Nápady a inšpirácia

Stromy v okrasnej záhrade - sférické, kónické, stĺpové


Okrasná záhrada bez stromu? Nepredstaviteľné. Či už ako domovní strom alebo guľové, stĺpovité alebo možno aj kónické dekoratívne drevo, dodávajú záhradnej štruktúre.

Pravdepodobne sa o tom nedá nič povedať: okrasná záhrada obsahuje silné okrasné stromy, ktoré sa používajú pre stĺpy, kužeľové alebo sférické stromy. Mali by mať predovšetkým dekoratívny účinok. Pri navrhovaní však venujte pozornosť očakávanej výške a obvodu koruny, čo by malo byť vo vyváženom pomere k veľkosti záhrady. Pri výbere stromov hrá dôležitú úlohu aj osobný vkus. Môže to byť vôňa, optické podnety z listov a kvetov, ako aj tvorba ovocia. Ktoré okrasné stromy sú vhodné ako stromy? Pozrite sa sami a rozhodnite sa podľa svojho osobného vkusu a prispôsobte svoju záhradu.

Stromy v okrasnej záhrade

Stromy, ktoré zaberajú málo miesta a vrhajú malý tieň, sú ideálne pre malú záhradu.

1Laubbäume

Ul zlatý brest (Ulmus hollandica 'Wredei)
Zlatý brest je vďaka svojej malej veľkosti vhodný do menších záhrad. Strom môže dorásť až do výšky 10 metrov a šírky 5 metrov. Tento malý strom alebo stromovitý krík sa vyznačuje vzpriameným rastom a jeho úzkou, stĺpovou až lievikovou korunou. Vetvy a vetvičky rastú pevne zvisle a husto rozvetvené, z ktorých vyrastá jasne žlté listy. Okrasná hodnota zlatého brestu spočíva výlučne v listoch. Neskôr sa ich farba zmení zo žltej na žlto-zelenú. Listy zlatých brestov sú na tienistých miestach menej intenzívne zafarbené.

❷ Japonský javor (Acer japonicum)
Japonský javor je pre každú záhradu pastvou pre oči. Tento okrasný strom podobný kríkom je vytrvalý a ľahko sa udržuje. Jeho listy menia na jeseň žiarivé farby. V závislosti od odrody sa tieto môžu pohybovať od žltej po oranžovú až po červenú. Farba atraktívnych kvetov podobných kvetinám s fialovými pohármi a ružovými okvetnými lístkami je rovnako intenzívna. Poloha je rozhodujúca pre zdravý a svieži rast. To by malo byť slnečné až čiastočne zatienené. Ak je pôda dobre pripravená a strom je pravidelne zasadený po rastlinách, nič nebráni prosperujúcemu rozvoju.

❸ Guľová akácia (Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera')

Či už na prednej záhrade ako okrasná rastlina alebo ako tieň v parku, dekoratívna guľová akácia priťahuje pozornosť milovníkov záhrad a prírody s takmer anglickým šarmom. Početné druhy agátu sú mimoriadne robustné a ľahko sa ošetrujú. Guľové stromy sa však musia kosiť pravidelne. Aj záhradkári, ktorí majú hobby s menšími skúsenosťami v orezávaní stromov, môžu ľahko vykonať orezávanie lopty. Ak chcete tieto stromy pestovať, môžete to urobiť s malými botanickými znalosťami, pretože sférické stromy sa veľmi ľahko udržiavajú.

2Kvetiny

Tree Guľová trúbka (Catalpa bignonioides)

S guľovým stromom vyrastie vo vašej záhrade nápadný vzhľad. V mladom veku tvorí sférickú korunu, v starobe strom rastie viac na šírku ako na výšku. Listy pripomínajú slonové uši. Listy ležia na sebe ako tehla, ako hustá strecha. Na jeseň strom žiari svojimi krásnymi žltými listami. Guľovité trúby sú ideálne pre vstupné brány, ako sú stromčeky stromov a stromy na ochranu vtákov. Okrem toho je údržba stromu guľovej trúby nekomplikovaná.

❷ Tulip magnolia (Magnolia soulangiana)

Vďaka veľkým individuálnym kvetom v tvare tulipánov s bielou základnou farbou a ružovo-fialovými farbami je strom magnólie jedným z najobľúbenejších okrasných stromov medzi hobby záhradníkmi. Túto rozkvitnutú raritu môžeme nájsť ako veľký ker alebo malý strom s krátkou stopkou, ktorý dosahuje výšku 3 až 5 metrov. V starobe sa tiež zvyšuje. Tulipánová magnólia rozvíja svoj skvelý kvet od apríla do mája pred odletom listov. V lete môže príležitostne dôjsť k slabému následnému kvitnutiu. Pre túto rastlinu je charakteristická šíriaca sa koruna na krátkom a väčšinou pokrivenom kmeni starších stromov.

Zlato obyčajné laburnum (Laburnum anagyroides)

Pri navrhovaní okrasnej záhrady budú záhradní nadšenci radi používať spoločný laburnum (Laburnum anagyroides). Táto nádherná kvitnúca rastlina je ideálna na osamelé použitie v záhrade. Početné žiarivo žlté kvety vo voľných, klenutých previsnutých hroznách sú obzvlášť atraktívne. Hrozno dosahuje dĺžku 20 - 30 cm. Pokiaľ ide o farbu, spoločný laburnum vyzerá veľmi krásne s fialovo-ružovými kvetmi vyklenutých previslých lamiel čínskej lila a za červeným rododendronom.

