Sadenice

Starostlivosť o catnip - na čo musíte dávať pozor!


Catnip je dosť nenáročný. Rozdiely v údržbe vyplývajú z odrody, ktorú máte vo svojej záhrade.

Catnip (Nepeta) je pekná a ľahko ošetriteľná rastlina, ktorá nielen poteší oko záhradníckeho hobby. Ako už názov napovedá, mačky sú tiež veľmi radi kvety pyskov, ktoré sa vyskytujú vo veľkom množstve a sú robustné a ľahko sa ošetrujú ako začiatočník.

Ak chcete obohatiť svoje záhradné postele o populárny balzam na mačky a chcete urobiť radosť sebe alebo svojim štvornohým priateľom, nižšie nájdete niekoľko pokynov na starostlivosť, vďaka ktorým bude populárna podstielka a rezané rastliny prosperovať.

obsah

 • 1 Neodolateľné pre mačičku
 • 2 catnip ako okrasná rastlina
 • 3 Jedna rastlina - rôzne požiadavky
 • Pour 4 catnip správne
  • 4.1 Kľúčové slová nalejte správne
 • Hnojiť 5 catnip - áno alebo nie?
  • 5.1. Hnojenie stručne opeňujte:
 • 6 Musia sa výstrižky odrezať?
 • 7 Starostlivosť o catnip správne - všetky fakty na prvý pohľad
 • Zber 8 catnip
  • 8.1 Esenciálne oleje Catnip pomáhajú pri:
 • 9 chorôb a škodcov pri katnip
 • Overwinter 10 catnip

Neodolateľný pre mačiatko

Nemôžete to nechať tak. Prečo sexuálne dospelé mačky považujú rastlinu za neodolateľnú, sa zatiaľ neobjasnil. Približne polovica všetkých domácich mačiek bude nadšená z pestovania úlovkov. Zatiaľ čo kastrované mačky tiež reagujú, rastlina je pre mladých alebo starších mačiek pomerne nezaujímavá. Láska k Catnip je geneticky determinovaná, to už vedci zistili.

Vedeli ste? Rastlina priťahuje nielen domáce tigre, ale aj veľké mačky.

Catnip ako okrasná rastlina

Catnip je nekomplikovaná rastlina, ktorá nás poteší kvetom celé leto. Farba kvetov sa môže pohybovať od bielej po svetlo modrú až fialovú. Catnip miluje suché a voľné pôdy a je tiež spokojný s prostredím chudobným na živiny.

Mnohí pestovatelia ruží prisahajú katapom. Nevyzerá to len veľmi pekne, keď modrofialové kvety catnip súťažia s jemnými okvetnými lístkami ruží. Toto usporiadanie v lôžku má tiež pozitívny vedľajší účinok. Vďaka éterickým olejom, ktoré obsahuje, môže catnip chrániť ruže a chrániť ich pred škodcami a hmyzom.

Jedna rastlina - rôzne požiadavky

Rozmanitosť druhov rastlín prináša so sebou určité rozdiely, ktoré by sa mali pri starostlivosti o ňu zohľadniť. Spravidla platia všeobecné pravidlá a rastliny sa budú dariť dobre na slnečnom mieste s uvoľnenou pôdou. Catnip so sivými listami dobre zvláda sucho a neúrodné pôdy. Druhy so zelenými listami ako pomerne vlhké prostredie a čerstvá a výživná pôda.

➔ Tip: Zelený listový catnip sa na chladnom mieste cíti lepšie. Druhy so sivými listami milujú slnko.

Pour catnip správne

Polievanie nie je veľký problém pre väčšinu odrôd. Catnip so sivými listami je potrebné zavlažovať iba v horúcich letách av suchých podmienkach, a preto je mimoriadne ľahké sa o ne starať. Druhy zelených listov na druhej strane pravidelne potrebujú vodu. Zalievanie by však nemalo byť príliš intenzívne, pretože rastliny nemôžu tolerovať zamokrenie. Ak voda nemôže odtekať, napadnú korene a rastlina začne hniť. Tomu sa dá zabrániť už počas výsadby zabezpečením priepustnosti pôdy. Prídavok hrubého piesku alebo štrku môže zvýšiť priepustnosť substrátu.

Kľúčové slová nalejte poriadne

 • voda mierne
 • Rastliny so sivými listami tolerujú dlhodobé sucho
 • Rastliny so zelenými listami pravidelne potrebujú vodu
 • Vyvarujte sa zamokrenia

Hnojenie s oplodnením - áno alebo nie?

