Ponúk

Mobilný kurník: výhody ubytovania na štyroch kolesách


Mobilné kurčatá sú čoraz populárnejšie. Niet divu, že zmena umiestnenia kurčaťa je podľa jeho vôle niekoľkými výhodami.

Mobilný kurník má niekoľko výhod. V nedeľu sú raňajky bez vajíčka k dispozícii iba v niekoľkých rodinách. Nejako k tomu len patrí a je to tiež chutné - najmä ak pochádza z vášho vlastného kurčaťa, pretože potom presne viete, čo tam jete. Ekologické výrobky sa stávajú čoraz obľúbenejšími pre nič za nič. Zistila to aj štúdia federálneho ministerstva potravín, poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľa. V roku 2012 jedlo viac ako 22 percent často alebo výlučne z ekologických výrobkov. Nejedná sa však výlučne o ekologické potraviny. Ak to situácia dovoľuje, chovajú sa aj zvieratá a pestuje sa zelenina - koniec koncov, neexistujú lepšie ekologické výrobky.

Z hľadiska týchto aspektov nie je prekvapujúce, že chov kuracieho mäsa neustále rastie. Zvieratá spravidla robia málo práce a môžete mať úžitok z čerstvých vajec a neskôr z chutného mäsa. Každý, kto sa rozhodne chovať kurčatá, musí nevyhnutne myslieť na stajňu. Okrem kurníku, ktorý ste si kúpili alebo postavili sami, máte tiež možnosť zriadiť mobilný kurník. To ponúka výrazne viac výhod ako štandardný model. Chcel by som vám tu vysvetliť, čo presne sú.

Výhody mobilných kuracích košov

Výhoda 1: trávnik je chránený

Kurčatá chceli zobrať zelenú z lúky. Čím dlhšie a intenzívnejšie sú na trávniku, tým je trávnik náchylnejší. Pretože v určitom okamihu sa už nemôže zotaviť. Zostáva len holá úhorová oblasť, ktorá už ďalej neprodukuje zelenú.

Vďaka mobilnému kuraciemu kurníku máte kedykoľvek k dispozícii inú oblasť, úplne bez stresu a pohodlne. Na základe takzvaného princípu zameniteľnej pastviny majú trávniky vždy čas na odpočinok.

Výhoda 2: Vždy k dispozícii zelená

Ak svojim kurčatám ponúkate mobilný kurník a pravidelne ich vymieňate, máte vždy k dispozícii čerstvú zelenú farbu. Podľa odborníkov na raiffeisenmarkt.de je zeleň pre kurčatá absolútne nevyhnutná, aby mohli uspokojiť svoje výživové potreby.

Aj z toho môžete mať úžitok, pretože kvalitné potraviny zvyšujú kvalitu vajec.

Výhoda 3: zamorenie parazitmi je minimalizované

Kurčatá, ktoré využívajú výhody chovu vo voľnom výbehu, sa môžu parazity rýchlo nakaziť. Toto sa deje prostredníctvom výkalov kurčiat. Zohľadňujú to pri hľadaní potravy. Riziko je obzvlášť vysoké, keď sú trávniky holé.

Ak však pravidelne meníte porasty, pôda sa môže zotaviť aj z kuracieho trusu a zníži sa pravdepodobnosť zamorenia parazitmi. Podľa správy oekosozial.at majú parazity u kurčiat negatívny vplyv na výkonnosť znášania. Rovnako trpí kvalita vajec a mäsa.

Výhoda 4: Menej rozpadu

Keď kurčatá kladú veľký dôraz na vonkajší priestor a trávnik sa vyberie, oblasť je obklopená bahnom. To je veľmi nepríjemné nielen pre majiteľov, ale aj pre zvieratá.

To sa nemôže stať s mobilným kuracím mäsom. Za predpokladu, že ste stodolu pravidelne pohybovali.

Stavebné povolenie na mobilné kurčatá?

Na rozdiel od bežných štandardných kuracích kociek nepotrebujete stavebné povolenie na pohyblivé kurča. Mali by ste sa však vopred informovať na príslušnom stavebnom úrade (zoznam na aemter.org), do akej miery existujú predpisy týkajúce sa

  • Limitné a maximálne hodnoty
  • Minimálna vzdialenosť od susedného objektu
  • veľkosť Stall

sú. V jednotlivých oblastiach sa to často rieši inak. Tiež tu zistíte, či musíte splniť ďalšie požiadavky.

Druhy mobilných kuracích staníc

Ak si vyberiete mobilný kurník, nemusíte ho nutne kúpiť. Máte tiež možnosť konvertovať stavebný príves alebo pastiersky vozík. Tieto náklady sú lacnejšie, ale inak ponúkajú ideálne podmienky.

Ak chcete a máte talent na remeselnú prácu, môžete si tiež sami zostaviť mobilný kurník. Odborníci tu však radia, aby stavbu postavili trochu ľahšiu a nestabilnejšiu, pozri huehnerstaelle.com. To uľahčuje pohyb kuracieho koňa, takže zmena umiestnenia nie je problémom. Uistite sa však, že stajňa je tak stabilná, že ju môžete ľahko posúvať dopredu a dozadu bez toho, aby ste sa museli obávať, že sa rozpadne.