Sadenice

Elf podnet - identifikovať a bojovať proti chorobám a škodcom


Elf čelenka je populárny závod na výrobu kontajnerov a balkónov, ktorý je skutočne veľmi robustný. V prípade chýb údržby však môže dôjsť k zamoreniu škodcami.

Choroby a škodcovia sú na elfovej ostruze (Diascia) pomerne zriedkavé. Chyby v údržbe však môžu viesť k všeobecnému poškodeniu rastlín, čo ho robí náchylnejším na choroby.

Škodcovia sa tiež ľahko používajú. Ak sa chyby údržby zistia včas, rastliny sa zvyčajne dajú zachrániť odvážnym zásahom.

Najčastejšie chyby údržby na prvý pohľad

chyby starostlivosťDôsledky na závod
príliš málo vody▶ Ak rastlina nemá dostatok vody, listy a kvety zostanú visieť a postupne vysychajú.
nalejte príliš veľa▶ Príliš veľa vody poškodzuje korene.
▶ Vlhké prostredie je živnou pôdou pre huby a baktérie.
▶ Ak zamlžovanie pretrváva, dôjde k hnilobe koreňa.
stojí príliš tmavý▶ Ak je rastlina príliš tmavá, rastie veľmi riedko a nebude mať ani žiadne, ani málo kvetov.
nechránené miesto▶ Ak miesto nie je zakryté a pretrvávajú lejaky a búrky, kvety sú zauzlené a kvetináče sú rýchlo pod vodou, čo spôsobuje zamokrenie.

Šedá pleseň na príliš vlhkých rastlinách

Ak je elf ostroh naliaty príliš veľa, môže dôjsť k sivej plesni. Je to jedno z najbežnejších plesňových chorôb, ktoré sa vyskytujú v rastlinách. Spravidla sa infikujú iba rastliny, ktoré už majú poranenia alebo sú oslabené napríklad nesprávnym zavlažovaním. Ohrozené sú aj rastliny, ktoré boli vysadené príliš husto alebo ktoré dostávajú príliš málo svetla.

Ako rozpoznať sivú pleseň?

Choroba je ľahko viditeľná. Listy sú pokryté hnedými škvrnami. Listy a kvety môžu byť ovplyvnené. Postihnuté časti rastlín sa čoskoro objavia pokryté chlpatým šedým povlakom. Ako postupuje, listy padajú a kvety sa neotvárajú, ale tiež spadajú. Ak nereagujete včas, riskujete, že celá rastlina zomrie.

Čo robiť v prípade zamorenia?

Všetky napadnuté časti rastlín sa štedro odstránia.

➔ Pozor: Infikované časti rastlín nepatria do kompostu. Huba tu môže prežiť a kompost sa šíriť po celom lôžku.

Malo by sa konať rýchlo, pretože susedné rastliny sa môžu nakaziť. Je lepšie zlikvidovať viac zamorených rastlín alebo ich ošetriť fungicídom. V tomto prípade sa hobby záhradník s domácimi liekmi nedostane príliš ďaleko.

Šedá forma v stručnosti:

 • ovplyvňuje oslabené rastliny, ktoré sú príliš vlhké
 • listy a kvety vyschnú a odpadnú
 • šíri sa tiež do susedných rastlín
 • Infikované časti rastlín nevyhadzujte do kompostu
 • Náradie po použití dezinfikujte
 • Zlikvidujte rastlinu alebo ošetrite fungicídom

Pomôžte tomu zalievaniu plesní

Plesnivé môžu byť nielen listy, ale aj zem. Môže sa to stať napríklad, ak je pôda príliš vlhká a príde do kontaktu s spadnutými listami a kvetmi.

Čo robiť

Ak je na substráte plesnivý povlak, odstráňte pôdu z kvetináča.

➔ Pozor: Aby sa neprišlo do kontaktu s hubovými spórami, mali by sa používať rukavice a tvárová maska.

Infikovaný substrát úplne odstráňte z koreňov. Zamorená pôda sa musí zlikvidovať spolu s domovým odpadom a nesmie sa ukladať na kompost. Korene by sa mali dôkladne vyčistiť. Najlepšie sa to dá pod tečúcou vodou. Rastliny sa potom umiestnia do čerstvého substrátu.

➔ Tip: Z bezpečnostných dôvodov si môžete vziať aj novú kvetináč. Staré sudy alebo škatule sa musia pred opätovnou výsadbou očistiť roztokom octu.