Catnip nekladie príliš veľa požiadaviek na záhradného hobby. Catnip spravidla nepotrebuje hnojivo. Rastlina rastie aj na zlej pôde. Existuje preto rýchle riziko nadmerného oplodnenia. Príliš veľa tu môže ublížiť. Ak počas výsadby obohatíte pôdu kompostom, neurobíte chybu. Toto prírodné hnojivo poskytuje rastline možnosť dodávať si živiny priamo z pôdy, ak je to potrebné.

➔ Tip: Druhy šedohnedé sú obzvlášť skromné ​​a nevyžadujú žiadne hnojivo. Catnip so zelenými listami vyžaduje malé množstvo dusíka. V každom prípade sa treba vyhnúť nadmernému oplodneniu.

Správne oplodnite catnip kľúčovými slovami:

 • nie je potrebné žiadne pravidelné hnojenie
 • Do substrátu sa môže pridať kompost
 • Catnip so zelenými listami potrebuje malé množstvo dusíka

Je potrebné rezať úlovok?

Ak si chcete kvety vychutnať dlhú dobu, mali by ste svoj hniezdo povzbudiť, aby kvitol niekoľkokrát za sebou. Staré kvetenstvo je skrátené k spodnej časti listov. Hlavný kvet sa zvyčajne dokončí v júli. Toto opatrenie na rezanie znamená, že kvety sa dajú dobre uchovať do jesene.

Vzhľadom k tomu, catnip rastie pomerne hojne a rád sa šíri vo všetkých smeroch v posteli, bude potrebné rez tu a tam. Týmto spôsobom sa nevytvoria žiadne semená a catnip sa opäť neseje.

Správna starostlivosť o catnip - všetky fakty na prvý pohľad

opatrenia starostlivosťvysvetlenie
liať▶ Druhy šedých listov tiež tolerujú dlhodobé sucho.
▶ Odrody zelených listov by mali byť napojené pravidelne, ale mierne.
▶ Musí sa zabrániť zamrznutiu.
hnojenie▶ Bežné hnojivo nie je potrebné.
▶ Do pôdy možno spracovať iba kompost.
▶ Listový katnip vyžaduje malé množstvo dusíka.
rez▶ Orezanie sa môže odporučiť, aby sa zabránilo nekontrolovateľnému šíreniu zariadenia v lôžku.
▶ Ak sa v hlavnom strednom kvete znížite po hlavnom kvete, kvitnúca múka opäť kvitne a na jeseň.

Zber úrody

Čas zberu úlovku sa začal vo vysokom lete. Jednotlivé výhonky alebo celé chumáčiky (v závislosti od veľkosti rastliny) môžu byť odrezané. Catnip sa potom nechá uschnúť pri teplote miestnosti. Bylina potom trvá mesiace.

Nielen, že sa oplatí vyplniť hračku pre mačky, ale aj my môžeme z tejto rastliny profitovať.

Esenciálne oleje z catnip pomáhajú s:

 • prechladnutie
 • ochorení dýchacích ciest
 • zažívacie ťažkosti
 • Infekcie močových ciest

Čaj sa môže variť z čerstvých alebo sušených listov. Variť by malo stúpať desať minút. Čajová voda sa však nesmie priviesť do varu. To by zrušilo účinky éterických olejov.

Choroby a škodcovia pri katnipe

Catnip je extrémne robustný a odolný a vlastne nepozná žiadneho väčšieho nepriateľa ako samotná mačka. Ak štvornohí priatelia objavia rastliny v záhrade, budú ich tam pravidelne čichať a prehltnúť na podlahe. Celé rastliny sú často vykorenené. Záhradný koníček by sa mal určite medzi mačacích kamarátov počítať, inak sa vďaka nepozvaným návštevám sivé vlasy rozrastú.

➔ Tip: Tu a tam sú slimáky. Slimáky by sa mali zbierať. Prípravky na ochranu rastlín by sa nemali používať.

Hibernácia

Ani v zime sa nemusíte báť. Catnip je spoľahlivo vytrvalý a nevyžaduje ďalšiu ochranu. Stonky by sa na jeseň nemali úplne orezávať. To potom poskytuje rastline dostatočnú ochranu a na jar opäť spoľahlivo vyrastie.

➔ Tip: Pred začiatkom vegetačného obdobia by sa mali uschnuté stonky znížiť.