Tipy a triky

Vŕtanie studní - poznámky a pokyny


Fontána v záhrade môže nielen pekne vyzerať, ale môže sa používať aj na zavlažovanie rastlín. Prečítajte si, ako vybudovať studňu.

V suchých a horúcich letných dňoch sa môže rýchlo stať rastlinami v domácej záhrade, keď dažďová voda uložená v koši pomaly dochádza. Ak chce záhradnícky hobby zachovať kvety a zabrániť dlhodobému suchu v zbere úrody, je nútený používať vodu z vodovodu. Aké praktické by bolo mať dobre na to, aby nedochádzalo k suchu? Ak dostanete vodu z vlastného zdroja, je to nielen veľmi praktické, ale ušetrí vám aj peniaze. Teraz vám povieme, ako ľahko vŕtať studne a čo musíte zvážiť.

Prečo sa vrtať sám?

Voda z vodovodu je drahá. Aj vŕtanie studní, môžete teraz odpovedať. Nie nevyhnutne, pretože vŕtanie vlastného vrtu sa rýchlo zaplatilo samo za seba a navyše stojí oveľa menej ako vybudovanie profesionálneho vodného bodu. Vŕtanie studne sa však nedá úplne odporučiť. Pretože v pomerne malej záhrade je vhodné používať vŕtačku, ak je hladina podzemnej vody najviac 6 metrov. Hĺbenie výkopu ťažkou technológiou sa oplatí len na veľkých pozemkoch.

Tip: Príslušný dodávateľ vody vás bude informovať o hladine podzemnej vody vo vašom objekte. Vo väčšine prípadov je možné príslušné hodnoty vyvolať aj online.

Môžem vyvŕtať studňu vo vlastnej záhrade?

To sa líši v závislosti od obce. V každom prípade musíte vyjasniť jednotlivo. Zvyčajne stačí zaregistrovať stavbu vrtu bezplatne.

Studne v Nemecku vo všeobecnosti podliehajú schváleniu

Ak vodárenskému úradu neoznámite studňu podzemnej vody, môžete očakávať pokuty až do výšky 50 000 EUR. Ak sa má vrt použiť na odber pitnej vody, vyžaduje sa osobitné povolenie.

Voda sa môže používať bez povolenia nasledovne:

 • ako zavlažovacia voda na zavlažovanie rastlín
 • ako splachovacia voda na toaletu
 • ako umývacia voda do umývačky riadu alebo práčky

Tip: Dokonca aj fontány, ktoré neboli zaregistrované a používajú sa iba na zavlažovacie účely, sa podľa nemeckého práva považujú za správny delikt.

Musí sa nahlásiť nielen inštalácia novej studne, ale aj povinnosť hlásiť, ak staré studne opäť uvediete do prevádzky alebo v tejto súvislosti vykonáte štrukturálne zmeny.

Pri registrácii sú potrebné rôzne podrobnosti

 • Aký typ fontány používate?
 • Odkiaľ pochádza fontánová voda?
 • Dáte tiež studňu vodu tretím stranám?
 • Na čo sa voda používa?
 • Ako sa vypúšťa voda?

Môžem piť svoju studnu vodu?

Pitná voda nie je lacná. Za meter kubický vody platíme okolo dvoch eur. Aby sa v budúcnosti zjemnil účet za vodu alebo aby sa tomu úplne zabránilo, vyvstáva myšlienka nielen zavlažovať rastliny studnou vodou, ale tiež ju používať ako pitnú vodu. Voda sa však nesmie automaticky používať ako pitná voda. Každý, kto to plánuje, musí kontaktovať miestne zdravotnícke oddelenie. Ďalší postup na mieste je odlišný. Niektoré úrady sú pripravené na kontrolu analýzy vody. Ak je zdravotné oddelenie obzvlášť opatrné, môžete očakávať, že sa vykonajú kontroly. Súvisí to s nákladmi rôznych súm.

Typy dobre

Vo svojom vlastníctve si môžete vytvoriť rôzne studne. Bežné sú nasledujúce typy studní:

Artézskej studne

Studne sú takmer nezničiteľné. Do podzemnej vody sa vpustí studnička s filtrom. Táto rúrka je pokrytá štrkom z filtra. Ďalšia stenová rúrka siaha až k povrchu zeme, ktorý sa používa na skutočný prívod vody. Hĺbky majú hĺbku šesť až maximálne 20 metrov. Priemer je 30 centimetrov. Záchod vo vlastnej záhrade môžete ľahko ovládať pomocou dodávaného množstva vody. Náklady na profesionálnu výstavbu studne sa pohybujú od 1 300 do 1 500 EUR.

Tube dobre

Nastavovacie alebo vyfukovacie vrty sa dajú pomerne ľahko nastaviť a implementovať aj lacno. Rammbrunnen si môžete vytvoriť celkom ľahko sami. Na to potrebujete elektrický piest, ktorý si môžete požičať od špecializovaných firiem. To vytlačí kovovú rúru do zeme.

varovanie: Skontrolujte hĺbku hladiny vody. Pri tomto type vrtu by to nemalo prekročiť hĺbku sedem metrov.

