Sadenice

Je mrkva zdravá? - Dôležité fakty


Mrkva je jednou z najpopulárnejších zeleniny v Nemecku. Je však oranžová hľuza skutočne zdravá, ako si mnohí myslia? Hovoríme vám.

Oranžová mrkva, tým viac beta karoténu obsahuje

Zelenina je vo všeobecnosti veľmi zdravá, obsahuje veľa vitamínov, minerálov a vlákniny a je jednoducho súčasťou zdravej výživy. Mrkva je tu obzvlášť populárna. Je to dokonca druhý najrozšírenejší plod v EÚ po paradajke.

Mrkva je v kuchyni veľmi univerzálna. Môžu sa podávať ako príloha k zelenine s čerstvým šalátom, ale mrkva je tiež veľmi populárna ako surové jedlo.

Aj keď deti zvyčajne nemajú veľa spoločného so zeleninou, mrkva to často vidí veľmi odlišne. Dokonca aj tie najmenšie deti jedia veľa mrkvy kvôli ich sladkej chuti, väčšinou pre prvé doplnkové jedlo. Mrkva je nepochybne chutnou zeleninou, ale je tiež zdravá? Otázka sme preskúmali raz.

Hlavnou zložkou je beta karotén

Žiadna iná zelenina neobsahuje toľko beta-karoténu ako v mrkve. Je to prekurzor vitamínu A. V našom organizme má tento vitamín zvlášť silný antioxidačný účinok, čo znamená, že oddeľuje voľné radikály, ktoré môžu poškodiť naše bunky. Tieto voľné radikály väčšinou vznikajú z rôznych vplyvov prostredia, ako je UV žiarenie alebo fajčenie.

Čím intenzívnejšia je farba mrkvy, tým viac beta-karoténu obsahujú. Vitamín však nie je len radikálny vychytávač, posilňuje aj zrak a je vhodný pre pokožku, sliznice, imunitný systém a rast. Beta karotén je jedným z vitamínov rozpustných v tukoch, preto by ste mali konzumovať mrkvu s malým množstvom tuku, aby ich naše telo absorbovalo vôbec.

Ostatné cenné mrkvové prísady