Tipy a triky

Plánovanie svetla v záhrade: 5 ideálnych nápadov na osvetlenie


Dobré osvetlenie záhrady vytvára útulnosť a predovšetkým bezpečnosť. Dáme inšpiráciu, váš osobný vkus rozhodne!

Pokiaľ slnko svieti, všetko je krásne, ale keď tápate po záhrade, sotva stmavne. Svetlo v záhrade musí byť z bezpečnostných dôvodov av mnohých prípadoch je skutočným lákadlom.

Záhradné chodníky, schody na terase a záhradný rybník potrebujú vhodné osvetlenie, ktoré zistíte najneskôr pri trávení večera v záhrade. Svetlá nemusia byť funkčné. V dnešnej dobe existuje veľa možností s elegantným, stačí vedieť, ktoré a ako ich čo najlepšie využiť.

Tip Môj tip: Musíte vidieť vonkajšie osvetlenie v obchode Wohnlicht, existuje nielen obrovský výber (3549 položiek), ale aj doprava zdarma! Foto galéria (obytné light.com) ukazuje malý náhľad do rozsahu.

Idea 1: svetlo v záhrade bez elektriny

Začnem priamo s najjednoduchším a energeticky najúspornejším variantom, pretože sieť v búrkach je často obmedzená, najmä v záhradách s pridelením. Ak je to tak aj vo vašej záhrade, získajte jedno alebo viac svetiel napájaných solárnou energiou.

Výhoda solárnych lámp je veľmi jasná, nedochádza k obťažovaniu káblov. Slnečné svetlá sú vhodné najmä na osvetlenie tmavých záhradných chodníkov alebo na vytvorenie príjemnej atmosféry. Tieto žiarovky však nie sú dostatočné ako svetelný zdroj, napríklad na čítanie. Slnko nám poskytuje elektrinu, ktorú potrebujeme zadarmo, a môžete umiestniť žiarovky kdekoľvek. Keďže solárne lampy sa nezahrievajú, nepriťahujú hmyz, takže v okolí nie je divoké mlátenie.

Je tu ešte viac nápadov: záhradné osvetlenie bez elektriny

Idea 2: osvetlenie priamo na podlahe

Výhodou integrovaného osvetlenia v podlahe terasy alebo v pôde je samozrejme úspora miesta. Lampy, ktoré sú zaseknuté do zeme zemnými hrotmi a potom vyčnievajú 75 percent, sa často prehliadajú. Stačí zasiahnuť kolečko a lampa je chybná.

Dômyselnou alternatívou sú zapustené bodové svetlá, ktoré sú integrované do podlahy. Záhradné chodníky môžu byť optimálne osvetlené nielen podlahou terasy. Moderné podlahové bodové svetlá sú vybavené LED diódami, ktoré produkujú teplé, mäkké svetlo a sú veľmi energeticky úsporné (viac na adrese lightcycle.de).

Idea 3: Guľové lampy prinášajú dizajn do záhrady

Sférické žiarovky vyzerajú celkom jednoducho, ale keď sú dobre usporiadané, majú skutočný význam. Čo tým myslím?

Guľové žiarovky sú súčasne zdrojom svetla a dekoráciou. Usporiadané v rade sú ideálne na označovanie hraníc cesty. Nohy s ňou môžu byť ohraničené alebo vyvolávané atmosférickým svetlom pri záhradnom jazierku. Ak sa vám páči najmä farebné, nájdete v obchodoch aj guľové lampy s meničmi farieb. Najjednoduchší spôsob nastavenia štýlových svetiel je, keď sú ovládané solárnou energiou. Ak je to pre vás príliš nebezpečné (počas dňa málo slnka), jednoducho zvoľte variant s elektrinou.

Idea 4: Lucerny, ktoré vyvolávajú romantiku

Ukončenie dňa na terase po práci je pravdepodobne najlepšou odmenou pre každého záhradníckeho hobby. Komfort je motto, ktoré môžete ľahko implementovať pomocou lampášov a sviečok. Mäkké svetlo má upokojujúci účinok a vyvoláva stredomorskú atmosféru bez veľkého úsilia.

Svietidlá v klasickom štýle sú jednoducho vybavené sviečkami. Existujú však aj modely, ktoré sú napájané elektrinou a môžu byť pripevnené k stropu alebo stene (závesné svetlá). Pre veľmi kreatívnych ľudí: na stránke diy4you.de je krok za krokom návod, ako sami zostaviť lampu.

Idea 5: osvetlenie záhradnej steny a pergoly

Starožitné budovy sú väčšinou počas vianočných sviatkov a pri zvláštnych príležitostiach osvetlené zvonku, a tak sa stávajú pútavými očami pre všetkých. Aj vy môžete šikovne predviesť svoje obľúbené miesta na záhrade. Na tento účel sa vonkajšie bodové svetlá umiestnia jednotlivo alebo v rade pred príslušným objektom a rozsvietia sa za úsvitu.

Týmto spôsobom sa dá jednoduchý ružový oblúk ľahko premeniť na ľahký predmet, napríklad tisíc a jednu noc. Vonkajšie osvetlenie môže tiež vykonávať dve funkcie súčasne: na jednej strane vytvárajú nádherné prostredie, na druhej strane poskytujú bezpečnosť, napríklad osvetľovaním schodov.