divoká lúka s kôprom, rebríčkom, kukuričným makom a pohánkou môže byť ďalším zdrojom vošiek pre lienky.

Na záhrade je tiež vhodné umiestniť dostatok hniezdnych zariadení, ako napríklad malý živý plot, šnurovačka alebo hotel na hmyz. Ak sa prospešné organizmy vo vašej záhrade cítia dobre, zamorenie voškami sa po prvom zamorení koncom jari alebo začiatkom leta zreteľne zníži.

Zároveň sa lovci vošiek kvôli dobrému zásobovaniu potravinami množia. V lete to vytvára rovnováhu, s ktorou je ľahké žiť.

Domáce opravné prostriedky môžu zázraky

Pred použitím komerčne dostupných prípravkov na ochranu rastlín sa odporúčajú vyskúšané a testované domáce prostriedky. Ak je zamorenie vošky dosť zvládnuteľné, môžete dosiahnuť dobré výsledky pomocou roztoku mydla, žihľavy alebo tabaku.

Priaznivá ochrana rastlín

Na jar sa osvedčilo tzv. Striekanie ovocia na ovocné stromy, aby sa zabránilo zamoreniu voškami. Keď sú púčiky bacuľaté a sú vidieť prvé špičky listov, stromy a kríky sa dôkladne ošetria postrekovým postrekom, napríklad „Promanal“. Repkový olej, účinná látka, preniká do najmenších štrbín kôry a pokrýva vošky a hibernácie škodcami jemným olejovým filmom tak, aby odumrel.

Ochrana rastlín proti voškám by mala byť v každom prípade prospešná pre užitočné druhy. Koniec koncov, záhradný hobby nechce narušiť prirodzenú rovnováhu prospešných organizmov a ich potravinové potreby v záhrade. A tak si môžete vybrať zo škály výhodných produktov v záhradníctve. Tieto prípravky pracujú na báze repkového oleja alebo mydla potaše. Príkladmi sú produkty ako „Naturen Aphid Free“ alebo „Neudosan Aphid Free“. Tieto látky upchávajú vošiekovú dýchaciu sústavu tak, aby sa hmyz v priebehu času dusil. Aby sa zistilo čo najviac škodcov, je dôležité, aby boli rastliny zo všetkých strán dôkladne postrekované.