Nápady a inšpirácia

Viacnásobná husacia Řeřicha - prezentované 3 možnosti


Husacia Řeřicha je jednou z najpopulárnejších rastlín kamene. Chceli by sme tu vysvetliť, ako môžete závod ľahko množiť. Existujú tri rôzne spôsoby, ako to urobiť.

Ak chcete ľahko ošetriteľnú rastlinu, ktorá sa dokáže vyrovnať so zlou pôdou, odmeňte nás hojným rozkvetom a tiež pestujte tam, kde sa to predtým zdalo nemožné, nebudete chcieť robiť bez husaciny. Ako skorý kvet, energická krížová rastlina umožňuje v apríli preniknúť životu do mrazivého záhradného lôžka. Tak prečo nezabezpečiť, aby sa pekné čalúnené trvalky mohli množením rastlín rozšíriť aj do iných oblastí záhrady. V nasledujúcom texte sa dozviete, ako sa môže množiť husacia Řeřicha a čo treba zvážiť.

Propagácia možná s tromi variantmi

Propagácia sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi:

❶ odrezky
❷ semená
❸ divízia

Všetky možnosti šírenia sú ľahko uskutočniteľné a ponúkajú vám veľmi vysokú záruku úspechu.

❖ Propagácia odrezkami

Šírenie odrezkov je rozšírené. Táto metóda vás stojí málo úsilia a sľubuje vysokú záruku úspechu.

Čas:

Leto je ten pravý čas na rezanie odrezkov. Rezne potom môžu ešte pred zimou dobre rásť a vytvárať dostatočné korene.

Postup:

❶ Odrežte rezanie
❷ Pripravte rezanie
Ein Odrezky rastlín
The Rezanie zalejte vodou

Rezanie je výhonok, ktorý je rezaný rastlinou. Husacia Řeřicha tvorí nadzemné bežecké dráhy, čo uľahčuje extrakciu odrezkov. Dĺžka odrezkov by mala byť okolo 15 centimetrov. Pred vysadením odrezkov musia byť listy v spodnej časti výhonku odstránené. Ak necháte listy po kosení, po výsadbe môže dôjsť k hnitiu. Ak sú odrezky v lete rezané, môžu byť vysadené priamo do zeme a ušetríte si potrebu pestovať ich v miestnosti.

Hĺbka výsadby rezu by mala byť asi päť centimetrov. Po výsadbe musia byť odrezky dostatočne napojené, aby mohli dobre rásť. Na jeseň mali odrezky tvoriť dostatočné korene.

»Tip: Ako preventívne opatrenie môžu mladé rastliny dostať miernu zimnú ochranu pred listami a kefou.

❖ Propagácia semenami

Trochu viac trpezlivosti vyžaduje rozmnožovanie husi semenami. Po odkvitnutí rastliny tvoria struky. Obsahujú semená. Takže ak už vlastníte rastlinu, budete môcť ľahko získať semená na cielenú propagáciu. Semená husacej Řeřichy sa samozrejme dajú kúpiť aj vtedy, ak ešte nemáte vlastné rastliny.

Postup:

❶ Získajte semená
❷ Posypte semená
❸ Semená zakryte zeminou
❹ Semená udržiavajte vlhké
❺ Počkajte na klíčenie

Po získaní semien je možné ich posypať do pôdy v sejačke. Potom semená zľahka prikryte pôdou. Klíčenie je možné urýchliť, ak zakryte kvetináč fóliou alebo sklom.

»Tip: Obaly na výsadbovej miske by sa mali pravidelne vetrať, aby sa semená nezačali plesňovať.

Semená získajú pri izbovej teplote svetlé okno a sú rovnomerne vlhké. Klíčenie začne po niekoľkých týždňoch.

Po vyklíčení:

Sadenice sú udržiavané rovnomerne vlhké. Ak existuje niekoľko kotyledónov, mladé rastliny sa môžu preniesť na samostatné kvetináče. Môžete sa tiež rozhodnúť zasadiť rastliny vonku. Na začiatku zimy však existuje riziko poškodenia mladých rastlín, pretože sa ešte nevyvinul dostatočne stabilný koreňový systém.

Výhodnejšie je prezimovať mladé rastliny v dome a na jar, ktorý ich príde, umiestniť vonku.

❖ Násobenie podľa delenia

Násobenie delením je obzvlášť jednoduchá a nekomplikovaná metóda. Potrebujete však dobre rozvinutý závod.

Postup:

❶ Zložte rastlinu zo zeme
❷ Skontrolujte koreňovú guľu
❸ Rozdeľte koreňovú guľu
❹ Jednotlivé oddiely transplantujte samostatne
❺ Kultivujte ako obvykle

Aby sa rastliny mohli rozdeliť, husacia Řeřicha sa musí najprv úplne odstrániť zo zeme. Najlepší čas na oddelenie rastlín je neskoro v lete. Ak ste rastliny vzali zo zeme, mali by ste sa bližšie pozrieť na korene. Ak existujú mŕtve alebo uschnuté časti rastliny, mali by sa najskôr odstrániť. Zdravé kúsky koreňov vložte späť do zeme. Teraz je koreňová guľa rozdelená ostrým rýľom. V závislosti od veľkosti rastliny môžete tiež získať niekoľko nových rastlín.

Jednotlivé sekcie sa teraz presádzajú na požadované miesto. Okamžite dostanete plnohodnotnú rastlinu, ktorá sa pestuje ako zvyčajne.

»Tip: Aby sa zabezpečilo, že rastlina po rozdelení dobre rastie, mala by sa v prvých týždňoch pravidelne zalievať.

Metódy množenia s ich výhodami a nevýhodami

Propagačná metódavýhodynevýhody
StecklingsvermehrungPropagácia odrezkami je jednoduchá a priama. Táto osvedčená metóda je založená na vysokej záruke rastu.Rastlina už musí existovať.
siatieSemená sa dajú ľahko získať. Početné rastliny sa môžu pestovať s minimálnym úsilím.Ak nejestvuje žiadna rastlina, semená sa musia kúpiť. Táto metóda vyžaduje trochu trpezlivosti.
delenieOkamžite sa získajú celé rastliny. Rozdelenie prebieha rýchlo. Korene môžu byť počas delenia dobre kontrolované.Mali by byť k dispozícii dostatočne vyvinuté rastliny. Rozdelenie podzemku znamená pre rastlinu stres.