Ponúk

Výsadba dieffenbachia - vysvetlené krok za krokom


Nemáte zelený palec? Na tom vôbec nezáleží. Dieffenbachia konečne uľahčuje každému neskúsenému záhradníkovi.

Rastliny arum z dažďových pralesov Južnej Ameriky sú robustné a ľahko pestovateľné a patria medzi najobľúbenejších predstaviteľov kvetinových okien. Izbové rastliny sú svojimi nápadnými a odlišne zrnitými listami skutočným pútavým prostriedkom. Nemusí to nevyhnutne byť zalievacia pôda. Dieffenbachie sa tiež odporúča pre hydroponiu. V nasledujúcom texte sa dozviete, čo je potrebné vziať do úvahy pri výsadbe a starostlivosti o Dieffenbachia.

Rastlinné rysy

Dieffenbachia patrí do rodiny čeľade arumov a je hovorovo označovaná ako tichá trubica. Rastliny pochádzajú z Južnej Ameriky a sú obzvlášť rozšírené v Brazílii a bežným zástupcom v tropických záhradách. Tam rastú pomerne nenáročné rastliny až do výšky troch metrov a dosahujú veľkosť listu až 45 centimetrov. Podlhovasté listy sú lesklé, nápadné av závislosti od odrody sú zrnité biele až žltkasté. Staršie rastliny tiež tvoria nenápadné kvety.

Nájdite správne miesto

Dieffenbachia preferuje svetlé, ale nie úplné slnečné miesto. Rastliny zvlášť nedostávajú horúce poludnie. Rastliny sú v skutočnosti prirodzene slnečné deti. Dieffenbachia predávaná v našich zemepisných šírkach sú však zvyčajne hybridy, ktoré sa pestovali v Európe a sú citlivejšie na priame slnečné žiarenie. Rastliny sa preto daria v tieni alebo na mieste, ktoré je pre väčšinu izbových rastlín príliš tmavé. Dieffenbachia by sa nemala prednostne vystavovať prievanu.

dôležité:
Ak je stojan príliš tmavý, listy sa nabijú. Tieto potom vyzerajú zakrpatené a bez výrazného výkresu listu.

Optimálna teplota okolia je 18 až 23 stupňov, t.j. normálna teplota miestnosti. Tropické rastliny by nemali byť vystavené teplotám pod 15 stupňov. Rastliny tiež potrebujú vysokú úroveň vlhkosti. Tu môžete pomôcť pri častých postrekoch a zvlhčovačoch. Dieffenbachia sa preto nachádza aj v kúpeľni alebo kuchyni, pretože je tu vyššia úroveň vlhkosti. Rastliny sa to tiež páči, keď sa umiestnia do zbernice naplnenej vodou. Kvôli ochrane koreňov by sa rastliny nemali umiestňovať priamo do vody, ale umiestniť na kamienky. Dieffenbachia netoleruje zamokrenie.

Ideálne umiestnenie v skratke:

 • bystrý
 • polotieň
 • Vyvarujte sa prievanu
 • izbová teplota
 • vysoká vlhkosť

Vyberte si ideálny substrát

Dieffenbachia je dosť nenáročná, pokiaľ ide o substrát. Takže môžete použiť komerčne dostupnú pôdnu pôdu. To sa dá uvoľniť pieskom alebo ílom. Voľná ​​pôda je tiež vhodná. Pretože je Dieffenbachia považovaná za priekopníka hydroponie, môže sa veľmi dobre kultivovať aj v expandovanom íle alebo konvenčnom hydroponickom substráte.

Správny substrát v krátkosti:

 • voľne
 • výživný
 • humos
 • alternatívne hydroponie

Výsadba dieffenbachia - podrobné pokyny

 1. Vyberte vhodný kvetináč.
 2. Poskytnite vhodný substrát.
 3. Naplňte kvetináč až do polovice substrátom.
 4. Vložte zariadenie opatrne.
 5. Naplňte zvyšok zeme.
 6. Mierne zatlačte dole.
 7. Zavlažujte rastlinu.

