Sadenice

Cibulové choroby - spoznajte a bojujte


Cibule sú prirodzene veľmi robustné rastliny. Napriek tomu sa môže občas stať, že sa šíria choroby a huby. Prečítajte si, čo to je a ako proti nim možno bojovať.

Takmer každý hobby záhradník zasadil do svojej postele pár cibule. Je ťažké predstaviť si kuchyňu bez nich, ale cibuľa môže urobiť aj niečo dobré v každodennom živote. Napríklad, ak bol bodnutý osou, cibuľa pomôže zmierniť bolesť a zabrániť opuchu miesta vpichu.

Na pestovanie cibúľ nemusíte venovať veľkú pozornosť, pretože sú to veľmi nenáročné rastliny. Zriedkavo sa vyskytujú choroby a škodcovia. Infekcie sa spravidla vyskytujú predovšetkým vtedy, ak je počasie veľmi vlhké po dlhú dobu, najmä potom huby majú ľahký čas a množia sa rýchlo. Dnes budeme vysvetľovať najdôležitejšie cibuľové choroby a ako ich rozpoznať a bojovať proti nim.

3 najbežnejšie cibuľové choroby

➤ 1. Pleseň plesňová

Múčnatka plesňová je v domácich záhradách rozšírená a častejšie sa vyskytuje aj cibule. Spúšťačom je deštruktor húb Peronospora, ktorý sa môže ľahko znásobiť za neustále vlhkého počasia.

»Zistiť pleseň

Pleseň spoznáte najmä skoro ráno, keď rosa na listoch dodá vlhkosť. Potom uvidíte čelnú trávu fialovo šedej farby, ale musíte vyzerať veľmi opatrne, pokiaľ možno proti svetlu.

O niekoľko dní neskôr sa farba zmení na svetlošedú a listy čoskoro odumrú nad postihnutými oblasťami. Huba sa rozmnožuje najmä počas chladných letných nocí, keď je rosa veľmi silná. Je to pre neho ideálne, keď je obloha počas dňa zakrytá a teplota nestúpne nad 20 stupňov.

Infekcia zvyčajne pochádza z chorej cibule, ktorá sa prezimovala v zemi. Spóry môžu byť potom na jar rozšírené vetrom. Prvé zamorené cibuľové rastliny nájdete potom okolo mája. Ak je napadnutie plesňou veľmi silné, cibuľa nebude trvať tak dlho a výnos bude tiež nižší.

»Zabrániť / bojovať proti plesniam

Bohužiaľ, nemôžete zabrániť infekcii v domácej záhrade. Pri nákupe môžete hľadať iba odrody, ktoré sú čo najodolnejšie. Ak si všimnete napadnutie v správny čas, môžete skúsiť ho kontrolovať fungicídom.

Disease 2. Fialová škvrna

Choroba fialových škvŕn je tiež spôsobená hubou, menovite Alternaria porri. Nachádza sa predovšetkým na póre po dlhom a vlhkom počasí, ale často ho môžete vidieť aj na cibuľových túb. V prípade cibule je ochorenie fialových škvŕn zvyčajne sekundárnym ochorením po plesni.

»Zistiť chorobu fialových škvŕn

Infekciu môžete spoznať pôvodne šedými, oválnymi škvrnami. Podlhovasté škvrny potom v priebehu choroby sčernú a majú tiež fialové orámovanie, teda názov plesňovej infekcie. Na rozdiel od iných patogénov sa táto huba šíri pomerne pomaly. K väčšiemu zamoreniu môže dôjsť iba vtedy, ak zrážky trvajú dlhšie.

»Prevencia / boj s chorobou fialových škvŕn

Huba sa zvyčajne prejaví až na konci rastovej fázy a nepoškodzuje cibuľové rastliny. Huba v pôde môže prežiť na napadnutých listoch. Tomuto ochoreniu môžete predchádzať odstránením chorých častí rastliny.

➤ 3. Žlté pruhy

Takzvaný žltý pruh je spôsobený vírusom. Vyskytuje sa tiež na póre, ale tu je spúšťou úplne iný vírus, ktorý ovplyvňuje iba pór. Na prieduchoch a listoch cibule môžete vidieť pozdĺžne pruhy jasne žltej farby, ktoré okamžite upútajú pozornosť.

»Zistite žlté pruhy

Vírus postihuje nielen cibuľu, ale môže sa šíriť aj na cesnak, narcisy a šalotky. Za prenos vírusu sú zodpovedné rôzne druhy vošiek. V priebehu choroby sú cibule atrofované a uschnuté, cibuľa zvyčajne zostáva menšia.

»Zabráňte / bojujte so žltými pruhmi

Boj proti žltému pruhu je v domácej záhrade ťažké, ale keďže poškodenie je malé, infekciu môžete ľahko tolerovať.

To sú tri najdôležitejšie choroby, ktoré môžete riešiť s cibuľou v domácej záhrade. Za zmienku tiež stojí múčna múka, cibuľový oheň a choroba škvŕn z papiera, ktoré sa však v domácej záhrade vyskytujú len zriedka.