Záhradné tipy

Je lepšie neskladovať zemiaky a cibuľu spolu!


Zemiaky a cibuľa by sa mali podľa možnosti skladovať v tmavej pivnici. Malo by sa však poznamenať, že obidve zeleniny sa navzájom dobre neharmonizujú.

Úroda zemiakov je čistým šťastím záhradníka a bohatá úroda tiež vytvára zásobu pre zimu. Záhradníci však často zažívajú nepríjemné prekvapenie. Zemiaky začnú klíčiť a potom sa rýchlo stanú nepožívateľnými. Na druhej strane, ak svoje zemiaky správne skladujete, dobre sa dostanete cez zimu. Teraz zistíte, čo treba brať do úvahy pri skladovaní zemiakov a akú úlohu hrá cibuľa.

Zemiaky kladú požiadavky

Zemiaky nie sú nenáročné, a ak tomu nebudete venovať pozornosť pri skladovaní, nebudete sa tešiť svojim pivovarníckym zemiakom. Ak je sklad príliš svetlý a príliš teplý, na plášti sa rýchlo objavia baktérie. Tieto baktérie odstraňujú zo zemiakov živiny. Tým sa hľuzy zmršťujú. Zemiaky sú stále jedlé, ale už nie sú chuťovým zážitkom. S klíčkami sú zemiaky čoraz zelenejšie. Mali by sa starostlivo odstrániť, pretože obsahujú toxíny a nie sú vhodné na ľudskú spotrebu.

Ak sa zemiaky správne skladujú, môže sa rýchlo vyvinúť pleseň. Ak svoju úrodu nekontrolujete pravidelne, môžete stratiť celú zásobu. Ak sa hľuza najskôr vytvorí, rýchlo sa prenesie na ostatné zemiaky.

Ak budete mať na pamäti niekoľko vecí, zemiaky si ich nechajú niekoľko mesiacov.

Tip: Neskoré zemiaky sa skladujú v septembri, skoré zemiaky môžete skladovať od júna.

Zberajte zemiaky v čase, ale nie príliš skoro

Hobby záhradníci budú vedieť, o čom hovoríme. Zemiaky chutia najlepšie, keď sa dostanú priamo zo zeme na stôl. Zemiaky preto môžu v závislosti od odrody zostať v posteli až do jesene a podľa potreby ich jednoducho zbierať. Avšak zmrazenie pôdy by nikdy nemalo prekvapiť zemiaky. Hľuzy sú citlivé na mráz a pár stupňov pod bodom mrazu stačí na hnilobu zemiakov.

Prvú chuť môžete získať už vtedy, keď listy na zemiakoch mierne zožltnú. Pred zberom zemiakov na uskladnenie by malo byť niekoľko týždňov potom, čo olistenie zmizlo. Toto obdobie je dôležité pre dozrievanie zemiakov. Ak je pokožka pevnejšia, hľuzy sú stabilnejšie a menej pravdepodobné, že hnijú.

Čo je potrebné zvážiť pred uskladnením zemiakov?

Úroda zemiakov by sa mala vykonávať za sucha. Výhodou je tiež to, že pôda je suchá a blato a blato sa nelepia na zemiaky. Pred skladovaním by hľuzy mali úplne uschnúť na suchom a vzdušnom mieste, aby pleseň a hniloba neponúkali bod útoku.

varovanie: Poškodené hľuzy sa nesmú skladovať. Zasiahnuté miesta dôkladne vyrežte a zemiaky zjesť čo najskôr.

Rozlúčte sa s očami šumivých čistých hľúz zo supermarketu. Môžu to byť vizuálne príťažlivé, ale štítok často obsahuje slová „ošetrené po zbere“. Hľuzy sa nielen umývajú, ale ošetrujú aj rôznymi látkami, ktoré by mali chrániť pred hnilobou a predĺžiť trvanlivosť zemiakov. Zemiaky určené na skladovanie by sa nemali ošetrovať. Suchá pôda na hľúzach nie je chybou, ale oveľa lepšou, a to prírodným ochranným filmom proti predčasnému hnitiu.