Ako správne umiestniť Dieffenbachiu

Najmä mladé rastliny rastú rýchlo. Preto môže byť potrebné presunúť sa do väčšieho hrnca už rok po výsadbe. Toto sa prejaví najneskôr vtedy, keď korene vyčnievajú z kvetináča a doslova ho vyhodia do vzduchu. Nemali by ste však používať veľké sejačky. Potom by ste sa museli transplantovať menej často, ale zároveň riskujete znížený rast, pretože rastlina sa sústreďuje primárne na tvorbu koreňov v zodpovedajúcom veľkom výsadbe. Vyberte si novú výsadbu, ktorá je o päť až desať centimetrov väčšia ako jej predchodca.

Mimochodom, staršie rastliny rastú menej rýchlo. Presádzanie je potom potrebné iba každé dva až štyri roky. Najlepší spôsob transplantácie je vždy nasledujúci:

 1. Vyberte a pripravte novú výsadbu.
 2. Na dno nádoby umiestnite odtok.
 3. Naplňte rastlinu.
 4. Odstráňte choré alebo zhnité časti rastlín.
 5. Naneste vrstvu substrátu na dno nádoby.
 6. Vložte zariadenie.
 7. Naplňte zvyšok zeme.
 8. Mierne zatlačte dole.
 9. Zavlažujte rastlinu.

Nová výsadba by nemala byť len o niekoľko centimetrov väčšia ako predchádzajúca kvetináč, ale malo by sa tiež zabezpečiť, aby otvor v spodnej časti kvetináča bol dostatočne veľký, aby sa nevytvárala zavlažovacia voda. Odtokom môžete zabrániť aj zamrznutiu. Na tento účel sa cez odtokový otvor rozprestierajú štrky alebo hliny.

Pred presadením je tiež možné dôkladne sa pozrieť na zariadenie. Je ľahké zistiť, či sú korene zdravé a silné. Mali by ste odstrániť choré alebo zhnité škvrny na koreňoch alebo listoch.

Uchovávajte Dieffenbachiu v hydroponike

Rastliny sú zvlášť vhodné pre hydroponie. Každý, kto doteraz pestoval svoje rastliny v zalievacej pôde, im však nebude priaznivý, ak prejde na hydroponiu. Rastliny obyčajne nespĺňajú zmenené podmienky tohto radikálneho „pohybu“ a odumierania. Je lepšie pestovať mladé rastliny a od začiatku konfrontovať s hydroponiou. Rezne sa už používajú v hrubej expandovanej hline. Odporúča sa používať rastliny so tmavším listovým vzorom, pretože sa ukázalo byť odolnejšie.

Prehľad výhod a nevýhod hydroponie

+ Výhody:

+ Rezne sa pestujú v expandovanej hline a nemusia sa presádzať.
+ Manipulácia s granulátom je jednoduchšia a čistejšia ako pri zalievaní pôdy.
+ Hydroponický zaisťuje veľkú priepustnosť a viac vzduchu sa dostáva do rastlín.
+ Odlievanie je zjednodušené.
+ Hydroponika je hygienická. Osoby trpiace alergiou môžu tiež udržiavať rastliny v spálni.

- Nevýhody:

- Musíte si kúpiť príslušné príslušenstvo.
- Pre pomerne veľké rastliny je ťažké udržať sa v sypkom granuláte.
- Granule môžu domáce zvieratá ľahko vykopať.

Je Dieffenbachia jedovatá?

To, čo na prvý pohľad nemusíte mať podozrenie, je nanešťastie skutočnosť. Je to jedovatá rastlina. Keďže sú všetky časti rastliny toxické, zelené rastliny by nemali byť prístupné deťom a domácim zvieratám. Pri výsadbe a presádzaní by ste preto mali vždy nosiť rukavice.

Výťažky z rastlín, ktoré obsahuje, sa používajú v Južnej Amerike na ničenie švábov alebo potkanov. Jed, ktorý obsahuje, dráždi pokožku a sliznice. V 17. storočí ju používali majitelia otrokov v južných Spojených štátoch. Otroci, ktorým sa zabránilo úteku, museli žuť časti rastliny. To spôsobilo, že sa jazyk a sliznice zväčšili a niekoľko dní umlčali.

Rastlina má tzv. Strieľajúce bunky. Pri žuvaní častí rastlín sa malé ihly, ktoré sú tam uzavreté, uvoľnia. Domáce zvieratá sa môžu dusiť. Neplodnosť je tiež výsledkom spotreby rastlín. U ľudí sa môžu vyskytnúť hnačky, nevoľnosť, ochrnutie a srdcové arytmie.