Zvyčajne sa používa ručné čerpadlo. Takže nepotrebujete ďalší zdroj energie. Rýchlosť dodávania je pomerne nízka a nestačí ju napríklad použiť na kŕmenie toalety v záhrade. Výtlačné potrubia majú obmedzenú životnosť a mali by byť vymenené približne každých šesť rokov, inak existuje vysoké riziko, že sa potrubia upchajú. Náklady na baranidlo sa pohybujú okolo 300 eur.

Kopaných studní

Jednoducho povedané, šachta je vodnou dierou. Ak vykopáte dieru na pláži, zažijete podobný účinok, voda bude ďalej vnikať dovtedy, kým nebude na úrovni hladiny podzemnej vody. V stredoveku sa mnohé z týchto fontán nachádzali na hradoch. Názov „rozprávková fontána“. Aj napriek ich dlhovekosti, šachtové šachty dnes už takmer vymizli z módy. Ak sú niečo iné, sú vytvorené iba s betónovými krúžkami. Množstvo dodanej vody je relatívne malé. Naopak, je tu vysoká cena. Systém vás môže stáť až 5 000 EUR.
dobre písaťvýhodynevýhody
artézskej studne
 • odolný
 • vysoká miera doručenia
 • pomerne vysoké náklady (asi 1 500 EUR)
tube dobre
 • ľahko sa oblieka
 • lacný nákup (okolo 300 eur)
 • obmedzená dráha čerpadla
 • Dodávacia trubica sa musí vymeniť
kopaných studní
 • odolný
 • spoľahlivý
 • nízky prietok
 • vysoké náklady (okolo 5 000 EUR)

Vytvorte studňu

Ak sa pozriete na výhody a nevýhody rôznych typov studní, rýchlo sa zistí, že studňa je najvhodnejšia pre vašu vlastnú záhradu.

Ideálne miesto pre fontánu

Dobre vás bude sprevádzať mnoho rokov. Poloha by sa preto mala starostlivo zvážiť. Studňa by sa mala vytvoriť tam, kde podzemná voda tečie najbližšie k zemi. Úlohu zohrávajú samozrejme aj povaha podlahy a vzhľad. Na svojom mieste by sa fontána nemala považovať za nepríjemnosť. Úlohu zohrávajú aj praktické aspekty. Určite nechcete prepravovať vodu cez obchádzky cez celú záhradu a záhradná hadica by sa mala dostať až k posteliam, kríkom alebo stromom, ktoré s ňou chcete napojiť potom, čo bola pripojená k fontáne.

Čo potrebujem na vŕtanie studne?

 • Zemný vrták (ručný alebo elektrický)
 • Vrták ventilov

Ak zvolíte manuálnu vŕtačku, budete musieť použiť svalovú silu. Zariadenie s podporou motora zjednodušuje vašu prácu. To znamená, že v priebehu niekoľkých hodín je možné vyvŕtať desať a viac metrov.

Hneď ako dosiahnete vodnú vrstvu piesku, potrebujete vŕtačku ventilov. Teoreticky by ste mohli pokračovať v práci s konvenčnou vŕtačkou, ale v dohľadnej budúcnosti by ste už neboli schopní postupovať ďalej, pretože voda sa neustále vháňa do bočných stien vrtu. Plyš je otvorená oceľová rúra, ktorá sa spustí dole a naplní sa tam pieskom. Ak je plyš pevne vytiahnutý, dno sa uzavrie výklopným vekom a obsah sa dá vytiahnuť nahor.

Pokyny krok za krokom

 1. vyberte vhodnú pozíciu
 2. Vykopať dieru
 3. Naneste vrták
 4. Vŕtajte, kým nenarazia na vodu
 5. Vložte rúrku studne
 6. Vložte plyš
 7. Pripojte čerpadlo

1 Po nájdení vhodného miesta pre fontánu najskôr siahnite po rýč a vykopte otvor. Potom bude ľahšie pripevniť vrták. Pripojte vŕtačku k napájaciemu zdroju alebo ju úplne otočte v smere hodinových ručičiek. Pri vŕtaní nevyvíjajte tlak a pomaly vŕtajte, kým sa nestretnete s podzemnou vodou.

2 Aby ste zabránili opätovnému kolapsu vrtu, vložte rúrku na vrt. Osvedčila sa tu lacná kanalizačná rúrka. Na spodnom konci potrubia by ste mali materiál zhruba rozrezať tak, aby voda mohla odtiecť neskôr.

Tip: Môžete tiež použiť rúrky so špeciálnymi vrtmi vybavené filtrami.

3 Teraz pokračujte v práci na vŕtačke ventilu, ako už bolo uvedené. Bude trvať nejaký čas, kým sa studňa naplní podzemnou vodou. Pomôžte so záhradnou hadicou a zaplavte potrubie tak, aby bolo dostatok vody.

4 Po vytvorení prístupu k podzemnej vode je potrebné čerpadlo, aby bolo možné priviesť vodu na povrch. Môžu sa použiť sacie alebo hlboké studňové čerpadlá. Môžu byť umiestnené nad zemou.

Tip: Koniec hadice čerpadla by nemal dosiahnuť dno, aby sa nevsával piesok a zemina.

Záhradné čerpadlá môžu čerpať vodu z hĺbok okolo siedmich metrov. Alternatívou sú vodotesné ponorné čerpadlá. Záhradné čerpadlá by mali byť inštalované proti poveternostným vplyvom alebo by mali byť odstránené v zime a skladované v mraze.