Starostlivosť

Výsadba trávy zebra - Pokyny a tipy pre umiestnenie a substrát


Zebra tráva s pruhovanými slamkami je zvláštnym pútačom. Za optimálnych podmienok táto trstina rastie v bujnú rastlinu aj v tejto krajine.

Zebra tráva (Miscanthus sinensis zebrinus) priťahuje pozornosť a je jednoducho pútavým nástrojom v každej záhrade. Je to kvôli špeciálnemu typu čínskej trstiny s bielymi alebo žltými pruhmi. Horizontálne pruhy tiež pomenovali obľúbenú okrasnú rastlinu. Starostlivosť o trávu Zebra sa ľahko udržuje a rastie na pôsobivú veľkosť. Ak sa umiestnenie a substrát zhodujú, nič nebráni rastline a prosperovaniu rastlín z Ázie. Pri zakladaní trávy zebra nižšie vám povieme, čo je potrebné zvážiť.

Závod Popis

Na prvý pohľad je možné odlíšiť trávu od ostatných predstaviteľov čínskej trstiny. Stopky prechádzajú cez biele alebo žlté vodorovné pruhy v takmer presných intervaloch. Rastlina rastie hojne, pričom jednotlivé stonky môžu dosiahnuť výšku až 1,5 metra. Keď kvitne zebra, môže často dosiahnuť výšku takmer dvoch metrov. Hnedé panciere vyzerajú ako chumáčiky peria a trblietavé mierne strieborné. Zebra tráva kvitne na jeseň, ale v našich zemepisných šírkach veľmi zriedkavo. Letá sú zvyčajne príliš krátke a príliš chladné.

Po dlhých a horúcich letách sú šance na rozkvitnutú zebrovú trávu obzvlášť dobré.

Pôvod, distribúcia a použitie

Sladká tráva, často označovaná ako tráva slonov, pochádza z východnej Ázie a je obzvlášť rozšírená v Japonsku, Číne a Kórei. Rastie tu zebra tráva v pobrežných oblastiach aj vo výškach až okolo 1 800 metrov. Zebra tráva sa pestuje komerčne v Ázii.

V Ázii sa hnedé panciere objavujú už v lete.

Zebra tráva bola predstavená ako okrasná rastlina v USA a bola schopná nekontrolovateľne sa šíriť semenami. Obzvlášť rozsiahle ložiská sa nachádzajú pozdĺž atlantického pobrežia. V Európe sa táto rastlina pestuje ako okrasná rastlina od 50. rokov 20. storočia.

Vo svojej ázijskej vlasti sa zebra tráva vysadila osobitne ako ochrana pred vetrom a súkromím. Bežné je aj použitie ako materiál na rohože a pletenie. Použitie v krmovinách sa tiež etablovalo v našich zemepisných šírkach. Morčatá a králiky milujú jesť netoxickú sladkú trávu.

Nájdite správne miesto

Pomerne priama zebra tráva sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Plantáže na rybníkoch sú populárne. Sladká tráva tiež poskytuje pohľad a štruktúru na bylinných hraniciach. Keď budete vysádzaní sami, budete môcť zvlášť dobre sledovať, ako sa zebra tráva šíri sviežo a rastie v každom záhradníckom roku. Pretože trávy môžu dosiahnuť pôsobivé výšky okolo dvoch metrov, ich používanie ako obrazovky na ochranu súkromia je tiež populárne.

»Tip: Ak sa má zebra tráva vysádzať ako živý plot, mala by sa zachovať výsadbová vzdialenosť najmenej jeden meter.

Zebra plyn preferuje slnečné až polotieňové miesto. Ak je miesto vybrané príliš tmavé, hobby záhradníci budú pravdepodobne musieť prijať obmedzenia týkajúce sa množstva kvetov a farebných efektov sladkej trávy.

Silné čepele trávy zebra vzdorujú vetru a počasiu. Obmedzenia v tomto ohľade nie sú absolútne nevyhnutné. Stopky sa nerozbijú, ale po búrkach môžu vyzerať dosť rozcuchané a nevzhľadné. Preto pekné trávy prichádzajú na svoje najlepšie na slnečnom a chránenom mieste.

»Tip: Na príliš tienistom a chladnom mieste stráca tráva zebra v priebehu času svoj charakteristický list.

Stručne povedané:

 • slnečno
 • bystrý
 • chránená
 • v blízkosti rybníka
 • izolovane
 • v bylinných lôžkach

Vyberte si ideálny podklad

Zebra tráva kladie niektoré požiadavky na zem. Obsah vlhkosti v substráte by mal byť dobre vyvážený. Zem nesmie byť príliš mokrá ani príliš suchá. Pôda, ktorá je príliš neplodná, nebude tiež vhodná na sladkú trávu. Pretože zebra tráva netoleruje podmáčanie, je osobitne dôležitá priepustnosť pôdy. Z tohto dôvodu musí byť dažďová voda a zavlažovacia voda schopná dobre odtekať a nesmie sa hromadiť v zemi, čo by napadlo korene rastliny. Ak substrát obsahuje hlinité aj piesčité zložky, pôda je ideálna pre okrasné okrasné trávy.

