Nápady a inšpirácia

Rez stromček z ružového dreva - kedy a ako sa to robí


Aby strom ružového dreva mohol rozvíjať svoju krásu, potrebuje občas rez. Vysvetľujeme, kedy a ako znížiť Jacarandu.

Ružový strom je nevyhnutný v trópoch. Atraktívne sú atraktívne rastliny s listami podobnými papradiu a nápadnými kvetmi modrofialového zvončeka. Jacarandas sa tiež stretávame čoraz častejšie. Musia sa však uchovávať v vedre. Preto sú pre rýchlo rastúce plodiny potrebné opatrenia na rezanie. Pri rezaní okrasných rastlín sme tu dali dohromady to, čo musíte zvážiť.

Ružový strom v prírode

Jacarandas sám o sebe dosahuje pôsobivé veľkosti od päť do dvadsať metrov. Stromy rastú úžasne rýchlo. Ak má trup asi dva metre, vytvára sa okrúhla koruna. Staršie stromy zapôsobia svojimi nápadnými modrými až fialovými kvetmi lamiel, ktoré doslova zafarbujú celé ulice v južných krajinách. Kvety vyžarujú jemnú vôňu pripomínajúcu med.

Strom z ružového dreva v našich zemepisných šírkach

Musia sa urobiť určité obmedzenia na obrázku rastlín, ktoré boli práve opísané. To nie je v neposlednom rade dôsledkom skutočnosti, že palisandrový strom by neprežil zimu v Nemecku vonku, a preto sa môže uchovávať iba v vedre, ktoré sa musí v dome striedať. Zariadenie sa preto musí zastaviť vo svojej výške.

Tip: Stromy ružového dreva sú veľmi dobre znášané prerezávaním.

Čo môžem urobiť, aby som dal ružovým stromom kvety?

Nie je žiadnym tajomstvom, že nemecký hobby záhradník sa zvyčajne musí zaobísť bez toho, aby obdivoval veľmi obdivovaný kvet jacaranda. Ak sa stromy orezávajú pravidelne, na balkóne a na terase vyrežete jemnú figúru, ale nedosiahnete výšku potrebnú na vytvorenie kvetov. Kvitnutie možno očakávať iba z výšky dvoch metrov. Okrem toho potrebuje hobby záhradník veľa trpezlivosti, pretože rastliny musia dosiahnuť vek asi desať rokov predtým, ako sa objavia prvé kvety.

Čo treba brať do úvahy pri kosení ružového stromu?

Rastliny rastú rýchlo. Strihacie nožnice by sa nemali používať príliš skoro. Aby sa malá rastlina skutočne stala majestátnym stromom, musí mať Jacaranda príležitosť vytvoriť kmeň. V tomto ohľade sú opatrenia na zníženie v prvých dvoch rokoch skôr kontraproduktívne. Takže buďte trpezliví dva až tri roky pred prerezaním plodín.

Rezné opatrenia sa používajú v ružovom strome na vypracovanie požadovaného tvaru, v tomto prípade dobre tvarovanej koruny.

Tip: Čím ľahšie je miesto, tým rastie.

Aby sa vytvorila dobre tvarovaná a huňatá koruna, tipy na výhonky by sa mali pravidelne skracovávať. Rezné opatrenia by sa mali prednostne vykonávať skoro na jar pred tým, ako rastlina začne rásť.

Rezanie stromu ružového dreva - krok za krokom

  1. Skráťte výhonky
  2. Nožnice držte v správnom smere
  3. Odstráňte konáre rastúce dovnútra
  4. odstrániť staré vetvy
  5. Odstráňte krížiace vetvy
  6. odstráňte choré vetvy a listy

Pravidelné skrátenie výhonkov na stimuláciu rastu a tvorby koruny je iba rezným opatrením, ktoré by sa malo vykonávať pravidelne.

Križovatky vetiev alebo výhonkov, ktoré sú orientované dovnútra, bránia požadovanej rastovej forme stromu, a preto by sa mali radikálne skrátiť. Je tiež dôležité odstrániť staré a choré vetvy. Bránia rastu rastlín a môžu byť vstupným bodom pre baktérie a škodcov. Staré vetvy by sa mali odstraňovať raz ročne, aby sa vytvoril priestor pre nové výhonky.

Dobre tvarovaná koruna ako hrdosť rastliny

Ak chcete urobiť peknú korunu, mali by ste nožnice používať niekoľkokrát do roka. Toto nie je problém, pretože prerezávanie rastlín je veľmi dobre tolerované. Pobočky, ktoré negatívne ovplyvňujú tvorbu koruny, je možné skrátiť kedykoľvek v priebehu roka.

Tip: Ružový strom sa môže počas vegetačného obdobia prerezávať.

Rezanie stromu ružového dreva - prehľad dôležitých krokov

Čo je potrebné zvážiť?vysvetlenie
časAk dôjde k rozsiahlemu prerezávaniu, mali by ste na tento účel použiť skorú jar.
Potom rastlina ešte nezačala pučať a rez sa lepšie zvládne.
topiaryAby sa podporilo vytváranie koruny, vonkajšie výhonky by sa mali pravidelne skracovávať.
To stimuluje huňatý rast Jacarandy.
Tvorba tvaru je tiež narušená pretínajúcimi sa alebo rastúcimi vetvami.
sekcia konzerváciaStaré a choré konáre a listy je možné kedykoľvek odstrániť.
V prípade choroby alebo zamorenia škodcami sa musí prerezávanie vykonávať aj bez ohľadu na ročné obdobie.

Hygiena a opatrnosť pri rezaní

Aj keď ružový strom vo všeobecnosti toleruje prerezávanie, použitie záhradných nožníc znamená pre rastliny stres a, ak sa nedodržiava hygiena, predstavuje nebezpečenstvo. Preto používajte iba ostré a dezinfikované nástroje. Ostré rezané hrany sa liečia lepšie ako stlačené alebo rozstrapkané okraje rany vyvolané tupými nástrojmi. Aby sa minimalizovalo poškodenie stromu, na skrátené konáre sa môže aplikovať prostriedok na uzatváranie rán.

SOS - keď rezné opatrenia vyžadujú rýchly zásah

Prerezávanie okrasných rastlín často nie je iba o kráse zvyku rastu. Ak je rastlina infikovaná chorobami alebo škodcami, pomáha odvážny zásah. Odstráňte všetky postihnuté časti rastliny, zastavte šírenie poškodenia a zabezpečte prežitie plodín. Preto je užitočné dohliadať na stromy a častejšie kontrolovať listy a výhonky, či nedošlo k ich sfarbeniu a poškodeniu.