Ponúk

Portrét levanduľa japonského


Japonské levanduľové vresy si nájdu stále viac fanúšikov kvôli vznešeným farebným odtieňom v listoch a krásnym kvetom. Kompletný portrét rastliny nájdete tu.

Niektoré aspekty sú obzvlášť dôležité pre záhradkárov, ktorí sa venujú záhrade pri navrhovaní záhrad. To platí najmä pre okrasné stromy. Životnosť uprednostňovaných drevín nie je zanedbateľná. Koniec koncov, zdravie plodiny možno odhadnúť z očakávanej životnosti. Dizajn zariadenia je ďalším kritériom pri výbere rastlín. Stále zelené stromy sú veľmi dôležité, najmä ak mladé výhonky vynikajú nápadnými farebnými odtieňmi alebo keď kvety štýlovo kvitnú.

obsah

 • 1 Preferované sú slnečné a čiastočne zatienené miesta
  • 1.1 ❏ Pôda by mala byť priepustná pre vodu a bohatá na humus
  • 1.2 ❏ Ako zasadiť tieňový zvon
 • 2 Japonské levanduľové vresy - tipy na starostlivosť
  • 2.1 ❏ Mierne voda a organické hnojenie
  • 2.2 ❏ Rezané japonské levanduľové vresy - po kvitnutí!
 • 3 Možné choroby a škodcovia
Navždy, levanduľa japonská (Pieris japonica). Vytrvalý, vždyzelený okrasný ker je tiež všeobecne známy ako tieňový zvon. Ohnivé červené výhonky vynikajú oproti zeleným a bielym listom. Drevo je určite optickým obohatením záhrady. Pri tom zohrávajú úlohu aj kvetenstvo v tvare mriežky, ktoré je posiate červenými alebo bielymi kvetmi zvončeka.

Kvapka horkosti sa mieša s vlastnosťami japonského levanduľového vresu. Všetky časti rastlín sú vysoko toxické. Deti by preto nemali mať prístup k tomuto farebnému kríku.

Preferované sú slnečné a čiastočne zatienené miesta

Tieňový zvonček umiestnite prednostne na slnečné alebo čiastočne zatienené miesto. Spravidla platí, že čím viac slnečných lúčov pre rastlinu bude, tým bude kvet väčší. Okrem toho by toto miesto malo byť chránené pred vetrom, takže kvetenstvo v tvare mriežky je do značnej miery ušetrené silným vetrom.

❏ Pôda by mala byť priepustná pre vodu a bohatá na humus

Doma na okraji hustých lesov vo východnej Ázii nájde japonský levanduľový vres nie celkom suché miesto. Táto lokalita je mimoriadne bohatá na humus a ponúka najlepšie podmienky na optimálne prosperovanie kríkov. Z toho možno odvodiť nasledujúce pôdne podmienky na pestovanie levanduľového vresu v Nemecku:

 • Zmiešajte energický humus pod záhradnou pôdou. Na jednej strane humus robí pôdu priepustnou pre vodu a na druhej strane ukladá dostatočnú vlhkosť pre tieňový zvon. Na to môžete použiť jemnozrnnú kôru.
 • Ťažká pôda je zmiešaná s humusom, pieskom a hrubým štrkom. Poloha je preto priepustná a po silných dažďoch netvorí zamokrenie.
 • Stredne kyslá pôda s hodnotou pH medzi 4,5 a 5,5 je tiež ocenená levanduľovým vresom. Preto sa odporúča pri výsadbe vyťaženú zeminu s rododendrónovou pôdou. Mimochodom, hodnotu pH môžete určiť pomocou jednoduchého testu, ktorý môžete získať z akéhokoľvek záhradného centra.

❏ Ako zasadiť tieňový zvonček

 1. Vykopávate výsadbovú dierku, ktorá je dvakrát tak široká a hlbšia ako koreňová guľa vášho novo získaného okrasného kríka.
 2. Teraz zmiešajte 2/3 výkopu s tretinou rododendrónovej zeme. Predtým, ako to urobíte, vložte koreňovú guľu svojej novej výsadby do vody na 5 až 10 minút.
 3. Potom vyplňte výsadbový otvor časťou novo zmiešanej pôdy a položte na ňu rastlinu. Uistite sa, že nie je príliš nízka alebo príliš vysoká.
 4. Nakoniec vyplňte otvor zvyšnou zmesou pôdy, zatlačte pôdu okolo mladého kríka a zalejte miesto výsadby.

Japonský levandulový vres - tipy na starostlivosť

Japonský Lanvendelheide môže dosiahnuť vek až 70 rokov. Vaše krčmy sa určite budú páčiť vašim vnúčatám a pravnúčatám. Starostlivosť o rastliny je nevyhnutným predpokladom.

❏ Mierne voda a organické hnojenie

 1. Pôda, v ktorej rastie vaše exotické drevo, by mala byť vždy vlhká. V podstate nesmie byť koreňová oblasť suchá pod zemou, čo by znamenalo koniec tieňového zvonu.
 2. Na druhej strane by sa malo zamedziť zamrznutiu, pretože jemné korene rýchlo rozvíjajú koreňovú hnilobu.
 3. Krík vôbec netoleruje minerálne hnojivá. Pre prísun živín postačuje, ak starostlivo pracujete s kompostom a mulčovaním listov do pôdy v koreňovej oblasti.

❏ Rezané japonské levanduľové vresy - po kvitnutí!

Levanduľa vresu je rez v lete po odkvitnutí. Strihacie nožnice a strihacie nožnice sa môžu odpočívať na jeseň, pretože v tom čase sa vytvárajú puky na nasledujúci rok.

Zohľadnite:

 • že svoj ker nevystrihnete do planúceho slnka.
 • aby boli odstránené mŕtve a uschnuté vetvy. Rez sa vždy robí na spodnej časti vetvy.
 • že zoberiete jednu z dvoch pretínacích vetiev a odstránite dovnútra rastúce výhonky.
 • že každý rok riedite pomaly rastúce drevo, pretože inak takmer žiadne svetlo a vzduch nedosiahne koreňovú oblasť a existuje riziko, že sa krík zvädne.

Správne mienené rady: Pri práci na japonskom levanduľovom vresovisku noste ochranné rukavice a ochranné okuliare. Kvôli toxickým vlastnostiam rastliny môže dôjsť k podráždeniu rúk a očí bez ochrany.

Možné choroby a škodcovia

Tieňový zvon je do značnej miery robustný, takže ho môžu ťažko zvládnuť choroby a škodcovia. A predsa tu môžu byť občas malé problémy.

 1. Krík ochorie iba zamokrením, pretože to rýchlo vedie k hnilobe koreňov.
 2. Listy levanduľového vresu sú vítaním hostiny. Tento nočný chrobák nemôže byť ošetrený prípravkom na ochranu rastlín. Pomôcť môže iba pasca na návnadu. Je to drevená doska s drážkami, v ktorých je umiestnený gél nematód SC. Pasca navyše obsahuje atraktant pre chamtivého chrobáka. Mor je po 2 až 3 dňoch.

Stručne povedané:
Japonské levanduľové vresy sú optickým obohatením záhrady. Exotický ker môže žiť až 70 rokov. Uprednostňuje slnečné až polotieňové miesto s dobre odvodnenou pôdou bohatou na humus. Lanvendelheide si cení predovšetkým mierne kyslá pôda. Polievanie je mierne a hnojené iba kompostom alebo listovým kompostom. Exotický ker nakrájajte v lete po odkvitnutí.

Pozor: Všetky časti rastliny v japonskom levanduľovom vresu sú vysoko toxické!