Inštrukcia

Zber cibule - ideálny čas


Cibuľa by sa nemala vyberať náhodne. Na to je optimálny čas. Čo to tu je?

Listy cibule musia byť suché. Pri zbere cibule vo vašej vlastnej záhrade je dôležité upraviť ideálny čas. Čas zberu je zvyčajne koncom augusta / začiatkom septembra. Je veľmi dôležité, aby sa žiarovky nevybrali zo zeme príliš skoro.

Spoznajte správny čas na zber
Pri zbere cibule by ste nemali tvrdohlavo sledovať kalendár. Iba ak je lístie sám o sebe cibuľa už narastla a zažltla.

Za starých čias sa trik používal na to, aby sa čas úrody trochu posunul vpred. Práve ste odrezali listy rastlín. Nemali by ste to však robiť, pretože vám to pomôže len dosiahnuť núdzovú zrelosť. Výnos by mohol výrazne utrpieť. Zvyčajne veľa slnka v lete spôsobuje, že rastliny uschnú samy o sebe.

Pomôcť môžete, len ak počasie nie je také priaznivé. Na tento účel sa cibuľa jemne a jemne nadvihne pomocou vykopávacej vidlice. To spôsobí, že jemné korene sa odtrhnú. Rastliny potom už nemôžu absorbovať vodu a následne žltnúť a vysušiť.

"Varovanie: Ak zbierate cibuľu príliš skoro, skladovateľnosť sa výrazne zhoršuje.

Zber cibule a zrenie

Na úrodu zeleniny by ste si určite mali zvoliť fázu so suchým počasím. Ak sú žiarovky pri zbere vlhké, nebudú sa dobre skladovať.

Harvest Manual

➢ Krok 1:
Cibuľa sa vytiahne zo zeme a trie sa rukami, čím sa uvoľní uvoľnená časť pokožky. Listy sa odstránia asi päť centimetrov nad krkom.

➢ Krok 2:
Aby ste mohli cibuľu uložiť dlhšiu dobu, mala by sa vytvoriť čo najpevnejšia škrupina. Z tohto dôvodu sa cibuľa nechá dozrieť sedem až desať dní. Ak je počasie suché, môžete ho jednoducho nechať na posteli. Vo vlhkom počasí sa dajú ľahko vysušiť aj pod jednou strechou. Alebo môžete cibuľu zviazať a zavesiť na vhodné miesto. Je dôležité, aby bolo miesto vzdušné a suché.

➢ Krok 3:
Nedovoľte, aby cibule dozrievali v planúcom slnku. Príliš teplé podnebie spôsobuje ľahké prasknutie vonkajšieho plášťa. Aby ste dozrievali cibuľu, nemusíte ju nutne zavesiť, môžete ju tiež uvoľniť do drevených debien. Najneskôr po 10 dňoch by mali byť listy úplne suché, potom sa odstránia zvyšky koreňov a voľné škrupiny.

»Tip: Ak je cibuľa poškodená, mala by sa poskytnúť na skorú spotrebu a nemala by sa skladovať. Dobre vyzretú cibuľu je možné skladovať v pivnici niekoľko mesiacov.