Dom a záhrada

Plánovanie skleníka - čo treba zvážiť pred výsadbou


Plánovanie prichádza pred zberom úrody - alebo zjednodušene povedané, každý, kto chce založiť skleník, by mal vopred objasniť niektoré dôležité otázky.

Zima sa pomaly rozlúči a mnohí hobby záhradníci sú už v štartovacích blokoch novej záhradníckej sezóny. Každý, kto kladie veľký dôraz na pestovanie vlastnej zeleniny okrem kvetov a kríkov, nečaká na siatie a výsadbu, kým pôda nebude skutočne chránená pred mrazom. Čím je láska do záhrady intenzívnejšia, tým je pravdepodobnejšie, že v záhrade je skleník Pohybuje sa, Bez ohľadu na ročné obdobie a počasie tu môžete záhradu - takmer celý rok.

Či už ste začiatočník alebo stará ruka, práca v skleníku je vždy vzrušujúca. Aby som to udržal, zostavil som niekoľko tipov v tomto malom sprievodcovi, ktoré vám pomôžu nájsť ten správny skleník a čo najlepšie ho využiť.

Kúpiť skleník - ktorý mi vyhovuje?

Ak už máte skleník, možno ste už museli čeliť skutočnosti, že výber modelu nebol úplne ten pravý. Strecha, niekoľko tabúľ, to nie je všetko! Výber alebo nákup by sa mal dôkladne premyslieť. „Musíte sa zaoberať stavbou,“ hovorí Andreas Berger, generálny riaditeľ gfp-international.com, ktorého hlavným zameraním je rozpoznávanie želaní zákazníkov. Napríklad máte na výber medzi voľne stojacim a chudým skleníkom. V druhom prípade je skleník priskrutkovaný k voľnej stene domu - najlepšie riešenie, najmä ak je obmedzený priestor. Ďalšie kritériá, ktoré hrajú dôležitú úlohu:

  • výška skleníka musí byť vybraný tak, aby ste v ňom mohli pohodlne stáť. Naplánujte si najmenej 1,80 m.
  • optimálne umiestnenie skleníka je na slnečnom mieste. Nezabudnite tiež, že skleník nie je príliš ďaleko od domu. Dlhé prechádzky rýchlo kazia túžbu po čerstvej zelenine.

➔ Nadácia - áno alebo nie?

Moje odporúčanie je jasne ÁNO, aj keď len dať skleníku určitú stabilitu. Nadácia tiež izoluje zdola a chráni vás pred namáčaním mokrých nôh. Každý si dokáže predstaviť, ako rýchlo zjemňuje zem po silnej dažďovej sprche, pretože voda je známa svojou cestou - dokonca do skleníka.

Chodníky Anlegen Lay

Po nastavení skleníka chcete začať ihneď. Aby ste sa však vyhli neskoršiemu chaosu, mali by ste premýšľať o tom, čo a kde nájsť priestor v skleníku. Vysvetlím, ako môžete z toho vyťažiť maximum. Najskôr vytvorte cesty, aby sa reďkovky a atď. Nedopatrením nedeformovali. Podľa môjho názoru sú najlepšie takzvané rolovateľné záhradné chodníky vyrobené z dreva, pretože na jednej strane sa dajú položiť pružne a na druhej strane hrubá špina zo záhradnej obuvi padá priamo cez drevený rošt. Príkladom je rolovateľná záhradná cesta z biber.de, ktorej lamely sú dokonca vyrobené z brezového dreva z Ruska. Zostáva zistiť, či drevo musí ísť tak ďaleko, rolovacia dráha určite spĺňa svoj účel.

➔ Optimálne nastaviť skleník

Teraz sa to naozaj začína, môžete si naplánovať priestor v skleníku. Určite už máte jasnú predstavu o tom, čo by sa malo vysádzať v skleníku. Aby sa uhorka, paradajka a paprika nedostali do cesty druhých a môžete s nimi optimálne manipulovať, naplánujte niekoľko poschodí. Police, vyvýšené postele a závesné systémy prinášajú množstvo ďalších výmer. Musíte si dať pozor, aby rastliny pod nimi neboli príliš tmavé.

➔ Zahrievanie skleníka - to musí byť?

Áno, ak chcete používať svoj skleník po celý rok - aj v zimných mesiacoch. V ideálnom prípade by teploty v skleníku mali byť medzi 15 a 24 stupňami. Toto nie je možné zaručiť najneskôr od jesene. Ak chcete v skleníku ďalej rásť, potrebujete zdroj tepla. Predstaviteľné by boli tieto možnosti:

  1. kompost Kúrenie - Expertné biopalivá, vyrábajú energiu ekologickým spôsobom, ktorý sa dá použiť na zahrievanie skleníka. Energieleben.at vysvetľuje, ako presne funguje bio-pec.
  2. vykurovanie domácností - Ak je skleník blízko vášho domu, je možné potrubný systém nainštalovať neskôr a použiť existujúci vykurovací systém.
  3. mobilné ohrievače - sú nastavené s malým úsilím. Môžu bežať na naftu, plyn alebo elektrinu, podobne ako v kempingu.
  4. elektrické vykurovacie rohože - sú umiestnené pod kvetináče a chránia tak koreňovú guľu. Pri nákupe sa uistite, že máte dostatok napájacích káblov!

V malých skleníkoch nie je veľké úsilie na vykurovanie. Svoju prácu vykonáva aj niekoľko sviečok alebo tzv. Topiaci sa oheň, ale mali by byť nastavené tak, aby nehrozilo nebezpečenstvo požiaru.