Nápady a inšpirácia

Slaná hrdza na hollyhocks: Ako bojovať proti nepríjemným hubám


Sliez jačmeňa je zradná plesňová choroba, ktorá sa môže vyskytnúť na hollyhockoch. Aby sa zabránilo zmršteniu rastliny, musí sa okamžite bojovať proti sliezovej šťave.

Hollyhocks (Alcea rosea) sa v zásade ľahko ošetrujú a nenáročné. Odolávajú väčšine chorôb rastlín. Môže sa však vyskytnúť sliez. Toto je plesňové ochorenie, ktoré nielenže vyzerá škaredo, ale môže spôsobiť odumretie listov a stoniek. Sliez šalátový sa ďalej šíri po spadnutých listoch. Predtým, ako budete môcť proti hube bojovať s biologickými alebo chemickými látkami, je dôležité ju najprv spoznať.

Ako rozpoznať slézovú hrdzu z hollyhockov

Na jar, keď sa na hollyhockoch vytvoria prvé listy, môže vypuknúť sléz. Na listoch sú žlté škvrny na vrchu, spodná strana listu je ovplyvnená červenohnedými pľuzgiermi. Neskôr listy vädnú a hnedé a odpadnú. Pred nákupom sa dôkladne oboznámte s mladými rastlinami, dokonca aj malé škvrny na listoch môžu naznačovať slamovú hrdzu.

Akonáhle zistíte napadnutie, okamžite odstráňte zasiahnuté listy. Prosím, nehádžte ho na kompost ani ho nenechajte ležať na zemi - v opačnom prípade sa plesňové spóry budú šíriť ďalej bez prekážok.

Na boj proti nim existujú účinné opatrenia a môžete im tiež zabrániť. Veľkorysá vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami je dobrá, rovnako ako slnečné miesto. Pravidelné používanie hnojív posilňuje rastlinu a zvyšuje jej odolnosť.

Biologicky bojujte proti sĺzovej slezine

➜ Hnoj urobte pomocou paprade

Prírodný papraď z byliniek, ktorý si môžete sami vyrobiť, pomáha proti hrdzavej sivele. Na to potrebujete dobre vyvinuté lístky červa alebo kapradiny. Aplikujte kapradinu s dažďovou vodou (kvantitatívny pomer: jeden kilogram kapradiny, desať litrov vody) a nechajte zmes stáť, kým sa po troch dňoch nevytvorí tekutý hnoj. Pomocou neriedeného tekutého hnoja postrekujete celú rastlinu. Nezabudnite na spodnú stranu plachiet. Liečba sa opakuje asi po dvoch až troch týždňoch.

➜ Použite cesnakový čaj

Dobré výsledky môžete dosiahnuť aj s cesnakovým čajom. Na to potrebujete dobrú hrsť strúčikov cesnaku, ktorú nahrubo nakrájate na kôru a nalejete na ne vriacu vodu. Nechajte infúziu uvariť na niekoľko hodín, potom môžete na ňu postriekať svoje hollyhocks.

Pijavica pórová a cesnakový čaj sú pre rastliny absolútne neškodné a majú tiež preventívny účinok.

Ant Antimykotiká na biologickom základe

V obchodoch môžete získať organické antimykotiká. Účinné látky proti hubám sú byliny, minerály a síra. Ak slézová hrdza nezmizne, môžete použiť chemický klub a použiť fungicídy. Majte však na pamäti, že chémia nie je nevyhnutne zdravá.

Hollyhocks, ktoré rastú vonku, sú vystavené riziku, že plesne prežijú v pôde. Ak je to možné, zmeňte miesto výsadby budúci rok!

Zhrnutie: