Ponúk

Zasaďte strom zvončeka


Modrý zvonček nie je pre svoju značnú veľkosť určený pre záhradkárske záhrady. Ak máte priestor, môžete sem zasadiť aj impozantný strom.

Naše záhrady zdobia príliš zriedka modré zvončeky (Paulownia tomentosa). Impozantný Kaiserbaum je jedným z mála druhov stromov, ktoré vedia, ako potešiť atraktívnym modrým kvetom. Kvetinové umbely sú dlhé až 40 centimetrov a nesmiete nechať ujsť. Mladé rastliny už sú skutočnou príťažlivosťou, pretože okrem pekných kvetov tiež tvoria obzvlášť veľké listy. Kvety rozvíjajú vôňu vanilky, ktorá priťahuje mnoho včiel a čmeliakov a zaisťuje živú prírodnú záhradu. Čo je dôležité pri pestovaní týchto atraktívnych kvetov pyskov, nájdete nižšie.

Modrý zvonček - popis malej rastliny

Modré zvončeky sa ukázali byť obzvlášť energické. Stromy dosahujú výšku najmenej 15 metrov. Vo výnimočných prípadoch boli tiež zaznamenané exempláre s výškou 50 metrov. Kmene pôsobia rovnako pôsobivo a dosahujú až dva metre.

Približne 30 cm dlhé listy v tvare srdca sú pútavými očami, ktoré pôsobia jemne a zamatovo. Oranžovo-hnedé púčiky majú tiež vlasy. V apríli sa objavia zvončekovité fialové až modrofialové kvety, ktoré dorastajú asi šesť centimetrov a majú tiež kučeravé vlasy.

Poznámka: Kvôli impozantným kveteninám sa strom zvončeka častejšie mýli za stromy jacaranda. Veľké listy vykazujú podobnosť so stromom trúby.

Jej názov je „Paulownia imperialis“, dcérke ruského cára Anna Pavlovna. Franz Josef I., cisár Rakúska a Čiech-Uhorska, tiež vyvinul záľubu pre cisársky strom. „Kancelársky strom“ v priestoroch Palais Schaumburg pripomína funkčné obdobie Konrada Adenauera.

Výsadba stromu zvonček - šírenie

Prirodzená oblasť distribúcie modrej zvonice je v západnej Číne. Pestovanie sa teraz uskutočňuje aj v klimaticky výhodných miernych regiónoch Japonska, Severnej Ameriky, Kórey a Európy. Tam sa stromy pestujú špeciálne na použitie v lese. Strom zvonček sa tiež široko používa ako okrasná rastlina v záhradách a parkoch. V Ázii majú stromy symbolický charakter a sú vysadené, keď sa dcéra narodila v rodine.

Modrý zvonček - použitie

Drevo cisárskeho stromu má atraktívny vzhľad a je tiež robustné a ťažko horľavé. Ohňovzdorné kimono skrinky sú vyrobené zo stromu v Japonsku. Hudobné nástroje a pálky na stolný tenis sú tiež vyrobené z dreva nazývaného „Kiri“ Japoncami. Používanie dreva sa začalo v dôsledku rýchleho rastu sústrediť už v osemdesiatych rokoch.

Zasaďte strom s zvončekom - nájdite správne miesto

Bez obmedzení nebude možné vo všetkých regiónoch Nemecka vysadiť strom zvončekov a zažiť ho v hojnom množstve. Rastlina sa dá ľahko pestovať iba v oblastiach s miernymi zimami. Drsné horské podnebie nebude pre stromy také dobré. Tu je vedro so zimou v dome ideálne.

Poznámka: Modrý zvonček tvorí púčiky na jeseň. V drsných klimatických podmienkach sa kvitnutie neuskutoční budúci rok, pretože púčiky zamrznú.

Mladšie stromy sú obzvlášť citlivé. Dospelé stromy vo všeobecnosti dobre znášajú zimu v našich zemepisných šírkach.

Slnečné miesto by sa malo nájsť pre modrý zvonček. Ak stromy dostanú veľa slnka, vedie to k sviežemu a trvalému kvetu. Výhodou je aj chránené miesto. Pri výbere miesta je dôležité pamätať na to, že stromy rýchlo rastú a vytvárajú mohutnú korunu. Malo by sa hľadať jedinečné miesto, inak by modrý zvonček mohol sťažiť život susedom rastlín a vyhodiť ich. Stromy dosahujú výšku najmenej 15 metrov. Vyvarujte sa tesnej blízkosti budov. Strom zvončekov je menej vhodný pre záhradu s pridelenými pozemkami. Alternatívou môže byť strom trúby.

Tip: Pri výbere miesta je potrebné poznamenať, že stromy by mali byť vzdialené najmenej 15 metrov od najbližšej budovy.

