Inštrukcia

Witch Hazel: Prehľad odrôd a ich vlastností


Hazel čarodejnice je kvitnúcim vrcholom zimných záhrad. Rovnako ako u mnohých iných rastlín existuje aj iný druh lieskových orechov. Náš malý prehľad ukazuje, o aké ide.

Líska japonská

Líska čarodejnice, známa aj pod botanickým názvom Líska čarodejnice, zaujme jemnými kvetmi na jeseň av zime. Rozlišuje sa medzi severoamerickými a východoázijskými druhmi a kríženiami z týchto dvoch východoázijských druhov.

Všetci majú spoločné to, že zdobia chladné obdobie jemnými kvetmi náročnými na farby.

Divoký druh liesky čarodejnice zo Severnej Ameriky a východnej Ázie
Líska čarodejnice a lieska jarnej sú pôvodom zo Severnej Ameriky. Ďalšími typmi sú lieska japonská a čínska.

Dve rastliny z východnej Ázie sú v záhrade obľúbenejšie, pretože kvety sú väčšie a doba kvitnutia je dlhšia. Fáza kvitnutia začína v decembri a trvá do konca marca. Z východoázijských čarodejníc sa objavili početné prechody.

Kvety v zimnej záhrade: lieskový oriešok od žltej po tmavo červenú
Na jar av lete sa lieskový oriešok dá len ťažko odlíšiť od lieskových orechov. Tieto dve rastliny však patria do rôznych rodov a okrem podobného názvu a čiastočne tvaru listu nemajú spoločnú pôdu. Líska čarodejnice prelieva listy na jeseň. Potom však - ako by kúzla - fáza kvitnutia začína začiatkom zimy.

Osvedčené typy lieskových orechov do záhrady

V súlade s vianočnou sezónou začne kvitnúť odroda „Pallida“. Má pomerne veľké, sírne žlté kvety, a preto je z diaľky ľahko rozpoznateľný. Kvety intenzívne vonia.

Odroda „Primavera“ je tiež jedným z skorých druhov kvetov lieskových bôbov. Je bohatá na kvety a stredne veľké, zlaté žlté kvety zaisťujú jarný pohľad do záhrady. Okvetné lístky sú mierne stočené.

Odroda „Jelena“ je prekrásnym pútavým prostriedkom aj mimo obdobia kvitnutia. Na jeseň sa listy menia na nádhernú šarlatovú červenú. Keď kvitnúce lúky čarodejnice „Jelena“ začnú kvitnúť, sú mimoriadne pôsobivé dlhé lístky, ktoré sa smerom k vrchnej časti svetlejšia. Kvety žiaria intenzívnou oranžovočervenou farbou.

Kvety odrody Diane sa otvárajú vo februári. Intenzívny odtieň červenej, lieskovej orechy „Diane“ uzatvára kvitnúce odrody lieskových orechov. Listy sa na jeseň menia na teplú oranžovočervenú farbu, ale môžu tiež dosiahnuť silnú šarlatovú červenú.

Správne miesto pre liesku čarodejnice

Starostlivosť o lieskové kríky sa veľmi ľahko udržuje. V priebehu rokov môžu dorásť až štyri metre. Môže to však chvíľu trvať. Orech čarodejnice rastie veľmi pomaly. Rez nie je potrebný.

Hazel čarodejnice preferuje vzdušnú, voľnú podlahu. Poloha naopak vyžaduje trochu viac pozornosti. Rastlina je odolná, ale: Chránené miesto na stene domu podporuje kvitnutie. V miernych zimách kvitnú lieskové kvety skôr, hojnejšie a vytrvalejšie ako v extrémne mrazivých rokoch s veľmi nízkymi teplotami.

Žiadne kúzlo: Zaujímavé fakty o odrodách lieskových liesok