Sadenice

Sasanka - sasanka v záhrade alebo vani


Sasanka je populárny trvalka, ktorú môžete pestovať nielen v záhrade, alebo na posteli. Rastlina tiež prosperuje dobre vo vani.

Sasanky sú elegantné a ľahko sa ošetrujú pre rastliny, ktoré obohacujú a diverzifikujú každú záhradu. Základný kameň pre sviežej more kvetov sa položí výsadbou. Je dôležité rozlišovať medzi nízko rastúcimi sasankami a vyššími kvetmi. Teraz sa dozviete, čo treba brať do úvahy pri výsadbe sasanky.

Sasanky - trvalka alebo žiarovka?

Najprv by ste sa mali opýtať sami seba, či chce zvoliť cibuľky alebo trvalky. Pretože existujú určité rozdiely v pestovaní a starostlivosti o rôzne sasanky, je dôležité vedieť, ktoré rastliny sú obsiahnuté.

Sasanky sú väčšinou cibuľovité rastliny. Patria sem napríklad záhradná sasanka alebo drevená sasanka. Jedná sa o skoré kvety, ktoré rastú nízko a ich kvety sa začínajú vyvíjať v marci.

Jesenná sasanka je jednou z najznámejších bylinných rastlín. Tieto sasanky sa tešia rôznym farbám kvetov a kvitnú od septembra do októbra. Vytrvalé formy často dosahujú výšky viac ako jeden meter.

»Tip: Ak je rozlíšenie ťažké, mali by ste sa bližšie pozrieť na korene. Cibuľovité rastliny sa nepodobajú klasickým žiarovkám, ale majú nepravidelne tvarované hnedočierne bežce.

Rastliny sasanky - nájdite vhodné miesto

Výber miesta je obzvlášť dôležitý. Správne umiestnenie zaisťuje rast a bohaté kvitnutie rastlín. Sasanky tolerujú polohu na slnku menej dobre. Ideálna je ľahká penumbra, napríklad výsadba pod kríkmi. Rastliny sa počas dňa radi stretávajú s rôznymi svetelnými podmienkami.

Malo by sa vyhnúť tienistému miestu, inak by sasanka pravdepodobne kvitla. Rastliny by mali dostávať slnko najmenej dve hodiny denne. Zostávajúce hodiny radi trávia v čiastočnom tieni.

Vhodné umiestnenie v skratke

 • svetlo penumbra
 • asi dve hodiny slnečného svitu denne
 • medzi kríkmi

Rastliny sasanky - vyberte substrát

Hoci sa sasanky všeobecne považujú za rastliny ľahko udržiavateľné, pokiaľ ide o výber substrátu, sú dosť náročné. Uprednostňuje sa čerstvá pôda bohatá na humus. Musí sa zabezpečiť dobrá priepustnosť vody. Preto je dôležité substrát pred výsadbou uvoľniť a zvýšiť jeho priepustnosť pridaním piesku.

»Tip: Sasanky nemôžu tolerovať kyslé pôdy. Pracovné záhradné vápno do podkladu zabezpečuje neutrálnu podlahu.

Na bezpečnú stránku by sa malo určiť pH pôdy. V každom záhradnom centre sú za pár eur k dispozícii vhodné súpravy. PH medzi 6,5 a 7,5 je ideálne pre pestovanie sasanky. Ťažké ílové pôdy by sa mali vždy uvoľňovať pieskom alebo štrkom. Rastliny sa darí riedko na zhutnených pôdach.

»Tip: Sasanky by nemali byť vysadené pod ihličnanmi. Pôda v týchto lokalitách má zvyčajne príliš nízke pH.

Ideálny substrát v skratke

 • voľne
 • priepustný
 • výživný
 • neutrálne až mierne kyslé
 • mokrý

Sasanky rastlina ako žiarovka

Ako už bolo uvedené, pri pestovaní by sa malo postupovať opatrne, či už ide o hľuzy alebo trvalky. Prvé odrody sasanky sú zvyčajne k dispozícii ako hľuzy. Výsadbový čas hľúz je jeseň.