Ak máte možnosť určiť pH pôdy, nemali by ste si ju nechať ujsť. Ak je hodnota medzi 4,6 a 7,5, je možné predpokladať ideálne pôdne podmienky. Pri výsadbe dbajte aj na vhodnú hrúbku pôdy. To by nemalo byť menšie ako 36 cm.

Stručne povedané:

 • priepustný
 • výživný
 • humos
 • piesočný
 • ílový

Výsadba trávy zebra - vysvetlená krok za krokom

❶ Vyberte miesto
❷ Pripravte podlahu
❸ Vykopajte výsadbový otvor
❹ Pripravte výkop
❺ Zaviesť koreňovú bariéru
Einsetzen Vložte závod
❼ Naplňte substrát
❽ Zem pevne zatlačte na miesto
Ießen Rastlinu dobre zalejte

Keď vyberiete správne miesto, pôda sa musí najprv pripraviť na výsadbu. Odstráňte burinu, kamene a korene z pôdy. Potom môžete vykopať výsadbový otvor. To by malo byť najmenej dvojnásobok veľkosti koreňovej gule.

»Tip: Pri príprave pôdy by sa rastlina mala umiestniť do vedra, aby koreňová guľa mohla pred výsadbou nasiaknuť dostatok tekutiny.

Ak vykopávate v trakaři, môžete tam substrát dobre pripraviť a priviesť zrelý kompost, kôru humusu alebo hobliny rohov. Toto prírodné hnojivo s pomalým uvoľňovaním podporuje rast rastlín.

Aby zebra tráva doslova nerástla nad hlavou, nemali by ste pri výsadbe zanedbávať vytvorenie koreňovej bariéry. Tým sa zabráni nekontrolovateľnému rozšíreniu koreňov trávy zebra. Rastliny tvoria odnože a môžu natiahnuť svoje korene až do hĺbky 2,5 metra. Koreňové bariéry sú komerčne dostupné a pozostávajú zo stabilnej geotextílie. Uistite sa, že ste výsadbový otvor úplne zarovnali s koreňovou bariérou a dobre ho uzavrite, aby ho rastlina nemohla vyhodiť do vzduchu.

Rastlina sa umiestni do stredu pripraveného výsadbového otvoru a teraz naplní pripravený substrát. Dobre pritlačte pôdu a najskôr dobre zalejte trávu zebra.

»Tip: Miesto rastliny zavlažujte okrajom asi desať centimetrov. Potom môže zebra tráva lepšie absorbovať vodu.

Zasaďte trávu zebra v vedre

Ľahko udržiavateľná a nekomplikovaná zebra tráva sa môže kultivovať aj v vedre. Pretože rastlina rastie rýchlo a hojne, budete ju musieť transplantovať častejšie. Ak sa rozhodnete začať s väčšou sadbou, môže sladká tráva zostať vo vani počas prvých dvoch až troch rokov.

»Tip: Vhodný vedro pre trávu zebra by malo mať objem najmenej 30 litrov.

Uistite sa, že v podlahe je dostatok odtokových otvorov pre tekutinu. Citlivosť na zamokrenie je zvlášť vysoká v rastlinách rastlín. Pred výsadbou vo vani by ste mali vytvoriť odtok, aby voda mohla lepšie odtekať. Na tento účel naneste na dno nádoby keramické črepy, piesok alebo expandovanú hlinku. Zakryte vodou a vzduchom prchavé rúno a potom ich vyplňte substrátom.

»Tip: Ak necháte na výsadbe hranu širokú asi päť centimetrov, nestane sa, že by voda nekontrolovane vytečala.

Najdôležitejšie fakty na prvý pohľad

aktivitavysvetlenie
Určenie polohy
 • Rastlina sa najlepšie používa na slnečnom izolovanom mieste.
 • Výsadba je obzvlášť výsadba na okrajoch rybníka alebo na trvalých hraniciach.
 • Ak je stojan príliš tmavý, trpia znaky kvetov a listov.
Vyberte substrát
 • Rastliny potrebujú voľný a výživný substrát.
 • Zavlažovacia voda musí byť vždy schopná dobre odtekať, aby nedošlo k zamoknutiu.
 • Hlinitá piesčitá pôda ponúka najlepšie podmienky na pestovanie sladkej trávy.
Vykonajte výsadbu
 • Zebra tráva by mala byť napojená pred výsadbou.
 • Výsadbový otvor musí byť vykopaný najmenej dvakrát širšia ako koreňová guľa.
 • Pred výsadbou by sa do výsadbového otvoru mala umiestniť koreňová bariéra.