Starostlivosť

Zalievanie a hnojenie narcisov - ako to urobiť správne


Niektorí veria, že nepotrebujete zalievať a hnojiť narcisy, pretože aj tak dlho nekvetú. Ale to je zle. Poslovia jari tiež potrebujú malú starostlivosť.

Narcisy tiež niekedy potrebujú vodu. Väčšina verí, že narcisy a podobne už nepotrebujú vzduch ako vzduch, aby sa pekne vyvíjali. Ale vždy pamätajte, že žiarovky kvitnú nielen raz, ale každý rok. To by malo objasniť, že po niekoľkých rokoch potrebujú nejakú podporu, aby mohli dôkladne kvitnúť.

Narcisy reagujú napr. citlivé na nedostatok vody. Preto voda hojne, najmä počas kvitnutia. Hnojenie nie je také dôležité pre kvety ako pre iné rastliny, ale nemalo by sa zanedbávať v záhrade alebo v črepníkových rastlinách. To je jediný spôsob, ako sa tešiť na silné rastliny.

Ako správne hnojiť narcisy

Hnojenie narcisov v posteli:

Hnojte narcisy v posteli, len čo už pôda neklesne. Ešte predtým, ako je možné vidieť prvú zelenú, pomôžte rastlinám s hoblinami rohov, aby sa začiatok vegetačného obdobia začal dobre. Ak už sú výhonky viditeľné, odporúča sa jemnejšie rohové jedlo.

Bezprostredne pred kvitnutím je kompost zvlášť vhodný pre narcisy. Ak v lete vysádzate cibuľky narcisu, môžete do výsadbovej jamky pridať aj zrelý kompost, aby ste vytvorili najlepšie možné podmienky pre rast nových koreňov.

Hnojenie narcisov v kvetináči:

Ak vaše narcisy rastú v kvetináčoch, zalévateľná pôda bohatá na živiny už poskytuje solídny základ pre rast rastlín. Pred kvitnutím môžete do zavlažovacej vody pridať trochu tekutého kvetinového hnojiva alebo do pôdy nalepiť tyčinku hnojiva. Nepreháňajte to, pretože výživné látky sa v hrnci sotva strácajú.

Ako naliať narcis správne

Vodné narcisy v posteli:

Požiadavka na vodu narcisov je najvyššia počas kvitnutia. Udržujte kvety vlhké od marca a vodu ráno, ak je to možné. Voda sa bude menej hromadiť, pretože rastliny využívajú najviac vody počas dňa.

Riziko zamrznutia je možné predísť pri výsadbe cibúľ pridaním zmesi piesku a štrku do výsadbového otvoru. Ak je pôda na vašej záhrade voľná a priepustná, zamokrenie zvyčajne nie je problémom.

Vodné narcisy v kvetináči:

Narcisy v kvetináčoch tiež potrebujú dobrý odvod vody. Preto zvoľte kvetináč s otvorom na odvodnenie do zeme. V žiadnom prípade by hrniec nemal vyschnúť úplne alebo iba vo veľkej miere. Nezabudnite tiež, že narcisy potrebujú viac vody vo vyhrievaných miestnostiach ako balkónové rastliny.

Môžete ľahko skontrolovať, či korene stále majú dostatok vody tak, že pritlačíte prst niekoľko centimetrov do zeme. Ak na špičke prsta necítite vlhkosť, narcisy by ste mali zalievať.

Na konci malý tip:

Ak máte na výber medzi čerstvou dažďovou vodou z barelu a vodovodnou vodou, vyberte vodu z barelu. Dažďová voda je menej vápenatá ako voda z vodovodu a je lepšia pre kvety.