Dom a záhrada

Zvýšte sférické metódy robin - 3, ktoré sú podrobne vysvetlené


Sférický robin sa môže množiť pomocou troch rôznych metód. Dáme tipy, vy sa rozhodnete, ktorý variant vám vyhovuje viac.

Ako atraktívny a ľahko udržiavateľný malý strom je loptová ozdoba ozdobou každej záhrady. Stromy sú malé a koruny sa dajú rozrezať do tvaru. Guľová akácia sa dá ľahko pestovať aj na balkóne alebo terase. Tým, že pestujete sadenice sami, môžete navrhnúť ďalšie časti záhrady s peknými malými stromami alebo nájsť darček pre iných milovníkov rastlín. Ako sa dá sférický Robin znásobiť a čo treba zvážiť, je možné prečítať nižšie.

Aké sú možnosti propagácie?

 1. výstrižky
 2. semeno
 3. dokončovacie práce

Propagácia rozmnožovaním odrezkami

Odrezky z koreňov môžu byť odrezané z guľového robina na jar alebo na jeseň. Odrezky by mali byť asi desať centimetrov dlhé a asi dva centimetre hrubé. Teraz naplňte menšie kvetináče zmesou pôdy a piesku. Odrezky by už nemali mať listy v spodnej časti. Ak sú odrezky umiestnené v zemi, mohlo by dôjsť k rastu plesní. Zem je udržiavaná rovnomerne vlhká. Vložte kvetináče na svetlé a teplé miesto a zvýšte zálievku, len čo sa objavia nové výhonky a listy. Po vytvorení niekoľkých párov listov môže byť táto rastlina zasadená a presadená na svoje konečné miesto.

❷ Propagácia výsevom

Propagácia výsevom môže byť o niečo zložitejšia, ale túto metódu budete môcť použiť aj na pestovanie početných mladých rastlín. Ak už máte guľové robin, semená môžete ľahko získať sami. Na konci jesene je možné pozberať podlhovasté plody sférického robina. Potom získali hnedastú farbu. Ak sa semená skladujú počas zimy na chladnom a suchom mieste, ideálne sú tesne uzavreté v plechovke, siatie sa môže začať v nadchádzajúcej jar.

Propagácia výsevom - krok za krokom

 • Skóre semien
 • Nechajte semená napučať
 • Vyberte pestovateľov
 • Naplňte kvetináče zeminou
 • Vložte semená
 • Umiestnite kvetináč na svetlé a teplé miesto
 • Udržujte podklad vlhký
 • Počkajte na klíčenie
Predtým, ako semená prídu na zem, sú najskôr poškriabané. Na uľahčenie opuchu nalejte horúcu vodu na semená a nechajte ich nasiaknuť teplou vodou na ďalší deň. Vyberte vhodné sadenice a naplňte ich rastúcou pôdou. Semená sa teraz zlisujú asi päť centimetrov hlboko do substrátu. Potom položte kvetináče na jasné, ale nie plné slnko. Zabezpečte rovnomerné zalievanie. Na podporu klíčenia môže byť kvetináč pokrytý filmom alebo skleneným poťahom.

➔ Tip: Obaly by sa mali pravidelne vetrať, aby sa zabránilo tvorbe plesní.

Klíčenie začína asi po desiatich dňoch a môžete očakávať úspešné množenie. Z výšky asi desiatich centimetrov môžu byť mladé rastliny umiestnené vonku alebo môžu mať väčšiu výsadbu. Priame siatie môžete vykonávať aj vonku. Semená sa pripravujú podľa opisu a zasievajú sa priamo od polovice mája.

❸ Propagácia pomocou vrúbľovania

Propagácia štepením skutočne patrí záhradníkom, ale môžu ju vykonávať aj skúsení záhradkári, ktorí sa venujú záujmom. Štepenie sa vykonáva štepením výhonkov sférickej robinie na kmene obyčajnej robinie. To zaisťuje, že kmeň už nerastie vyššie, ale zväčšuje sa iba šírka, zatiaľ čo sa tvorí sférická korunka.

Štepenie je osvedčený spôsob pestovania rastlín. Jemná ryža sa naštepí na základňu. Štepenie sa kedysi nazývalo „kožušinou“ a pochádza z latinského názvu „propaginare“. Táto metóda dokončovania sa používa pre ovocné a okrasné stromy. Špicaté vetvy sa tlačia do odrezaného kmeňa robinie. To sa dá urobiť ručne. V škôlkach sa často používajú aj dokončovacie stroje.

Druhy rozmnožovania s ich výhodami a nevýhodami

spôsob šíreniavýhodynevýhody
výstrižkyTento spôsob je ľahko uskutočniteľný a má pomerne vysokú záruku úspechu.Vyžaduje sa sférický robin.
semenoMôže sa pestovať niekoľko rastlín. Semená sa dajú získať z existujúcich rastlín.Semená musia byť najskôr prezimované a potom napučať, čo znamená veľa úsilia.
odľahčovacie dojednaniaOkamžite môžete získať plnú a živú rastlinu.Túto metódu by mali vykonávať skúsení záhradníci.

Čo sa stane s mladými rastlinami?

Ak mladé rastliny, ktoré sami pestovali, dosiahli primeranú veľkosť, presadia sa na požadované miesto. Je dôležité zabezpečiť, aby boli rastliny umiestnené do voľnej pôdy. Substrát by mal byť dobre odvodnený, aby sa korene mohli šíriť v pôde a rastlina mohla dobre rásť. Mladé rastliny potrebujú dostatok vody v prvých týždňoch po výsadbe. Staršie rastliny zvyčajne získavajú tekutinu a živiny z koreňov. Ak zmiešate substrát s kompostom pri výsadbe, vytvoríte dobrý základ pre rast a guľový robin dokáže dodávať dostatok živín.