Záhradné tipy

Vynásobte bobble hlavu - ako to funguje delením a odrezkami


Hlava s vrúbkovanou hlavou je izbová rastlina, ktorá je vďaka ľahkej starostlivosti ideálna pre začiatočníkov. Je tiež veľmi ľahké množiť. Existujú dve možnosti.

Bobby (Soleirolia soleirolii) sa cítia dobre na mnohých parapetoch, často sa rozdávajú a často sa pestujú vonku. Rastliny sa tiež veľmi ľahko ošetrujú a typické začínajúce rastliny.

Takže to, čo by mohlo byť zrejmé, ako rozmnožiť jeho hlavu, aby sa čoskoro mohlo viac rastlín použiť na pekné dekoratívne nápady a dekoratívne úpravy.

Ako vynásobiť zovretú hlavu

Rozmnožovanie je ľahké a dá sa uskutočniť rozdelením jestvujúcich rastlín alebo extrahovaním odrezkov. Existuje niekoľko vecí, ktoré je potrebné zvážiť a ktoré podrobne vysvetlíme nižšie.

Možnosti násobenia podrobne

Násobenie rozdelením

Delenie je najrýchlejšia a najjednoduchšia forma násobenia. Veľkou výhodou je, že získate dobre rozvinutý závod okamžite a nemusíte naň tráviť čas. Predpokladom rozmnožovania divíziou je prítomnosť dostatočne vyvinutej materskej rastliny.

"Tip: Presádzanie začiatkom jari je ideálny čas na rozdelenie rastlín.

Aby bolo možné rozdeľovať rastlinu, musí byť hlava dieťaťa najskôr zo sejačky. Tu je potrebné postupovať opatrne, pretože hlavy s vypuklinami majú jemnú sieť koreňov. Aby bolo možné dobre vidieť koreňovú guľu, musí sa zem otriasať. Teraz je možné rastlinu rozdeliť. Je možné vytvoriť aj niekoľko sekcií. Závisí to od toho, aká veľká je pôvodná rastlina. Aby oddelené kusy dobre rástli, na každej časti by malo byť dostatok koreňov.

Materská rastlina zužujúca sa na divíziu je teraz vložená späť do kvetináča. Malé sekcie dostanú samostatné kvetináče a zaobchádza sa s nimi ako s materskou rastlinou.

"Tip: Kým mladé rastliny nerastú dobre, potrebujú veľa vlhkosti.

Ktorú pôdu by ste mali použiť?

Požiadavky na podlahu nie sú nijak zvlášť vysoké. Možno použiť konvenčnú záhradnú pôdu. K substrátu by sa mal pridať piesok alebo štrk, aby tekutina mohla ľahko odtekať a aby nedošlo k zamoknutiu. Hlava bob má mierne kyslé dno. Výhodou je aj pridanie kompostu alebo rašeliny.

Propagácia odrezkami

Hlavové kosti sa môžu množiť aj odrezkami. Ak napríklad materská rastlina začne trpieť, na zdravých častiach rastliny sa môžu odrezať, aby sa pestovali nové rastliny a zneškodnila nevzhľadná materská rastlina.

Kedy by sa mali rezne rezať?

Najlepší čas na odrezky je jar alebo leto. Pri jarnej výsadbe je možné príliš dlho narastené časti rastlín odstrániť a použiť ako odrezky.

Ako postupovať pri množení odrezkov?

Rezne sa rezajú iba na zdravých častiach rastlín. Na rezaní by malo byť tiež dosť listov. Ak bola rastlina príliš tmavá, rýchlo sa vyvíja dlhé, takmer bezlisté výhonky. Po prerezaní by sa mali zlikvidovať a nemali by sa používať ako rez. Sadenice sú naplnené substrátom. Pôda môže ľahko dosiahnuť okraj misy alebo kvetináča, pretože odrezky nie sú vysadené v konvenčnom zmysle slova, ale sú umiestnené iba na substrát a potom ľahko pritlačené rukami.

Čo sa stane s pestovateľom?

Aby boli odrezky optimálne pestované, je pestovateľ umiestnený v dráhe. Odrezky potrebujú veľa vlhkosti, ale nesmú sa napojiť zhora. To by poškodilo jemné listy a odrezky by sa zhnilo. Sadba je umiestnená čo najteplejší, ale nie na plnom slnku. Rast sa urýchli, keď sa vytvorí mikroklíma. Toto sa dosiahne zakrytím kvetináča plastovým vreckom alebo pohárom.

"Varovanie: Kryt by sa mal podľa možnosti ventilovať každý deň, aby sa nevyvíjala pleseň.

Kedy sa odrezky zakorenia?

Pri optimálnych podmienkach a okolitej teplote okolo 23 stupňov sa prvé korene stanú viditeľnými po ôsmich až desiatich dňoch. Miska na vodu sa teraz dá vybrať. Mladé rastliny sú stále napojené zdola. Hnojenie nie je potrebné v prvom roku státia. Potrebné živiny sú obsiahnuté v komerčne dostupnej pôde na pestovanie rastlín.

Čo by sa malo brať do úvahy pri starostlivosti o mladé rastliny?

Mladé rastliny potrebujú svetlé a teplé miesto. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu. Listy sú obzvlášť citlivé u mladých rastlín. Jemné listy tiež nesmú prísť do styku s vlhkosťou. Vylomenú hlavu je možné naliať iba zdola. Prebytočná zavlažovacia voda musí byť z dráhy odstránená asi po štvrťhodine. Hlava by mala byť napojená denne. Hnojenie nie je potrebné pre mladé rastliny.

"Tip: Vyhnite sa miestu blízko ohrievača alebo priamo pri teplom kvetinovom okne.