Výsadba sasanky ako žiarovky - krok za krokom

 1. Vyberte miesto
 2. Pripravte pôdu
 3. Nechajte hľuzy napučať
 4. Stanovte hĺbku výsadby
 5. Vložte hľuzy
 1. Udržujte výsadbovú vzdialenosť
 2. Hľuzy zakryte voľne zeminou
 3. Ľahko nalejte na hľuzy
 4. Zavlažujte rastlinu

Keď sa nájde správne miesto, odstránia sa burina, korene a kamene. Hľuzy sa umiestnia do vody asi na deň pred výsadbou, aby sa mohli vsiaknuť a napučať vlhkosťou. Hĺbka výsadby je asi päť centimetrov.

»Tip: Sasanky vyzerajú obzvlášť pekne, keď sú zasadené do skupín.

Výsadbová vzdialenosť medzi jednotlivými hľúzami by mala byť najmenej 20 centimetrov. Po vložení hľúz a uzatvorení výsadbového otvoru by sa pôda mala zakryť vrstvou jesenných listov. Nie je potrebná žiadna ďalšia ochrana. Podklad by mal byť vždy voľný a vlhký. V zime sa občas zavlažuje aj v dňoch bez mrazu.

Rastliny sasanky ako trvalky

Vytrvalé rastliny sa na rozdiel od hľúz už predávajú v kvetináči. V online obchode je tiež bežné ponúkať sasanky ako koreňové odrezky. Takže nedostanete hotovú rastlinu, iba koreňové sekcie.

»Tip: Trvalky sa pestujú prednostne začiatkom leta.

Výsadba sasanky ako trvaliek - krok za krokom

 1. Vyberte miesto
 2. Pripravte pôdu
 3. Vykopte výsadbový otvor
 4. Naplňte rastlinu
 1. Položte rastlinu do zeme
 2. Zakryte rastlinu voľnou pôdou
 3. Zalejte rastlinu dobre
Ak zasadíte koncom jari alebo začiatkom leta, sasanky sa rýchlo vyvíjajú a čoskoro sa objavia prvé listy a kvety.

Koreňové odrezky sa umiestňujú do voľnej pôdy v hĺbke výsadby 5 cm. Smer rastu sa často nedá jednoznačne určiť. Preto by mali byť odrezky koreňov umiestnené vodorovne v zemi.

»Tip: Každý kus koreňa sa neskôr stáva rastlinou. Preto by mala byť každá sekcia umiestnená do samostatného výsadbového otvoru.

Sasanky - prehľad dôležitých tipov na pestovanie

krokvysvetlenie
Vyberte miestoSasanky uprednostňujú jasné, ale nie úplné slnečné miesto.
Rastliny sa daria zvlášť dobre v tieni svetla.
Rastliny by mali dostať plné slnko asi dve hodiny denne.
Pripravte pôduRastliny nemajú radi zhutnené pôdy.
Štrk alebo piesok uvoľní hustý a ťažký substrát.
Vykonajte výsadbuHĺbka výsadby je asi päť centimetrov.
Sasanka, vysadená v skupinách, je obzvlášť výrazná.
Cibule alebo trvalky by mali byť zakryté voľnou zeminou a vždy udržiavané vlhké.

Rastliny sasanky v vedre

Nielenže sa skupinové výsadby v posteli javia atraktívne, ale tiež sa môžu dobre pestovať sasanky vo vani. Údržba kontajnerových rastlín je však výrazne vyššia ako v lôžku.

Pri výsadbe sa uistite, že kvetináče majú dostatočné množstvo odvodňovacích otvorov, aby nedošlo k zamrznutiu. Aby voda mohla dobre odtekať, nie je potrebné vypúšťať dno nádoby. Za týmto účelom sa na odtokový otvor navrství štrk alebo hlina pred tým, ako sa zrnková pôda naplní do vedra.

V horúcich letných dňoch môže byť potrebné zavlažovať rastliny niekoľkokrát denne. Závisí to od miesta. Čím slnečné bolo toto zvolené, tým viac vody budú rastliny potrebovať. Bilancia živín v malej sejačke je vyčerpaná oveľa rýchlejšie ako v teréne. Preto by sa hnojenie malo uskutočňovať častejšie počas fázy rastu.

Sasanky sú pomerne robustné rastliny, ktoré odvádzajú chlad vonku. V kvetináčoch však vždy existuje riziko zamrznutia. Preto by mali byť pestovatelia v miernych zimách držaní na chránenom mieste vonku alebo z bezpečnostných dôvodov presťahovať na chladné miesto bez mrazu v dome.