Domáce opravné prostriedky na plesne

domáce opravné prostriedky,prihláška
aktívne uhlie▶ Aktívne uhlie je rozdrvené a rozptýlené na zamorenej pôde.
Tea tree oil▶ Olej z čajovníka možno pridať priamo do zavlažovacej vody.
▶ Na plesnivý substrát je možné umiestniť aj olej z čajovníka nasiaknutý niekoľkými postriekaniami.
škorica▶ Ak sa o zem stará veľkorysá starostlivosť o škoricu, plesňové spóry zomrú.

Čo možno urobiť pre prevenciu?

 • Uvoľnite substrát
 • Podklad prikryte vtáčím pieskom
 • naliať menej
 • Vyvarujte sa zamokrenia
 • Na podklad aplikujte aktivátor pôdy

Koreňová hniloba spôsobená kazmi

Keď náhle škriatok začne rýchlo uschnúť, nie je neobvyklé, že by sa odvodila koreňová hniloba. Stáva sa to, keď je rastlina príliš dlho mokrá, pretože priveľa vody bolo jednoducho napojených alebo voda nemohla odtekať. Pretože sa poškodenie šíri z koreňa, rastlina je zvyčajne už vážne poškodená, keď sa príznaky stanú viditeľnými.

Čo robiť

Rastlina musí byť zbavená substrátu. Všetky časti už zasiahnutej rastliny sa musia odstrániť. Môžete skúsiť vysušiť korene a potom ich vložiť do nového substrátu. Vo väčšine prípadov však koreňová hniloba znamená koniec rastliny.

Vošky - nepríjemné, ale neškodné

Existuje len málo rastlín, na ktorých sa vošky zastavia. Malé škodce sú jasne viditeľné na listoch. Znakom napadnutia škodcami je zmena farby listov alebo deformované listy. Ak sa pozriete na spodnú stranu listov, objavíte lepivú vrstvu, keď dôjde k zamoreniu vošky. Je to medovica, výkaly vošiek.

Čo robiť

Vošky sú pomerne neškodné a dajú sa kontrolovať prírodnými prostriedkami. Často je užitočné liečiť ostrohu elfov prúdom tvrdej vody. Mydlová voda pomáha pri väčšom zamorení. Mydlový roztok sa nastrieka na napadnuté časti rastlín. Zásoba tabaku môže tiež pomôcť.

Slimáky - nenásytní a vytrvalí

Zamorenie slimákmi sa pravdepodobne stane problémom iba vtedy, ak bola elfská výbežok vysadená vonku. Balkónové a semafory sú zvyčajne šetrené. Ak sa rastliny pravidelne kontrolujú, slimáky sa dajú včas rozpoznať a zozbierať. Môžete však použiť aj pasce slimákov alebo v prípade silného zamorenia slimáky alebo podobné prípravky na ochranu rastlín. Pasce na pivo sa neodporúčajú. To zbytočne priťahuje mnoho zvierat.

Biela muška - malá, ale silná

Mačka má veľkosť iba niekoľko milimetrov a stále môže spôsobiť značné škody. Zvlášť ohrozené sú elfové ostruhy v rastlinných boxoch. Hmyz sa zvyčajne nachádza na spodnej strane listu. Zamorenie škodcami zvyčajne nezistí, pretože hmyz pri dotyku vyletie. Žltavé škvrny sa objavujú na sacích miestach škodcov podobných molom. Listy vyschnú a nakoniec existuje riziko padania listov.

#náhľadvýrobokhodnoteniecena
1 Neudorff 33433 žlté nálepky 10 kusov 509 názorov5,95 €Do obchodu
2 Aeroxon - žltá pasca - žlté nálepky - 20 kusov - perfektné… 52 názorov7,99 €Do obchodu
3 Naturen žltá zástrčka, žltá nálepka, muška, ... 312 názorov4,99 €Do obchodu

Čo robiť

Žlté tabule môžu byť úspešne použité proti napadnutiu škodcami. Žlté tablety sa umiestnia do sadeníc, škodcovia k nim priťahujú a prilepia sa na lepkavý povrch. S parazitickými vosami majú molice prirodzené dravce. Osa sa dá kúpiť od špecializovaných predajcov a umiestni sa priamo na postihnuté rastliny.