Dom a záhrada

Chmeľ: Odhaľujte a bojujte proti chorobám a škodcom


Chmeľ zvyčajne rastie veľmi rýchlo. Pokiaľ ho neobťažuje choroba alebo škodcovia. Potom rýchlo konajte, aby ste zachránili rastlinu.

Chmeľ nie je odolný voči chorobám Kto počuje chmeľ, pravdepodobne si najskôr pomyslí pivo. Všestranná lezecká rastlina dokáže oveľa viac. Používa sa často na ohradenie plotov a fasád. Keďže chmeľ nie je len lacný, rastie veľmi rýchlo a je veľmi ľahké ho ošetrovať v porovnaní s inými rastlinami, ako je brečtan.

Ale aj keď je rastlina tak ľahko ošetriteľná, stále nie je odolná voči chorobám a škodcom. Existuje niekoľko škodlivých činiteľov, ktorí môžu vážne ovplyvniť chmeľ. Ak však viete o chorobách alebo škodcoch a bojujete proti napadnutiu v ranom štádiu, nemusíte sa báť pre svoje chmeľové rastliny.

Prehľad chorôb chmeľu a škodcov

Nasledujúci prehľad uvádza najbežnejšie choroby a škodcov. Dozviete sa tiež, ako identifikovať napadnutie a ako ho riešiť.

Hop vošky

Znaky zamorenia:

Chmeľ sa vo všeobecnosti živí chmeľom od polovice mája do zberu. Výkaly zvierat (medovica) spôsobujú, že listy sú lepkavé a lesklé. Okrem toho môžu napadnuté časti rastlín tiež sčernieť. Príčinou tohto stavu je múčnatka.

Boja:

Chmeľ pravidelne rozprašujte pomocou žihľavy alebo zmesi na oplachovanie vodou. Stačí len kúsok čistiaceho prostriedku.

Roztoč obyčajný (červený pavúk)

Znaky zamorenia:

Útok s roztočom obyčajným sa zvyčajne začína na spodných listoch rastliny. Listy spočiatku získajú iba svetlé škvrny, neskôr zmenia farbu a umbels zmení farbu na červenú.

Boja:

Za účelom kontroly roztočov bežného je dôležité pravidelne kontrolovať chmeľové rastliny od polovice júna, keďže škodca miluje suché a horúce počasie. Ak dôjde k zamoreniu, musíte odstrániť pôdne výhonky a opatrne vypustiť chmeľové vinice.

Botrytis

Znaky zamorenia:

Je to plesňová infekcia, ktorá sa často vyskytuje v rokoch s častými zrážkami. Ovplyvnené sú kvety aj umbely, ktoré sú červenkasto hnedé.

Boja:

Aby ste dostali hubovú infekciu pod kontrolu, musíte odstrániť napadnuté časti rastlín a ak je to potrebné, chmeľ úplne odrežte na výhonky. Fungicíd, ako je Ortiva (napr. Dostupný tu), môže tiež pomôcť pri tomto ochorení.

Hop vädnutie

Znaky zamorenia:

Vädnutie chmeľu je huba, ktorá často napadá mladé a poškodené korene. Preniká do vodovodných potrubí, ktoré sa potom upchávajú. Výsledok: chmeľník v priebehu času vädne a umiera.

Boja:

Zamorenie vädnutím chmeľu sa v zásade nedá priamo bojovať. Infikované časti rastlín môžete rezať nanajvýš hlboko. V opačnom prípade je vhodné zabrániť výsadbe iba tolerantných odrôd.

Múčnatka

Znaky zamorenia:

Prášková múčnatka sa zvyčajne šíri od polovice mája a najmä v hustých porastoch a za teplého počasia na záhrade. Zamorenie je možné rozoznať podľa pustulárnych vyvýšení na povrchu listu, z ktorých sa vyvíja múka podobná bielym škvrnám.

Boja:

Aby ste sa dokázali vyrovnať s plesňou, musíte odstrániť všetky postihnuté oblasti a obnoviť podlahu. Môže to tiež pomôcť, ak chmeľ postrekujete zmesou voda-mlieko (9: 1).

Pleseň plesňová

Znaky zamorenia:

Plesňové ochorenie sa môže vyskytnúť každý rok v rôznej miere. Ovplyvnené môžu byť všetky časti rastliny. Základné rozlíšenie sa robí medzi primárnou a sekundárnou infekciou.

➜ primárna infekcia:

V prípade primárnej infekcie hibernácia hibernáuje v podzemných častiach rastliny a prenikne do mladých klíčkov na jar, keď strieľa. Choré pôdne výhonky sa potom stlačia, zafarbia na žlto-zelenú a listy sa stočia smerom nadol. Na spodnej strane listu je vidno aj sivo-čierne huby.

➜ sekundárna infekcia:

Sekundárna infekcia je infekcia spórami, ktoré sa do rastlín dostávajú vetrom a dažďom. Na vrchu listu vytvárajú žltkasté škvrny, ktoré neskôr zhnednú. Okrem toho kvety zvyčajne umierajú.

Boja:

Na boj proti plesniam musíte najprv úplne odstrániť všetky napadnuté listy a časti rastlín. Potom pomôže, ak napr. použite fungicíd, ako je Ortiva (napr. dostupný tu). Chmeľ môžete nastriekať aj cesnakom alebo cibuľou.