❹ čerešňa japonská (Prunus serrulata)

Vďaka svojim nápadným bielym alebo ružovým kvetom je japonská čerešňa vynikajúcim ozdobným prvkom v predných záhradách na jar, ale tiež ako solitérna rastlina v každej záhrade. Existuje nespočetné množstvo odrôd tohto stromu, ktoré sa líšia nielen farbou, ale aj prirodzenou formou rastu. Tento háj nekultivujú inak ako ktorýkoľvek iný. Je mimoriadne dôležité, aby svieži kvet, rast a tvar stromu pravidelne ozdobovali okrasnú čerešňu.

3 Ovocné stromy

❶ Rowan popol (Sorbus aucuparia)

Pre okrasnú záhradu sa ponúkajú pestované formy horského popola, ktoré dosahujú výšku až 3 metre. Existujú však aj stromy tohto typu, ktoré môžu rásť oveľa vyššie. Rowanový popol je silný ker, ktorý sa vhodným strihom zdvíha do tvaru stĺpca. Približne 20 centimetrov dlhé, tmavo zelené matné lesklé listy stromu sú zhnité. Od septembra je horský popol zrejmý najmä vďaka veľkým ovocným šištám svetlých karmínových bobúľ. Tieto vytvárajú dobrý farebný kontrast k tmavému lístiu.

Nam Okrasné jablko (Malus spec.)
Okrasná jabloň má pomerne jemný rast. Charakteristické sú krásne kvety, listy s jesennými farbami a samozrejme krabie jablká. O robustné kríky sa veľmi ľahko stará. Okrasné jablone dodávajú záhrade atraktívny vzhľad po celý rok. Tento okrasný strom je k dispozícii v mnohých zaujímavých odrodách, niektoré dokonca majú chutné ovocie.

Pl Krvné slivky (Prunus cerasifera)

Krvné slivky charakterizujú žiarivo ružové kvety, ktoré sa objavia v apríli, a tmavo červené listy. Hoci sa často používa v mestských parkoch, dnes si našiel svoje miesto aj v malých okrasných záhradách. Krvnú slivku je možné veľmi dobre kombinovať s bielou kvetinou čerešňovej slivky. Získa však iba niekoľko druhov ovocia, ale chutí veľmi dobre a dužina má pekný vzhľad. Krvná slivka je obľúbeným miestom hniezdenia vtákov. Mal by sa preto skrátiť koncom júna. Na jednej strane je v tomto bode ukončená prvá fáza rastu a na druhej strane potomstvo hniezda opustí.

4Nadelbäume

Mädchen japonská biela borovica (Pinus parviflora)

Japonská dievčenská borovica podobná kríkom je v mnohých ohľadoch vhodná do malých tematických záhrad. Dáva štruktúru vresovej záhrade, japonským záhradám alebo esteticky navrhnutej farebnej okrasnej záhrade. Vyznačuje sa širokým, kužeľovitým a nepravidelným, ale napriek tomu dobre rozvetveným, a preto hustým a huňatým tvarom. Japonská biela borovica má pomalý rast. Za 15 rokov dosiahne výšku a šírku okolo 2 metrov. Vaše ihly sú skrútené, mäkké a jemné. Hojnosť šišiek je malá, ale vydržia na tom istom strome viac ako dva roky.

❷ Juniperus (Juniperus communis)

Jednou z najpopulárnejších ihličnatých rastlín v domácich záhradách je borievka, pretože je robustná a ľahko sa ošetruje. Juniper nie je citlivý na chlad, ale potrebuje veľa svetla. Toto by sa malo zohľadniť pri výbere miesta. Stĺpik borievky je obzvlášť obľúbený u hobby záhradkárov. Je ideálny pre záhradu s kameňmi a vresmi, pretože má osobitnú okrasnú hodnotu. Štruktúra týchto tematických záhrad ďalej formuje charakter stĺpika borievky. Vtáky, včely a užitočný hmyz sa na ňom radi usadia.

Ew tis (Taxus baccata)
Sotva žiadny iný ihličnan je taký všestranný ako tis tis. Zelené alebo žlté mäkké ihly tohto dreva zdobia záhradu v lete aj v zime. Tisové stromy môžu starnúť. V posledných rokoch sa objavili početné druhy tisov s rôznymi rastovými formami a žltými až tmavozelenými ihličkami, ktoré sa dobre hodia pre jednotlivé polohy - od stĺpcovitého tvaru žltej ihly po široko rastúci tis s previsnutými výhonkami, takzvaný tis okrídlený. Tento okrasný strom má rád čiastočne tienisté až tienisté miesto. Na tomto sa vyvíja lepšie ako na slnečnom, exponovanom mieste v záhrade.

❹ Cypress (Cupressus)

Forma rastu a farba jednotlivej cyperskej rodiny sú rôzne. Stĺpcový solitér sa osvedčil pre malú záhradu. Cypresses rastú veľmi rýchlo. Ak nie sú odrezané pravidelne, niektoré odrody môžu dosiahnuť výšku okolo 10 metrov. To je dôvod, prečo sú cypřiši obmedzovaní najmenej raz ročne, buď na jeseň, alebo na jar. Keďže sú však iba čiastočne odolné, mali by sa vysádzať na chránenom mieste.