Výzdoba

Zvýšiť vistáriu na štandardný strom - takto rastlina darí v nádobách


Wisteria nie je vhodná pre každú fasádu. A napriek tomu sa milovník kvetín nemusí obísť bez nádherného kvetu. Stačí vytiahnuť štandardný strom. Postup nájdete tu.

Vistérie zdobia fasády, pergoly a terasy s nádhernými fialovo-modrými kvetmi a pôsobivou veľkosťou až do desiatich metrov. Lezecká rastlina známa pod latinskými názvami vistéria alebo vistéria by sa mala pravidelne starať, aby mohla rásť hojne.

Nie každý nadšenec môže zasadiť vistárie na fasádu svojho domu. A predsa existuje miesto, kde sa takýto poradca môže dobre rozvíjať. Vistéria vo vani je obľúbenou alternatívou k ekologizácii fasád.

Rafinovaná vistéria prosperuje optimálne

Špeciálne naštepené rastliny sú zvlášť vhodné pre vistériu s vysokými kmeňmi, ktorá by mala čoskoro začať kvitnúť.

Vylepšenú vistériu môžete získať napríklad v škôlkach alebo v dobre zásobených záhradných centrách. Tento výsadbový produkt má výhonok, ktorý musíte na jar skrátiť asi o tretinu svojej dĺžky. Zanechávajú silný púčik. Bočné výhonky musia byť úplne odrezané.

»Tip: Rastlina potrebuje palicu na jej podporu. Jednoducho pripevnite výhonok k tyči veľmi voľne. Takže má dosť času.

Podpora sa potom musí poskytnúť znova v júli. Za týmto účelom skráťte nové výhonky na polovicu a pripojte predĺžený hlavný výhonok k podpornej tyči.

Na zdvíhanie kmeňa použite nožnice

v 2. roku
Na konci nasledujúcej zimy (február až začiatok marca) znížili nové výhonky na 3 až 5 púčikov. Potom v júni nasaďte záhradnícke nožnice. Skrátite nové pobočky o tretinu. Teraz je hlavný výrez rezaný v požadovanej výške štandardu. Takto určíte, aká veľká by mala byť vistéria v vedre.

v treťom roku
Vo februári alebo marci tretieho roku znovu orežte hlavné a sekundárne výhonky na 3 až 5 púčikov. Nežiaduce bočné výhonky prerezávacích nožníc sa nakoniec stanú obeťami júla. Kmeň vistérie je odkrytý od bočných vetiev až po spodok koruny.

nasledujúce roky
V budúcnosti sa vo februári uskutoční iba zúženie. Korunové vetvy sú skrátené na tretie oko.