Dom a záhrada

Starostlivosť o horský popol - tipy na zalievanie, hnojenie, rezanie a zimovanie


Horský popol je v tejto krajine veľmi populárny. Niet divu, pretože rastlina je robustná a veľmi ľahko udržiavateľná. Tu a tam je ešte stále treba venovať pozornosť.

Horský popol (Sorbus aucuparia) je so svojimi jasne oranžovými plodmi ozdobou v každej záhrade. Je len pár jednoduchých krokov, aby sa z rowanového stromu stal po celý rok upútavač a vtákom sa v zime ponúklo miesto na kŕmenie.

Stromy pochádzajú zo strednej Európy, čo uľahčuje údržbu. Plodiny sú robustné a odolné. Rowanberry dorastá do výšky 2 000 metrov a vyskytuje sa aj v pobrežných oblastiach.

Horský popol prvýkrát vedecky opísal Carl von Linné v roku 1753.

Niektoré poddruhy sú známe:

❍ Švédsky biely lúč
Švédsky biely lúč narastá na asi desať metrov a má nápadné oranžovo-červené bobule. Listy, ktoré sa jednoducho prehrabali, sa na jeseň stanú atraktívne žlté oranžové.

❍ Popol mahagónov
Mahagáj je veľmi vhodný na pestovanie v menších záhradách. Stromy sú vysoké asi 8 až 10 metrov. Pinnate listy sú veľmi lákavé. Šarlatové bobule sú sprevádzané výraznou farbou listov.

❍ Popol bielych kríkov
Ako už názov napovedá, tento druh rastie skôr ako ker. Jemné a elegantne vyzerajúce kríky dosahujú výšku okolo päť metrov. Listy sú sperené, ker listnaté. Špecialitou je biele až ružové sfarbenie plodov. Na jeseň sa z listov stáva bohatá oranžová až tmavo červená.

❍ Rowan Joseph Rock
Tento horský popol ako skôr malý druh nepestuje vyššie ako osem metrov. Pinnate listy a pastelovo žlté ovocie farby sú pekné na pohľad. Na jeseň je oranžovo-červená farba listu pútavým prostriedkom.

Ako sa správne starať o horský popol?

Vodné korytnačky správne

Rowanový strom nechce vyschnúť. Príliš intenzívne opatrenia na odlievanie sa však tiež neodporúčajú. Stromy neznášajú zamokrenie. Toto by sa malo zohľadniť pri výbere substrátu. Príliš ťažké pôdy bránia odtekaniu vody. Po zmiešaní s pieskom alebo štrkom sa pôda stáva priepustnejšou.

V daždivých časoch nevyžaduje horský popol ďalšie zavlažovanie. V suchých a horúcich letách by sa malo používať ďalšie zavlažovanie. Najvyššia vrstva Zeme sa nechá uschnúť. Je dôležité, aby pôda úplne nevyschla a rastlina už nemohla získať dostatok vlhkosti z koreňov.

"Tip: Horský popol nie je citlivý na vápno, a preto ho možno naliať vodou z vodovodu.

Najmä mladé rastliny potrebujú rovnomerné zvlhčenie, aby sa korene mohli dobre rozvíjať. Oddelene je horský popol často vystavený vetru. Tieto rastliny tiež potrebujú veľa vlhkosti. Aby sa zabezpečilo, že korene sú vždy dostatočne vlhké a korenistá jar nevyschne príliš rýchlo, okolo rastliny sa môže vykopať zavlažovací priekopa.

v skratke:

  • nesmie vyschnúť
  • Vyvarujte sa zamokrenia
  • voda v prípade dlhodobého sucha
  • vrchná vrstva pôdy môže mierne zaschnúť
  • Zavlažujte mladé rastliny častejšie

Správne hnojte Rowan

Do značnej miery nenáročná jarná jarná dobre zvláda konvenčnú záhradnú pôdu. Ak sa do výsadby pridali do substrátu zrelé kompostové alebo rohové hobliny, prísun živín je zabezpečený počas prvých rokov státia. Obzvlášť chudobné pôdy môžu byť každý rok obohatené kompostom. Jednoducho uvoľnite vrchnú vrstvu pôdy a pridajte prírodné hnojivo. Ak sa pôda pred výsadbou melie, možno v prvých dvoch rokoch státia vynechať ďalšie hnojivá.

Ak chcete hnojiť dodatočne, mali by ste použiť špeciálny produkt pre listnaté a okrasné stromy (napr. Dostupné tu). Toto hnojivo má zvyčajne nízky obsah dusíka a zlepšuje rastlinu ako tradičné hnojivo pre zelené rastliny.

"Tip: Najlepší čas na oplodnenie horského popola je od septembra do októbra.

Horský popol stráca svoje lístie na jeseň. Dychtiví záhradkári by ich však nemali vylúčiť. Listy sa začnú rýchlo rozkladať a uvoľňujú horčík, ktorý obsahujú, do pôdy. To znamená, že listy musíte do pôdy len zľahka zapracovať, a preto ste poskytli cenné prírodné hnojivo.

v skratke:

  • nízka potreba živín
  • Spracovávať kompost do pôdy ročne
  • Mulčovanie pred výsadbou zaisťuje dlhodobé hnojenie
  • na chudobné pôdy používajte hnojivo chudobné na dusík

Cut Rowan

Ak sa pozrieme na prirodzené voskové správanie horského popola, je zrejmé, že strom pri prerezávaní nespôsobuje žiadne veľké problémy. Rowanberry ako mladá rastlina udáva rýchle tempo a rýchlo vyrástla na malý strom vysoký asi dva metre. Staršie stromy rastú zreteľne pomalšie, takže prerezávanie je v rámci a je možné ho dobre naplánovať, pretože medzičasom nebude horský popol rásť nad hlavou.

Ak má byť strom udržiavaný zvlášť malý, musíte ho samozrejme odrezať. Orezávanie je potrebné aj pri chorobách alebo škodcoch. Pretože jeřáb vytvára skôr číre koruny, nebude ho potrebné riediť. Ak si stále chcete vziať späť vetvy, mali by ste počkať, až dôjde k rozkvetu.

"Tip: Každý, kto odstráni vyblednuté ovocie, sa nebude môcť tešiť z plodov.

Ak si chcete užiť bobule veslice, nemali by ste odstrániť žiadne vyblednuté veci. Rez by mal byť urobený priamo na základni. Nenechávajte pahýly pozadu. To zbytočne odčerpáva strom. Aby ste zabránili poraneniu stromu, mali by ste používať iba ostré a dezinfikované rezné nástroje.

Zimujúci horský popol

Zima v našich zemepisných šírkach nemôže poškodiť jeřábový strom. Stromy nepotrebujú ďalšiu ochranu. Na jeseň získajú listy atraktívnu farbu a potom padajú na zem. Bobule zdobia zimnú záhradu a sú obľúbeným zdrojom potravy pre vtáky.

Naopak, mladé rastliny by nemali tráviť prvú zimu vonku. Zimné štvrte by mali byť jasné a chladné. Mladé stromčeky horského popola zimované v dome sa musia tiež občas zalievať počas zimných mesiacov, aby nevyschli a aby sa korene mohli ďalej rozvíjať.