Inštrukcia

Švajčiarsky mangold: vynikajúci recept s rôznymi možnosťami


Pesto Genovese pozná takmer každého. Vedeli ste tiež, že si môžete pripraviť pestého švajčiarskeho mangoldu? Je to veľmi jednoduché a možno ho meniť znova a znova.

Švajčiarsky mangold pest je pripravený v blesku

Rovnako ako švajčiarsky mangold, pesto pochádza aj zo Stredomoria. Tak prečo nie len vykúzliť pestého zo švajčiarskeho mangoldu? Je to nevarená omáčka, ktorá sa používa hlavne v talianskej kuchyni na spestrenie cestovín. Drvená omáčka sa dobre hodí aj na chlieb a rôzne jedlá z mäsa.

Mnohí poznajú iba klasický janovský pest - ale len jesť to isté sa v priebehu času môže skutočne nudiť, však? Tak neváhajte a vyskúšajte niečo nové. Chutí napríklad chutne Peanut pesto. Ak sa vám nepáči tak orechový, možno pre vás je mangold pesto. Je pripravená za pár minút a chutí fantasticky. Môže sa tiež kedykoľvek zmeniť.

Ako vyrobiť klasický švajčiarsky mangold pesto

Ingrediencie (pre štyri osoby):

  • 300 g mangoldu
  • 3 vetvičky rozmarínu
  • 80 g strúhaného parmezánu
  • 1 strúčik cesnaku
  • 3 lyžice pražených tekvicových semienok
  • 80 ml olivového oleja
  • 1 citrón
  • soľ
  • korenie

Príprava:

V prvom kroku oddeľte listy mangánu od kmeňa. Teraz sú potrebné iba jemne vytrhané listy, ktoré musíte krátko vytrepať vo vriacej vode. Potom vypusťte sito. Medzitým vytiahnite ihly z rozmarínovej vetvičky a nasekajte ju veľmi malú. Musíte tiež nasekať strúčik cesnaku. Potom stlačte citrón a pridržte šťavu. Teraz ručne namiešajte všetky ingrediencie na krémovú hmotu. Potom ochutíme korením, soľou a citrónovou šťavou. A vynikajúci švajčiarsky pestový pesto je pripravený.

Takto môžete upravovať švajčiarsky pestrý pesto

Práve opísaný recept je základný recept, ktorý si môžete samozrejme upraviť podľa svojich predstáv. Tu je niekoľko nápadov:

Mangold Matice Pesto:

Pokiaľ sa vám to páči, orechovšie, môžete si pestovať pesto s tekvicovými semienkami aj s 50 g nakrájaných a pražených lieskových orieškov alebo s pistáciou, kešu alebo borovicovými orieškami. Potom vynechajte citrónovú šťavu. Chutí to lepšie.

Mangold a bylinkovým pesto:

Pesto môžete samozrejme vylepšiť aj niekoľkými bylinkami. V zásade si môžete vziať kohokoľvek, koho máte radi. Petržlen sa hodí napr. veľmi dobré v tom.

Ázie a mangold pesto:

Ak chcete, môžete do pestra pridať aj trochu sójovej omáčky a javorového sirupu. Tak to dostane úplne iný, ale stále veľmi chutný a trochu ázijský vkus.