Tipy a triky

Žlté listy na ibišteku - možné príčiny a nápravné opatrenia


Ak listy ibišteka menia farbu na záhrade alebo v miestnosti, môže to mať niekoľko príčin. Rôzne možnosti a ich nápravy nájdete tu.

Ak listy ibišteka náhle zožltnú, rastlina zvyčajne nie je v poriadku. Teraz je záhradný priateľ nútený pohybovať sa, pretože koniec koncov chce zachrániť svoj exotický ker pred ďalším poškodením.

Príčiny sfarbenia listov môžu byť u ibišteka rôzne. Na jednej strane to môžu byť jednoducho staršie a uschnuté listy, ale môže to byť aj nedostatok živín.

Huby so žltými škvrnami alebo roztoče pavúčie môžu listy ibišteka žltnúť. Za toto zlo je v konečnom dôsledku zodpovedná zmena miesta alebo chýb starostlivosti. Platí to pre záhradný ibištek aj vnútorný ibištek.

Krok za krokom sa chceme dostať na koniec možných príčin a poskytnúť vám niekoľko tipov na prevenciu a kontrolu.

Bola zanedbaná starostlivosť?

Nie je to vždy choroba, keď listy ibišteka zožltnú. Často je to len náznak toho, že sa opomína starostlivosť. Aké chyby údržby môžu byť príčinou?

Sucho

Suchosť je pre ibištek na záhrade av miestnosti veľkým zlom. Ak ste už dlho nezalievali ibištek, listy strácajú farbu, stávajú sa viac žltými, visia nadol a nakoniec spadnú. Mali by ste preto pamätať na to, aby ste svoju rastlinu pravidelne a dostatočne zavlažovali.

Izbový ibištek však nesmie byť napojený tak silno, inak sa môže tvoriť zamrznutie. To výrazne ohrozuje korene. Hibiscusovú vodu môžete dať znova, len keď vyschla horná pôda.

„Mimochodom: Jednoducho vylejte prebytočnú vodu do kvetináča.

Ak už zhnité korene už vznikli, odrežte ich a uložte ibištek.

Staré výhonky:

Žlté listy sa často tvoria aj na starých výhonkoch. Tomu môžete čeliť každoročným prerezávaním.

Listy ibišteka alebo vedra ibišteka tiež žltnú po častých zmenách umiestnenia. Reaguje tiež stresom padaním pukov. Uložte ho na vhodné miesto.

Zamorenie chorobou alebo škodcom

Ak sa na listoch ibišteka objavia žlté škvrny, všetko naznačuje vírusový útok. Ak sú škvrny hnedé, ide o plesňové ochorenie. Príčina tohto prieskumu ešte nebola dokončená.

Čo robiť, ak majú listy žlté škvrny?

Odrežte ich a zlikvidujte spolu s domovým odpadom. Listy by ste za žiadnych okolností nemali hádzať na kompost. Týmto spôsobom sa môžu patogény neskôr rozšíriť na ďalšie rastliny.

Taktiež vám odporúčame izolovať chorú izbovú rastlinu. Aby sa predišlo infikovaniu iných rastlín, odporúča sa po použití dôkladne umyť ruky. Nožnice, pomocou ktorých ste odstránili choré listy, sa teraz musia dezinfikovať.

Vošky a roztoče môžu niekedy ibištek oslabiť. Izbový ibištek je v zime často infikovaný, najmä keď je vzduch veľmi suchý.

Najlepším spôsobom, ako odstrániť škodcov, je opláchnuť ibištek raz týždenne vlažnou vodou. V tvrdohlavých prípadoch použite mydlovú vodu. Spracováva sa tu spodná strana listu.

Ako preventívne opatrenie je vhodné miestnosť pravidelne vetrať. To udržuje optimálnu vnútornú klímu a výrazne znižuje riziko zamorenia roztočmi.

Pravidelné hnojenie chráni pred chlorózou

Ak listy zožltnú na veľkej ploche, potom je to zvyčajne náznak chlorózy. Je to akútny nedostatok chlorofylu spôsobený nedostatočnými živinami v pôde, ako sú bór, železo, horčík, síra alebo dusík. S vhodným tekutým hnojivom, ktoré sa používa pravidelne, zabránite nedostatku listovej zelene.

Príliš tmavá a príliš chladná poloha izbovej rastliny tiež podporuje chlorózu.

Najlepšie je umiestniť ružový ibištek (Hibiskus rosa sinensis) na svetlé miesto. Parapet je na to ideálny. Ibištek by však nemal byť vystavený žiariacemu slnku južného okna.

V lete je rád teplejšie. Ale počas prestávky, v zime, sa exotická rastlina cíti najpohodlnejšie pri teplotách 12 až 14 ° C.