Starostlivosť

Návrh záhrady Zen: patrí do japonskej skalnej záhrady


Zenová záhrada je viac ako len japonská skalka. Môže to tiež pomôcť priviesť do vašej hlavy pokoj a vyrovnanosť. Čo to však všetko znamená, aby to fungovalo?

Na záhrade dominuje prevažne kameň. V Japonsku sú však takto navrhnuté celé záhrady.

Zenové záhrady sú skalné záhrady, ktoré majú priniesť návštevníkom vnútorný pokoj. Majú dlhú históriu, pretože sú známe prinajmenšom od 8. storočia. Obľubu si získali najmä od 14. storočia rozširovaním budhizmu, z ktorého myšlienok sa formoval ich vývoj. Často sa nachádzali v chrámoch a kláštoroch, pretože podporujú meditáciu.

V časoch globalizácie už nie je neobvyklé priviesť vzdialenú Áziu do vašej vlastnej európskej záhrady. Pretože Zenová záhrada nevyžaduje žiadne náročné rastliny, je na to ideálna. Veľkou výhodou tohto záhradného tvaru je, že je tiež vhodný na navrhovanie veľmi malých záhradných plôch.

Tieto prvky charakterizujú Zenovú záhradu

V tomto prípade je Zen v skutočnosti skratkou výrazu, ktorý opisuje suchú krajinu. Je to celkom dobré. Pretože v tradičnej Zenovej záhrade nenájdete vodné toky alebo rybníky. Rastliny v skutočnosti takmer úplne neexistujú. V záhrade dominuje kamenný prvok. Od malých zŕn piesku po ťažké kamene sú možné všetky tvary kameňov.

❒ Piesok alebo štrk sa používa na vytvorenie línie, ktorú poznáme zo záhrady mini zen pre domácnosť. Často meandrujú vlnovkami alebo krúžia väčšie kamene bez začiatku alebo konca.

❒ Tieto väčšie exempláre by mali vždy smerovať hore a vyzerať, akoby sa tam dostali prirodzene. Presne geometrické usporiadanie je v rozpore s myšlienkou Zen.

Often Často majú veľmi tmavú, zreteľne znateľnú farbu. Často sú však zarastené machom, prísne vzaté, jediná povolená rastlina.

Zmysluplné až do posledného detailu

Aby mohla záhrada úplne rozvinúť svoje upokojujúce schopnosti, každý zdanlivo malý detail má veľký význam.

❒ Zelená farba machu znamená múdrosť. Ale malo by vám to tiež pomôcť ponoriť sa do meditácie.

Lines Výpočtové riadky predstavujú cyklus a nekonečný prietok vody. V zdanlivo suchej krajine je tiež nepriamo skrytá životodarná voda.

When Pri usporiadaní jednotlivých prvkov by ste mali nechať svoju fantáziu divoko. Pretože by mal maľovať obrázok, ktorý obsahuje vážnu správu.

Implementujte svoje vlastné nápady na dizajn

Rastliny:

V praxi sú prísne pravidlá rozdelené podľa individuálneho vkusu. Záhradu môžete ozdobiť rastlinami z Ázie, napríklad japonským javorom alebo bambusom, ako aj z Európy. Rastliny z neúrodných foriem krajiny, ako sú ihličnany alebo trávy, sú opticky obzvlášť dobré - pokiaľ to klíma umožňuje.

Kamene, drevo a voda:

Samozrejme môžete tiež úmyselne dať kamene do malej múry alebo dokonca do ázijskej mesačnej brány. Ak sa chcete zlomiť s čistou kamennou krajinou, nemali by ste sa odradiť vytvorením miesta na sedenie s drevenými doskami alebo inštaláciou idylického potoka.

Záhradný nábytok:

Aby ste si užili malý záhradný raj dostatočne, nemal by chýbať správny nábytok. Na masívnej kamennej lavici môžete nechať okolie pôsobiť vo vzdialenejších zákrutách záhrady. Napríklad pri tradičnom čajovom obede, ale aj pri európskej káve sa napríklad do celkového obrazu dokonale hodí napríklad skupina s nízkym počtom sedadiel vyrobená z tmavého poly ratanu. Moderný dizajnový nábytok, aký ponúka tento špecializovaný predajca, nie je v žiadnom prípade v rozpore s tradičnou záhradou Zen. Svojimi puristickými tvarmi iba zdôrazňujú jasné línie.

Dekorácie:

Harmonický dizajn dopĺňa aj malý pavilón v ázijskom štýle s typicky zakrivenou strechou a červeno maľovaným dreveným rámom. Naviac môžu dotvárať aj vhodné ozdobné prvky, ktoré by sa nemali distribuovať vo veľkom počte. Napríklad:

  • malé postavy Budhu
  • Lucerna reťazec svetla
  • Dekorácie vo forme ázijských znakov alebo jin a jang
  • spievajúce misy