Nápady a inšpirácia

Zvýšenie Wasserdost - 2 možnosti podrobne vysvetlené


Wasserdost je populárna a ľahko udržiavateľná rastlina, ktorú je možné ľahko šíriť. Na výber sú dve rôzne možnosti.

Pri záhradnom jazierku a v kvetinovom záhrade je výhoda východná voda (Eupatorium cannabinum). Rastliny rastú rýchlo a hojne, sú robustné a ľahko sa ošetrujú. So svojimi peknými kvetmi budete stredobodom letnej okrasnej záhrady a mnohých motýľov a včiel.

Rastliny si samozrejme môžete kúpiť v obchode a okamžite ich vysadiť. Propagácia však môže byť tiež vzrušujúca. Tak prečo nesiať vodu na východ sami, alebo množiť existujúce rastliny rozdelením. V nasledujúcom sa dozviete, ako sa môže množiť vodné konope a čo by ste mali venovať pozornosť.

Zvýšte vodný tok výsevom

Wasserdost seje na jeseň. Semená vypadávajú a začnú znova klíčiť. Ak vás nezaujímajú nové rastliny, stonky kvetov by sa mali odstrániť čo najskôr.

"Tip: Skôr ako neopatrne zlikvidujete semená, môžete ich usušiť v dome a potom ich dať priateľom záhrady.

Aj keď sa chcete vysiať osobitne, mali by ste semená nechať v dome zaschnúť. Pretože semená majú jemný vlasový prsteň, sú odnášané vetrom a zvyčajne neklíčia v bezprostrednej blízkosti materskej rastliny.

Výsev vysvetlil krok za krokom

❶ Vyberte misku na výsadbu
❷ Naplňte substrát
❸ Posypte semená
❹ Semená zakryte zeminou
❺ Položte misku na pestovanie na svetlé a teplé miesto
❻ Zakryte misku na výsadbu
The Rastlinnú misku navlhčite rovnomerne
❽ Počkajte na klíčenie

Na výsev Wasserdost sú vhodné ploché výsadbové misky akejkoľvek veľkosti. Najprv naplňte kvetináč rastúcou pôdou. Semená sa potom položia na veľkú plochu substrátu a iba mierne pokryjú pôdou. Sadba je umiestnená na svetlom sedadle okna, ideálne pri izbovej teplote.

"Tip: Výsev by sa mal vykonávať na jar. Na umiestnenie kvetináča vonku je ešte stále príliš chladno.

Pre kultiváciu je výhodné, ak sú teploty konštantné. Teplomer by nemal klesnúť pod 18 stupňov. Na urýchlenie klíčenia môžu byť výsadbové misky pokryté skleneným alebo fóliovým poťahom.

varovanie: Kryt sa musí pravidelne vetrať, aby sa v pestovateľskej miske nevytvorila žiadna forma.

Dbajte na to, aby bol podklad rovnomerne vlhký. Podlaha nesmie vyschnúť. Asi po dvoch až štyroch týždňoch sa objavia prvé kotyledóny.

Čo sa stane s mladými rastlinami?

Sadenice spočiatku necháte v sadeníc. Keď rastliny dorastú asi päť centimetrov, umiestnia sa do samostatných kvetináčov. Buďte opatrní, aby ste nepoškodili citlivé korene. Najprv necháte kvetináče v dome. Až v lete, keď sa vyvinuli silné rastliny, sa sadenice vysádzajú vonku.

Mali by ste venovať pozornosť týmto veciam:

 • Vyberte čiastočne zatienené miesto
 • Poskytnite vlhký, hlinitý podklad
 • Dodržiavajte aspoň jednu vzdialenosť výsadby

Malé rastliny môžete najprv zasadiť hustejšie. Pretože však vodná plocha rastie veľmi rýchlo, je výhodné zvoliť správnu vzdialenosť výsadby od začiatku. Presádzanie znamená pre rastliny stres a malo by sa im podľa možnosti zabrániť.

"Tip: Môžete tiež dať mladé rastliny do vedra a pestovať ich na balkóne alebo na terase. V zime sa však ochrana stáva nevyhnutnou, alebo keď prinesiete kvetináč do domu.

Zvýšte množstvo vody rozdelením

Ak už vlastníte rastlinu a užili ste si ju už niekoľko rokov, môže byť pre vás možnosťou propagácie rozdelením. Waterost rýchlo rastie do kompaktnej rastliny. Stabilný koreňový systém sa tiež vyvinul v priebehu niekoľkých rokov. To umožňuje rozdeliť rastlinu a tým zabezpečiť jednoduchý a rýchly spôsob rozmnožovania.

Divízia sa vysvetlila krok za krokom

❶ Zložte zariadenie úplne zo zeme
❷ Skontrolujte koreň
Entfernen Odstrániť pôdu z koreňa
❹ Rozdeľte koreňovú guľu
❺ Priveďte dve oddelené rastliny späť do pôdy
Vodné rastliny Ießen dobre

Aby bolo možné zariadenie rozdeliť, musí byť úplne odstránené zo zeme. Urobte to pomaly a opatrne. Aby sa korene nepoškodili, Wasserost by mal byť vyrezaný na veľkej ploche. Po odhalení koreňovej gule sa na ňu najskôr pozrite. Pre túto divíziu je dôležité, že máme čo do činenia so silnou a zdravou koreňovou loptou. Ak sú korene zjavne mimo poriadku, nebolo by dobré rozdeľovať rastlinu, pretože by to ďalej oslabilo vodu.

Rastliny sú však zvyčajne silné a neporušené. Preto môžete chytiť ostrý rýľ a nakrájať koreňovú guľu na polovicu. V niekoľkých jednoduchých krokoch dostanete dva nezávislé a plne vyvinuté zariadenia. Tieto by sa teraz mali opätovne zasadiť čo najskôr.

Čo by sa malo pri výsadbe zohľadniť?

Pravdepodobne vložíte jednu z novovytvorených rastlín späť do výsadbovej jamky, ktorá už bola vykopaná. Pri tejto príležitosti má zmysel kontrolovať substrát. Pred umiestnením rastliny späť do výsadbového otvoru môžete do pôdy vložiť zmes hliny a piesku. To zaisťuje, že tekutina zostane v zemi dlhšie.

Vlhké a čiastočne zatienené miesto sa nachádza pre druhú z novovytvorených rastlín. Zdvihnite výsadbovú dierku aspoň dvakrát väčšiu ako koreňová guľa a pamätajte, že táto novo získaná rastlina bude tiež rásť rýchlo a mala by zostať voľná najmenej jeden meter od susediaceho výsadbu. Teraz by ste mali dobre zalievať obe rastliny a pestovať ako obvykle.

"Tip: Po dvoch až štyroch rokoch je možné existujúce rastliny opäť rozdeliť. Nielenže získate nové rastliny, ale aj omladíte existujúce kríky.

Prehľad výhod a nevýhod

Druh propagácievýhodynevýhody
siatie
 • Mnoho rastlín sa môže pestovať naraz.
 • dobré šance na úspech
 • zdĺhavý
 • nákladný
delenie
 • rýchle a ľahké
 • Celé rastliny sú okamžite k dispozícii.
 • Zvyčajne sa dá získať iba jedna nová rastlina.
 • Musí byť k dispozícii dobre rozvinutá rastlina.