Dom a záhrada

Uchovávajte mrkvu - takto zostane zelenina čerstvá dlhšie


Mrkva vydrží dlhšie, ak ich správne uložíte. Tu nájdete informácie, ktoré je potrebné zohľadniť pri skladovaní mrkvy.

Zelená mrkva zo zväzku musí zhasnúť

Tam ste práve nakupovali a kupovali mrkvu a po niekoľkých dňoch vyzerali scvrknuté a dostali hnedé škvrny. Otravné!

Najmä v supermarkete nikdy neviete, ako dlho mrkva ležala a či boli správne skladované. Je samozrejme veľmi dôležité, aby ste pri kúpe mrkvy venovali pozornosť stavu mrkvy. Ak máte malé škvrny, mali by ste ich tam nechať.

Okrem toho zelenina nie je rovnaká ako zelenina. Mrkva sa musí skladovať inak ako napríklad zemiaky a cibuľa. Tu sú 4 tipy na správne skladovanie mrkvy.

Tip 1: vypadnite z krabice

Väčšinou si kupujete mrkvu v plastovej miske, ktorá je stále pokrytá filmom. Plast vás vždy potí, aj keď sú v spodnej časti misky otvory.

Prvou požiadavkou po kúpe je oslobodenie mrkvy z obalu. Nestačí len odstrániť film. Zelenina musí byť úplne mimo misky alebo vrecka.

„V prípade strapcov mrkvy by ste mali zelenú odstrániť okamžite, rovnako to nie je potrebné a vedie k rýchlejšiemu znehodnoteniu.

Tip 2: uchovávajte v chladničke

Každý má doma chladničku, takže ide o najbežnejší spôsob skladovania mrkvy. Hľuzy vydržia až 10 dní v chladničke.

Mrkva si našla svoje miesto v zeleninovej komore, pretože tam sú ideálne teploty. Aby ste zabránili vyschnutiu koreňovej zeleniny, môžete ju vopred zabaliť do vlhkej kuchynskej utierky, ako sa to často robí pri špargle.

„Mrkva za žiadnych okolností neskladujte vedľa zrelých hrušiek, jabĺk alebo paradajok, čo môže viesť k horkej chuti. Mrkvy môžete skladovať v plastovom boxe v chladničke, ale medzi nimi by ste mali vložiť papierové uteráky, aby sa nerozvinula pleseň.

Tip 3: skladovanie v suteréne

Ak máte pivnicu, môžete v nej uložiť aj mrkvu. Potrebujete iba drevenú krabicu a trochu normálneho piesku. Vrstva piesku je vyplnená do škatule ako základ, potom vrstva mrkvy, potom piesok, striedavo. Toto je ideálny spôsob, ako priviesť mrkvu počas zimy.

„Ak chcete skladovať takéto mrkvy, určite by ste mali zelenú vopred odstrániť. Týmto sa zo zeleniny odstráni vlhkosť.

Tip 4: Skladovanie vo vodnom kúpeli

Posledný variant, skladovanie vo vodnom kúpeli, je pomerne neznámy. Tento neobvyklý spôsob bráni vyschnutiu mrkvy.

Premytá mrkva sa umiestni do plastovej nádoby s vekom. Potom naplňte studenú vodu tak, aby bola zelenina úplne zakrytá. Potom naň nasaďte veko a nádobu vložte do chladničky. Mali by ste vymeniť vodu najneskôr každých päť dní, potom mrkva vydrží až dva týždne.