Ponúk

Zmrazte čerstvé červené kapusty - takto sa to robí!


Čerstvá červená kapusta je určite zdravšia ako sklenená verzia. Vysvetľujeme, ako môžete zmraziť červené kapusta a nakŕmiť ho celý rok.

Ak chcete konzervovať zeleninu a zároveň chcete zabezpečiť, aby sa zachovalo čo najviac cenných výživných látok, môžete sa rozhodnúť pre zmrazenie. Tak prečo nemrznúť červenú kapustu, ak je hojná na záhrade alebo je v súčasnosti lacná na týždennom trhu? Červená kapusta je v skutočnosti vhodná na zmrazenie bez problémov, ak sa dodrží niekoľko dôležitých základných pravidiel. Aby sa zimná zelenina mohla vychutnať aj v lete, musí sa pred mrazom pripraviť zodpovedajúcim spôsobom. Takže je čas vyčistiť, nasekať, blanchu, uhasiť červenú kapustu a tak ďalej. Nižšie sú uvedené podrobné pokyny, ktoré poskytujú ľahko zrozumiteľné informácie o krokoch potrebných na zmrazenie červenej kapusty.

Prečo je zmrazenie červenej kapusty užitočné?

Červená kapusta sa nepovažuje iba za zvlášť výživnú zeleninu, ale aj za veľmi chutnú zeleninu. Čím je červená kapusta čerstvejšia, tým je bohatšia na živiny. Okrem toho bola hotová červená kapusta zo skla alebo z vrecka obyčajne opatrená cukrom a ďalšími prísadami. Ak im chcete zabrániť a jesť ešte zdravšiu stravu, v zime si môžete uchovať čerstvú červenú kapustu, aby ste si ju mohli užiť dlhšie. Mrazená červená kapusta v surovej forme bez prísad sa často nenachádza na mraziacej polici väčšiny supermarketov. To tiež hovorí za zmrazenie na vlastnú päsť.

Kým zdravá kapusta v chladničke určite patrí do oddelenia pre zeleninu, môže sa tam uchovávať iba desať dní. V závislosti od toho, ako čerstvé kapusta bolo vložené do chladničky a ako presne bola nastavená chladnička, sa môže červená kapusta uchovávať v chladničke iba päť dní. Mrazenie je preto hmatateľnou výhodou v tom, že sa môže uchovávať v mrazničke alebo v mrazničke až šesť mesiacov.

Zmrazte červenú kapustu - správny postup

Na zmrazenie čerstvej červenej kapusty sa musí najskôr vyčistiť kapusta. Osvedčil sa tento postup:

 1. Vonkajšie listy oddeľte od červenej kapusty a zlikvidujte
 2. Ak to má zmysel, kapusta krátko opláchnite
 3. Štvrťku kapusty - použite najvyšší možný ostrý nôž
 4. Odstráňte páčku
 5. Nakrájajte červenú kapustu na čo najužšie prúžky (najlepšie to funguje na celej ploche)
 6. Vezmite sito, aby ste dôkladne vyčistili prúžky kapusty pod tečúcou vodou a odstráňte všetky nečistoty

Červená kapusta je jednou zo silne sfarbených kapusty. Preto je pri spracovaní čerstvej červenej kapusty vo vašej vlastnej kuchyni nevyhnutné nosiť rukavice a zásteru. Logickým dôsledkom môžu byť inak nevzhľadné škvrny na oblečení. Po zodpovedajúcom pripravení červenej kapusty by sa malo nakrátko nakrájať. Tým sa zachovajú cenné životne dôležité látky, zatiaľ čo kapusta je optimálne pripravená na mrazenie.

Expert tip:

Ak máte ťažké sekanie červenej kapusty, bojíte sa o prsty alebo ak chcete kapustu nakrájať čo najrovnomernejšie, nemali by ste sa uchýliť k nožu. Skôr sa osvedčil krájač zeleniny. S týmto praktickým nástrojom je možné skartovať aj veľké množstvo červenej kapusty. Ak sami pestujete veľké množstvo červenej kapusty a chcete ich rok čo rok v zime chrániť cieleným zmrazením, mali by ste túto investíciu zvážiť. Krájače zeleniny sú konečne k dispozícii za malý poplatok v špecializovaných predajniach.