Zasaďte strom zvončeka - vyberte si ideálny substrát

Cisársky strom by sa mal umiestniť do výživnej a hlbokej pôdy. Pôda musí byť dobre priepustná pre vodu, pretože rastliny nemôžu tolerovať zamokrenie. Preto je lepšie, ak je podlaha skôr suchá ako príliš vlhká. Vlhké pôdy uprednostňujú zamokrenie a vo všeobecnosti vedú k pomalšiemu rastu, pretože drevo môže dozrievať len slabo.

Drenážny systém pomáha predchádzať zamokreniu pôdy - pôda sa môže podľa toho modernizovať a tým prispôsobiť požiadavkám exotických rastlín. Na zvýšenie priepustnosti pôdy je možné použiť štrk alebo piesok. Aby sa splnili zvýšené požiadavky na živiny, mal by sa substrát počas výsadby zmiešať s humusom alebo kompostom.

Kedy je čas výsadby modrého zvončeka?

Stromy sa s výhodou vysádzajú na jar. Obchod ponúka vhodné kontajnerové závody alebo balíkový tovar v pravý čas. Ak je kaiserbaum vysadené začiatkom roka, má dostatok času na vývoj stabilného koreňového systému a od mrazu až do zimy.

Výsadba stromu zvončeka - krok za krokom

 1. Vyberte miesto
 2. Aktualizujte substrát
 3. Zavlažujte rastlinu
 4. Položte drenáž
 1. Vložte zariadenie
 2. Zatvorte výsadbový otvor
 3. Pevne pritlačte zem na miesto
 4. Zalejte rastlinu dôkladne
Keď sa miesto nájde, výsadbový otvor sa vykopal. To by malo zariadeniu poskytnúť dostatočný priestor, a preto by mala mať najmenej dvojnásobok veľkosti koreňovej gule. Keď pracujete na výsadbovom otvore, položte stromok v nádobe s vodou, až kým nebudú viac vzduchové bubliny. Pôda v výsadbe je dobre uvoľnená.

Aby bola rastlina chránená pred zamokrením a aby zavlažovacia voda mohla ľahko odtekať, zakryte pôdu vrstvou keramiky alebo štrku. Samotný substrát by sa mal zmiešať s kompostom alebo humusom, takže rastlina dostane výživné prírodné hnojivo, ktoré poskytuje všetky živiny pre prvý rok používania.

Cisársky strom sa potom dá umiestniť do výsadbového otvoru až po jeho horný koreňový krk. Podklad je teraz vyplnený a dobre pritlačený. Nakoniec je strom dostatočne zásobený vodou. Tu je užitočné vytvoriť lejací lem.

Zasaďte strom s zvončekom do vedra

Keďže mladé rastliny sú citlivé na mráz, odporúča sa ich uchovávať v nádobách. Malo by sa však pamätať na to, že výsadbu v vedre možno chápať iba ako dočasné riešenie, pretože rýchlo rastúce stromy by sa mali pohybovať vonku najneskôr po troch až štyroch rokoch. Ak uvažujete o kúpe cisárskeho stromu, mali by ste mať vhodný stojan.

Výsadba v vedre - krok za krokom

 1. Vyberte pestovateľov
 2. Pripravte substrát
 3. Vložte drenáž
 4. Vložte zariadenie
 1. Vyplňte podpriemer
 2. Stlačte na zemi
 3. Zavlažujte rastlinu

Pri výbere kvetináča treba poznamenať, že má nielen dostatočnú veľkosť a môže ľahko obsiahnuť koreňovú guľu, ale má tiež dostatok odtokových otvorov pre tekutinu na dne nádoby. Kontajnerové rastliny majú zvýšené riziko zamokrenia. Ak zavlažovanie a dažďová voda nemôžu dostatočne odtekať, voda sa hromadí v kvetináčoch, útočí na korene a nakoniec spôsobí hnilobu rastliny.

Na drenážne rastliny by sa nemalo zabúdať. Štrk alebo ílové hliny na dne plavidla zabezpečujú lepšie odtoky zavlažovacej vody, a tak zabraňujú zamrznutiu. Kontajnerové rastliny pravidelne potrebujú vodu a vzhľadom na obmedzený priestor majú zvýšenú potrebu živín. Modrý zvonček by sa preto mal pravidelne zalievať. Počas vegetačného obdobia sa odporúča dodávať tekuté hnojivo bohaté na živiny.

Keďže rastliny rastú pomerne rýchlo, odporúča sa každý rok presádzať do novej výsadby. Zároveň by sa mala pôda úplne vymeniť, pretože živiny v malom kvetináči sa rýchlo spotrebujú.

Video: Marek Vácha pro Stromy svobody (Október 2020).