Výzdoba

Rozmnožujte strom z ružového dreva semenami alebo odrezkami


Ak chcete znásobiť strom ružového dreva, máte dve možnosti. V našom sprievodcovi sa dozviete, aké to sú a ako fungujú.

Rosewood stromy (jacaranda) sú atraktívne okrasné rastliny, ktoré rastú na vznešené stromy v južných krajinách a ich modré až fialové kvety poskytujú na konci roka v Austrálii postriekanie farby alebo zdobia okraje ciest v Brazílii.

Strom z ružového dreva sa darí aj v našich zemepisných šírkach, za predpokladu, že sa dodrží niektoré pokyny pre starostlivosť a že sa bude uchovávať vo vani. Nižšie nájdete, ako sa dajú stromy Jacaranda ľahko množiť.
Rozmnožovanie je možné pomocou nasledujúcich opatrení:

 • semeno
 • výstrižky

Rosewood strom množiť semenami

Propagácia semenami je prekvapivo ľahká. Ak budete postupovať podľa nasledujúcich krokov, čoskoro budete môcť ukázať svoj vlastný ružový strom.

Odkiaľ pochádzajú semená?

Každý, kto už vlastní strom jacaranda, bude musieť získať semená na množenie z iných zdrojov. Je veľmi zriedkavé, že stromy sa dajú rozmnožovať vo vnútornej kultúre. V prírode stromy ružového dreva dosahujú výšky od päť do dvadsať metrov. Rastliny trubiek začínajú kvitnúť z výšky asi dva metre. Tieto rozmery sú však dosť nerealistické na to, aby sa udržali ako kontajnerová rastlina.

Späť na semená. Môžete ich získať od špecializovaného predajcu exotických rastlín alebo si ich objednať online.

Počas prázdnin sa môžete tiež aktívny a mať oči otvorené. Dovolenka na juhu vám môže priniesť semená Jacaranda. Na to nemusíte cestovať do Južnej Ameriky. Aj na Kanárskych ostrovoch sú napríklad ružové stromy ako pouličné rastliny. Semená sa často nachádzajú na zemi pod stromami. Môžete ho použiť ako suvenír na dovolenku a použiť ho na siatie doma.

Kedy by malo začať siatie?

Mesiace február až marec sú ideálne pre úspešnú propagáciu. Môžete namietať, že k rastu vnútornej kultúry môže dôjsť počas celého roka. To je čiastočne pravda. Výsev v novembri, decembri alebo januári sa neodporúča. V dôsledku stále prebiehajúcej doby zahrievania by sa sadenice mohli poškodiť a uschnúť alebo stať sa plesnivými.

Rozmnožte strom z ružového dreva výsevom - krok za krokom

 1. Pripravte misku na osivo
 2. Doplňte substrát
 3. Semená nechajte vopred zmäknúť
 4. Zasiať semená
 5. Semená mierne zakryte pôdou
 1. Semená mierne navlhčite
 2. Krycie semená
 3. Semenný kvetináč položte svetlý a teplý
 4. Semená udržiavajte rovnomerne vlhké
 5. Počkajte na klíčenie

Najlepší spôsob, ako ich pestovať, je v plochom zásobníku na osivo. Ako substráty sú vhodné pestovanie pôdy alebo kokosových vlákien. Kokosové vlákna by sa mali uprednostňovať, pretože substrát je obzvlášť sypký a priepustný. Je to tiež nespracovaný prírodný produkt.

Pred umiestnením semien do pôdy nechajte ich asi jeden deň namočiť do vody. Potom môžete zasiať priamo. Semená sú substrátom pokryté iba mierne.

Tip: Rovnomerné zvlhčenie semien sa najlepšie dosiahne postrekovačom rastlín.

Klíčenie sa môže urýchliť zakrytím semena. To vytvára mikroklímu, ktorá je prospešná pre sadenice. Ako kryt môžete použiť fóliu alebo sklo. Aby ste zabránili formovaniu plesní v nádobe, zdvihnite kryt každý deň kvôli vetraniu. Na zavlažovanie by sa mala používať teplá dažďová voda.

Kedy klíčia semená?

Doba klíčenia je pomerne krátka. Sadenice by sa mali objaviť iba po ôsmich až 14 dňoch.

