Dom a záhrada

Výsadba octu - tipy na umiestnenie a požiadavky na živiny


Ako ker alebo strom je ocot v záhrade veľkým lákadlom. Je obzvlášť vhodný pre tých, ktorí sú leniví na starostlivosť, pretože je veľmi robustný a ľahko sa o ne stará. Stále však má nejaké nároky.

Ocot, tiež známy ako botanický názov Rhus typhina, je veľkolepý, rýchlo rastúci strom alebo ker. So svojimi kučeravými, pestrofarebnými listami je zázrakom v záhrade a dokonca slúži ako optimálny odtieň.
Ocot (Rhus typhina) nemá žiadne špeciálne požiadavky a darí sa mu rovnako dobre vonku, ako v vedre. Udržiavanie kvetináčov má však tú výhodu, že octový strom si môžete udržiavať ľahšie.

Ocot (Rhus typhina)
Miera rastu:30 - 40 cm za rok
výška:400 - 600 cm
šírenie:400 - 600 cm
Koreňový systém:Flachwurzler
Poloha:slnečné
poschodie:normálne
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Výsadba octu - dôležité fakty

Poloha a všeobecné podmienky

Miesto si môžete slobodne zvoliť. Ocot rastie dobre na slnečných miestach, ale tiež sa cíti dobre v čiastočnom tieni. Pôda by mala byť priepustná - ak nie, stačí zamiešať trochu piesku. Ocot sa nestará o to, či je pôda málo živín alebo bohatá na živiny - nepáči sa iba pôdam, ktoré sú silne vápenaté. Požiadavka sa vzťahuje aj na ocot v vedre.

Umiestnite mladú rastlinu na požadované miesto na záhrade a vo vode, iba ak je suchá a / alebo extrémne horúca. Ak stromček rastie v vedre, vždy udržiavajte pôdu mierne navlhčenú, ale treba zabrániť zamoknutiu pôdy.

Mladé ocotové odrezky

Množenie a chov je veľmi ľahké. K tomu sú vhodné koreňové výhonky, ktoré často klíčia do pôdy alebo odrezky. Na jar nakrájajte vetvu a nechajte ju zakoreniť vo voľnej pôde. Hneď ako sa pri rezaní objavia nové výhonky, vytvorili sa korene. Teraz môžete presunúť rastlinu do väčšieho vedra alebo ju umiestniť na záhrade.

"Pozor: Ocot má tendenciu mať silné korene. Koreňové výhonky pravidelne odstraňujte vonku, v opačnom prípade budete mať na záhrade viac octu ako by ste chceli.

»Tip na čítanie: Odstráňte ocot zo záhrady - Pomocou týchto 4 možností sa môžete zbaviť úrody

Výhodou je aj silný rast. Ocot dosiahne po krátkej dobe peknú veľkosť.

Za normálnych okolností ju nemusíte orezávať vonku, sama o sebe vytvorí krásnu korunu. Môže sa však stať, že ocot sa stane príliš objemným alebo má veľa plešatých miest, potom sa jeho prerezaniu nedá vyhnúť.

Znížte ocot tak, aby zodpovedal vašim požiadavkám na veľkosť. Rastlina je mrazuvzdorná a mrazuvzdorná, ale v vedre má zmysel ochrana v zime so slamou, jutovým vrecom alebo bublinkovou fóliou.

Hnojivo pre ocot?

Nenáročný strom nepotrebuje žiadne špeciálne hnojivo. Ak si všimnete, že rast listov sa spomaľuje, kompost a hnoj sú najlepšie prírodné hnojivá. V prípade starších stromov to tiež pomáha vyčistiť strom a odstrániť suché konáre.