Tipy na blanšírovanie čerstvej červenej kapusty

Ak chcete zmraziť čerstvú červenú kapustu, mali by ste ju najprv vypestovať. Za týmto účelom si zoberte dostatočne veľký hrniec. Do varu priveďte mierne osolenú vodu. Teraz musíte počkať, kým sa voda úplne nevarí. Potom pridajte hlavu k prebublávajúcej slanej vode. V nasledujúcom kroku by sa kapusta mala variť na sporáku jednu až tri minúty.

Po procese varenia je mimoriadne dôležité, aby sa kapusta ochladila. Až potom zostane zelenina chrumkavá a chutí oveľa lepšie aj po rozmrazení. Preto je najlepšie znovu umiestniť zimnú zeleninu do sita. Potom ochladte vodou z vodovodu, ktorá je čo najchladnejšia.

Ak voda z vodovodu nechcela byť dostatočne studená, je alternatívou ľadová voda. Naplňte misku studenou vodou a kockami ľadu. Červená kapusta sa potom môže ochladiť v ľadovom kúpeli jednu až dve minúty. Tento typ ochladzovania sa v praxi ukázal ako zvlášť účinný. Potom môže byť červená kapusta v zásade zmrazená.

V ktorej nádobe môžem zmraziť červenú kapustu?

Pri mrazení červenej kapusty je tiež dôležité zvoliť správny kontajner. Ak nie je nádoba vhodná na trvalé mrazenie potravín, je takmer zaručené spálenie v mrazničke. Bola by to veľká škoda, pretože zmrazenie čerstvej červenej kapusty je v konečnom dôsledku spojené s práve opísaným úsilím. Mrazuvzdorná nádoba je preto nevyhnutnosťou. Otázka, či by sa mala používať škatuľka na potraviny alebo mraziaca taška, je však otázkou osobného vkusu. Výhody a nevýhody týchto rôznych kontajnerov sú uvedené nižšie:

 • Mrazničky sú lacnejšie
 • Čerstvé úložné škatule sú šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože sa dajú častejšie znovu použiť
 • Mraziace vrecká zaberajú v mrazničke menej miesta a dajú sa ľahšie / pružnejšie skladovať
 • Horšie škatule na čerstvé potraviny môžu mať červenú farbu kapusty a môžu zmeniť farbu natrvalo
 • Mraziace vrecká môžu zamrznúť, ak nie sú správne zapečatené
 • Mrazničky môžu byť označené dátumom mrazu priamo na vrecku

Teraz, keď sa červené kapusta prenieslo do kontajnera podľa vášho výberu, mal by sa na kontajneri uviesť dátum zmrazenia. To je dôležité, aby sa zaručilo, že červená kapusta je v čase vyberania skutočne stabilná a jedlá. Toto sa dá veľmi ľahko skontrolovať neskôr pri pohľade na dátum zmrazenia. Aby červená kapusta zamrzla obzvlášť rýchlo a rovnomerne, je najlepšie použiť funkciu zmrazenia nárazov.

Alternatíva: Najskôr uvarte červenú kapustu a potom ju zmrazte

V mrazničke sa môže uchovávať nielen čerstvá červená kapusta, ktorá bola blanšírovaná, až šesť mesiacov. Je tiež možné dokončiť varenie červenej kapusty a doplniť ju o požadované korenie skôr, ako sa uchová v mrazničke.

Veľká výhoda: Po rozmrazení sa musí červená kapusta zohriať a môže sa okamžite konzumovať ako príloha. Možné použitia sú však obmedzené, aj keď hotový červený pokrm z kapusty sa dá pripraviť rýchlejšie rýchlejšie.

Mimochodom, ako sa kapusta pripravuje vopred (napríklad marinovaná a potom dusená), nezáleží na zmrazení. Kapusta sa však musí zmraziť v praktických veľkostiach porcií, ktoré vyhovujú vašim vlastným stravovacím návykom.