Starostlivosť

Vynásobte Douglas jedľa pomocou semien


Jedle Douglas sú pôsobivé stromy, ktoré zaberajú veľa miesta. Ak máte dostatočný priestor a chcete znásobiť svoje jedle Douglas, môžete použiť semená.

Jedle Douglas sú v našich lesoch bežné a vždyzelené ihličnany zo Severnej Ameriky sú vítaným hosťom v parkoch a záhradách. Ak ponúkate rastliny na svojom pozemku dostatok priestoru, môžete dokonca zvážiť pestovanie jedle Douglas, aby ste si kúpili druhý strom alebo malý háj. Tu si môžete prečítať o tom, ako sa môže množiť jedľa Douglas a čo treba vziať do úvahy.

Ako je možné šíriť jedľa Douglasa?

Jedľa Douglas sa môže množiť semenami. Ak už máte jedli Douglas, môžete semeno zozbierať a použiť na priame množenie.

Kedy je možné získať semená?

Splatnosť semien jedľa Douglas závisí od niekoľkých faktorov:

umiestnenia
podnebie
všeobecné poveternostné podmienky

Zrlosť semien sa dá zvyčajne očakávať v auguste a septembri. Ak si nie ste istí, môžete nakrájať kužeľ a skontrolovať, či semená už nezmenili farbu. Ak šišky a semená zhnednú, dá sa predpokladať, že ide o zrelé semená, ktoré sa môžu použiť na pestovanie nových rastlín.

"Tip: Semená sa ľahšie zberajú v suchom počasí.

Čo treba zvážiť vopred?

Predtým, ako sa semená môžu dostať do pôdy, je potrebné starostlivo pripraviť záhon. Sadenice sú citlivé a kladú vysoké nároky na pôdu. Uistite sa, že je pôda dobre odvodnená. Mladé rastliny sa nemôžu vyvíjať v substráte, ktorý je príliš pevný a príliš ťažký. Ťažké pôdy je možné prepustiť pridaním piesku alebo štrku.
Osobitne dôležité je tiež dohliadať na rovnováhu vody v pôde. Vlhkosť je pre Douglasova jedľa veľkým problémom. Je dôležité vylúčiť sucho a zamokrenie. Podlaha by nemala vyschnúť a na oplátku by nemala byť príliš vlhká. To predstavuje hobby záhradníka s niekoľkými problémami v starostlivosti o rastliny.

Aby ste si boli istí, že kvalita pôdy spĺňa požiadavky sadeníc, je vhodné určiť pH pôdy. Každý hobby záhradník to môže urobiť sám. Zodpovedajúce súpravy sú k dispozícii za pár eur v ktoromkoľvek záhradnom centre alebo v Amazonii:

"Tip: Ak je pH medzi 5 a 6,5, je substrát vhodný na pestovanie jedľa Douglas.

Pre substrát je tiež dôležité, aby bol čo najmenej zbavený vápna.

Kedy sa môže vysiať?

Najlepší čas na siatie je začiatkom mája. V závislosti od počasia a polohy sa musí počkať, kým sa už nebudú očakávať nočné mrazy.

Ako sa vysporiadať so semenami?

Keď sa semená získajú, nemôžu sa okamžite vložiť do pôdy. Ak si neželáte, aby sa semená na jar vložili do semienka vonku, môžete pomocou kultivácie v miestnosti získať olovo a transplantovať skoré stromy budúci rok.

Jedľa Douglas je studený klíčok. Semená nebudú klíčiť samy osebe, ak sa vysejú bezprostredne po dozretí. Semená obsahujú látky, ktoré inhibujú klíčenie. Klíčenie sa aktivuje, keď sa semená udržiavajú v chladničke pri asi troch stupňoch asi dva týždne. Pred výsevom sa semená umiestnia do nádoby naplnenej vodou na jeden deň po studenom šoku a udržiavajú pri izbovej teplote.

Použite plochý kontajner na osivo a naplňte ho osivom. Semená sa mierne potiahnu substrátom, nechajú sa stáť pri izbovej teplote a neustále sa dodávajú vlhkosti.

Násobenie jedľa Douglas - krok za krokom

➊ Získajte semená
Seeds Semená skladujte asi 14 dní v chladničke
➌ Semená zalejte vodou
➍ Semená rozmetajte
Semeno prikryte jemne pôdou
➏ Semená udržiavajte vlhké

Aby sa urýchlilo klíčenie, vo všeobecnosti sa odporúča vybaviť kvetináčom fóliu. To vytvára mikroklímu, ktorá je prospešná pre klíčenie. Nemalo by sa zabúdať na vetranie krytu každý deň na krátku dobu, aby hromadenie vzduchu nespôsobovalo tvorbu plesní. Sadenice sa umiestnia jasne pri izbovej teplote a rovnomerne sa zalejú.

"Tip: Aby bolo možné dobre dávkovať vlhkosť a nenechať príliš veľa vody preniknúť do semien, môže sa zalievanie uskutočniť pomocou postrekovača rastlín.

Čo treba brať do úvahy pri pestovaní mladých rastlín?

Mladé rastliny sú obzvlášť citlivé. Ak ste vo svojej izbe použili jedle Douglas, nadchádzajúca jar bude čas na výsadbu vonku. Najprv nájdite vhodné miesto pre závod. Malá rastlina bude rásť prekvapivo rýchlo, čo naznačuje, že by malo byť dosť miesta - hneď od začiatku. Rastliny nemajú radi transplantáciu. Preto zasadte mladú rastlinu na určené miesto a pripravte pôdu podľa toho, aby bola priepustná a korene mohli dobre rásť.

Pri výsadbe dbajte na to, aby ste boli dostatočne vzdialení od budov a ciest. Spravidla by mala byť výsadbová vzdialenosť zhodná s očakávanou výškou stromu. Uvedomte si, že jedľa Douglas môže v Európe stúpať viac ako 50 metrov. Z toho vyplýva, že táto rastlina nie je vhodná do každej záhrady.


"Tip: Výberom správneho umiestnenia zaistíte vývoj rastliny a zabránite neskorším zrážkam.

Prehľad vlastností mladých jedlí Douglas

  • preferuje penumbra
  • dokazuje, že je konkurencieschopný
  • potrebuje dobre odvodnenú pôdu
  • je veľmi náchylný na mráz u mládeže
  • citlivé na zamokrenie

Ťažké dieťa jedľa Douglas

V mladom veku potrebuje jedľa Douglas oveľa viac starostlivosti a pozornosti ako v prípade starších rastlín. Až do veku okolo dvanástich rokov sú rastliny zvlášť citlivé na mráz. Najmä na konci zimy existuje riziko, že ihly sa otvoria už v slnečných dňoch a voda sa vyparí, čo ešte stále nemôže rýchlo dodať zmrazený kmeň. To vedie k začervenaniu a vysychaniu ihiel.

"Tip: Obvykle nedochádza k žiadnym väčším škodám a púčiky ako obvykle vyrastajú.

Jedle mladých Douglasov sú tiež zvlášť citlivé na sucho a dlhšie slnečné obdobia. Pravdepodobnosť vyschnutia je vysoká. Okamžité napojenie sa musí zabezpečiť ihneď po výsadbe. Iba asi mesiac po výsadbe sa vodná bilancia zväčša vrátila do normálu a korene sa regenerovali.

"Tip: Jedle stromov mladých Douglas vyžadujú oveľa viac starostlivosti ako iné druhy stromov.