Inštrukcia

Viacnásobná dlaň - to je spôsob fungovania siatím a delením


Dlane fanúšikov vyžarujú pocit z južného mora a prinútia vás viac. Preto tu vysvetlíme, ako môžete znásobiť dlane.

Palmy ventilátora sa dajú ľahko šíriť pomocou semien. Palmy ventilátora vyzerajú fantasticky v každej obývacej izbe, na parapete, na terase alebo na balkóne. Ak sa vetvičky z palmových listov vo vetre mierne šuchotajú, môžete snívať rovno späť na svoju poslednú dovolenku pri mori. Slnko, pláž a more - máte husacie hrbole hneď, však? Ale prečo neprinesiete more domov? Vynásobte dlaň fanúšika a zažite more palem u vás doma.

Rozložte dlaň ventilátora výsevom

Palmy ventilátora je možné vysiať pomerne dobre, preto by ste to mali skúsiť. Najlepší čas na siatie začína koncom leta a končí na jeseň. Potom už semená ďalej nerastú. Môžete ich získať aj v špecializovaných predajniach, ako aj v železiarňach. Len sa opýtajte.

Aby semená potom mali dobrú šancu vzrastať, mali by ste vždy vziať na vedomie toto:

  • Preferujte semená v kvetináčoch alebo kvetináčoch
  • Pôdu udržiavajte vždy vlhkú
  • Použite zmes pôdy

Semená môžete veľmi dobre šíriť v malých kvetináčoch. Prípadne je tiež vhodná menšia výsadba, ktorú vyplníte pôdou iba do polovice. Ako pôda však nie je vhodná každá zalievacia pôda. V praxi sa ukázala optimálna zmes lávového granulátu, piesku, štrku, rašeliny a kompostu. Semená a neskoršie sadenice potom nájdu v substráte veľmi dobré podmienky, aby vyrastali v silné mladé rastliny.

Semená zasejte do pôdy a prikryte ich tenkou vrstvou pôdy. Pôdu udržujte vždy vlhkú, ale uistite sa, že nedochádza k zamokreniu. Klíčenie potom trvá niekoľko mesiacov. Spravidla na jar vidíte, či sa zo semien vytvorili rastliny. Len čo sú sadenice vysoké niekoľko centimetrov, môžete ich jednotlivo zasadiť do kvetináča. Najlepšie je zakryť kvetináč čírym filmom, aby sa mohlo vytvoriť teplé a vlhké prostredie.

Tip:

Mladé rastliny na začiatku netolerujú priame slnečné žiarenie. Preto kvetináč umiestnite na svetlé miesto chránené pred slnkom.

Vynásobte dlaňou ventilátora rozdelením - je to možné?

Mnoho rastlín sa môže množiť delením. Funguje to však aj s dlaňou ventilátora? Nie, to nie je možné, pretože z koreňa vyrastá iba jeden hlavný kmeň, ktorým je celá rastlina napájaná. Môžete však mať šťastie pri presúvaní a všimnite si, že dlaň ventilátora sa začína množiť. Potom môžete urobiť nasledovné:

Ak vedľajšie výhonky alebo výhonky pochádzajú priamo z koreňa, môžete ich ostrým nožom opatrne oddeliť od hlavnej rastliny. Bočné výhonky sa potom musia umiestniť do vlhkej pôdy. Tu môžete postupovať podľa odporúčaní pre siatie. Ak už je výhonok klíčkom s vlastnou stonkou, zaobchádza s ňou ako s veľmi jemnou mladou rastlinou. Potom venujte pozornosť týmto pokynom pre starostlivosť o palmy ventilátora.