Tipy na správne skladovanie

Nechajte pôdu na zemiakoch ako prírodná ochrana -

Ako správne skladovať zemiaky:

 • tmavý
 • chladný
 • sucho
 • chránený proti zamrznutiu

Zemiaky by sa mali skladovať v tme. Ideálnym miestom na to je určite suterén. Tí, ktorí to nedokážu, môžu tiež uložiť žiarovky v komore alebo v záhradnej kôlni. Ak sa zemiaky skladujú príliš ľahko, začne klíčiť rýchlo a pokožka získa zelené škvrny. To indikuje usadeniny solanínu. Tento toxín sa nachádza v rastlinných častiach všetkých rastlín nočných rastlín. Malé množstvá nepredstavujú veľké nebezpečenstvo. Zemiaky by ste však nemali jesť a postihnuté miesta veľkoryso odstrániť.

Pozor: V horkej chuti zemiakov je zrejmá vysoká koncentrácia solanínu.

Zemiaky sú prirodzene inhibované. Rozklad tejto inhibície choroboplodných zárodkov závisí od teploty okolia. Táto ochrana sa odstráni asi po dvoch mesiacoch. Hľuzy sa musia teraz skladovať pri najnižšej možnej teplote, aby sa zabránilo klíčeniu. Vyžaduje to malú citlivosť. Včasné klíčenie začína pri teplotách nad desať stupňov. Ak sa hľuzy skladujú pod štyrmi stupňami, chuť zemiakov je narušená, pretože zemiakový škrob sa premieňa na cukor.

Tip: Ideálna teplota skladovania zemiakov je päť až osem stupňov.

Nemalo by dochádzať k veľkým výkyvom teploty. V každom prípade by sa zemiaky mali skladovať bez mrazu, tmavé a vzdušné. Je výhodné skladovať zemiaky v drevenej škatuľke alebo v špeciálnej horde. Skladovanie v plastových vreckách sa neodporúča. Zemiaky sa potia vo vzduchotesnej tkanine a začnú hniť.

Počas skladovania by sa zemiaky mali často kontrolovať. Hľuzy, ktoré začínajú klíčiť, by sa mali spotrebovať čo najskôr. Zemiaky, ktoré sú zhnité, je potrebné okamžite odstrániť a zlikvidovať.

Tip: Ak sú zemiaky vzdušné na roštových rámoch, hľuzy si môžete nechať niekoľko mesiacov.

Ukladanie zemiakov vedľa cibule - je to možné?

Zemiaky a cibuľa majú veľa spoločného a obe sa dajú dobre skladovať. Nemali by sa však držať pohromade. Žiarovky by sa mali skladovať aj v tme, chlade a mrazu. Preto je rozumné skladovať obidve spolu. Toto by ste však nemali robiť, ak je to možné, pretože cibuľa absorbuje vlhkosť zemiakov a začína hniť.

Kde potom s cibuľou?

Je lepšie neskladovať cibuľu ležiacu rovno -

Najlepšie je ukladať cibuľu v pivnici pri teplote okolo jedného až troch stupňov. Vlhkosť vzduchu by mala byť okolo 70%. Na cibuľu sa odporúča zavesené skladovanie, aby sa do hľúz dostalo dostatočné množstvo vzduchu. Môžete jednoducho zviazať žiarovky na ich listoch a vytvoriť malé kytice, ktoré sa dajú pripevniť na stenu.

Tip: Cibuľa nepatrí do chladničky. Tam strácajú svoju charakteristickú chuť.

Podobnosti a rozdiely v skladovaní zemiakov a cibule

podobnostirozdiely
 • je možné veľmi dobre skladovať
 • preferované skladovanie v tmavých miestnostiach
 • Vlhkosť vedie k hnilobe
 • neskladujte spolu s jablkami alebo hruškami
 • Zemiaky netolerujú mráz
 • Zemiaky sa najlepšie skladujú pri teplote približne päť stupňov
 • Zemiaky sa skladujú horizontálne
 • Cibule sú menej citlivé
 • Cibuľa sa môže skladovať pri teplotách okolo 0 stupňov
 • Žiarovky sú udržiavané vzdušné a čo najviac zavesené

Vyhýbajte sa jablkám alebo hruškám

Jablká alebo hrušky tiež nie sú vhodné na výrobu zemiakov v zimnom skladovaní. Jablká emitujú dozrievací plyn etylén. Výsledkom je, že zemiaky dozrievajú a hnijú rýchlejšie.

Tip: Cibuľa by sa tiež nemala skladovať vedľa jabĺk alebo hrušiek.

Podobne by mal byť stojan na víno v bezpečnej vzdialenosti od zemiakov a cibule. Špičkové vína dosahujú zrelosť iba v priebehu niekoľkých rokov. Po dlhom skladovaní víno získava zvláštny zápach a mení jeho chuť.