Čo sa stane po klíčení?

Sadenice by sa mali vypestovať asi šesť týždňov po klíčení. Zanechávajú iba najsilnejšie rastliny v miske semien. Po oddelení už nie je potrebné prikrývať sadenice. Ak rastliny rastú dostatočne a okrem dvoch kotyledónov vytvorili niekoľko párov listov, mladé rastliny sa umiestnia do samostatných kvetináčov a pestujú sa oddelene.

Rosewood strom množiť prostredníctvom odrezkov

Rozmnožovanie odrezkami je tiež veľmi ľahké, ale šance na úspech sú menej sľubné ako pri sejbe.

Odkiaľ môžem získať vhodné odrezky?

Na získanie odrezkov sa vyžaduje dobre vyvinutá materská rastlina. V ideálnom prípade už majú strom z ružového dreva alebo poznajú niekoho, kto je vlastníkom rastliny. Odrezky možno ľahko získať z existujúcich rastlín pri prerezávaní.

Propagácia odrezkami - krok za krokom

 1. Odrežte rezanie
 2. Naplňte kvetináč substrátom
 3. Vložte rezanie
 4. Rezanie vodou
 1. Pripevnite kryt
 2. Umiestnite rezanie teplé a svetlé
 3. Nedovoľte, aby rezanie vyschlo
 4. Počkajte na zakorenenie

Odrezky sa vyskytujú takmer automaticky, keď sa orezáva strom z ružového dreva. Vyberte si silné výhonky. Mali by byť dlhé asi 20 centimetrov a nemali by byť lignifikované. Odstráňte púčiky a listy z rezu. Na výhonku by malo zostať iba tri až päť párov listov.

Získať vhodný kvetináč a naplniť ho rastúcou pôdou. Rezanie je teraz uložené do zeme. Listy alebo puky by nemali byť zakryté pôdou. To by zapríčinilo hnilobu výhonku. Rez sa mierne zalieva dažďovou vodou s izbovou teplotou a zakryje sa plastovým alebo skleneným krytom. Tento jednoduchý trik vytvára mikroklímu typickú pre trópy a urýchľuje proces zakorenenia.

Sadba je umiestnená svetlá a teplá. Ideálne je miesto priamo nad ohrievačom, pretože potom sú korene zásobované dostatočným množstvom tepla. Počas tejto doby by rezanie nemalo vyschnúť. Kryt by sa mal vetrať častejšie, aby nahromadenie vzduchu v nádobe nespôsobilo pleseň a hnilobu.

Ako dlho trvá zakorenenie?

Ak boli odrezky úspešne rozmnožené, možno to ľahko zistiť pomocou čerstvých výhonkov na odrezkoch. Zakorenenie sa uskutoční do niekoľkých týždňov. Sledujte pestovateľa. Akonáhle korene preniknú do kvetináča, je čas presunúť ho na väčšiu kvetináč. Mladá rastlina sa teraz pestuje ako dospelý exemplár.

Ako sú mladé rastliny správne pestované?

Čo je dôležité?Ako postupovať
umiestneniaMladé rastliny potrebujú svetlé a teplé miesto.
Priame slnečné svetlo je lacnejšie.
Kontajnerová rastlina je v lete povolená vonku.
V objekte je nevyhnutné zimovanie bez námrazy.
liaťPožiadavka na tekutinu je vysoká.
Mladé rastliny sú veľmi jemné a zalievanie by sa nemalo prehnávať.
To môže rýchlo viesť k zamokreniu, čo spôsobí hnilobu jemných koreňov.
Pred opätovným zalievaním by mala podlaha mierne zaschnúť.
Častým postrekovaním rastliny zaistíte vysokú vlhkosť.
hnojeniePestovanie sa uskutočňuje v pôde chudobnej na živiny.
Po presadení do väčšej sejačky sa môže substrát pridať kompost.
Kvapalné hnojivo sa môže podávať každých 14 dní počas fázy rastu.
presádzanieMladé rastliny rastú pomerne rýchlo.
Po roku je potrebná transplantácia.
Toto je obmedzené na prvé roky pôsobenia.
Staršie rastliny sa musia transplantovať iba každé štyri roky.