Starostlivosť

Výsadba ihličnanov v vedre - tipy na starostlivosť


Ihličnany sú nielen populárne živé ploty, ale tiež sa dajú ľahko zasadiť do vaní. Potrebuje však podstatne viac starostlivosti ako rastliny v prírode.

Thuja je ideálna pre pestovanie kvetináčov

Pravdepodobne poznáte ihličnany (borovice) ako živé ploty, vetru v záhrade alebo vždyzelené rastliny v parkoch.

Ihličnany však môžete vysadiť mäkkými ihlami do vedra a na balkón ľahko dostanete kúsok záhrady.

Rastlina by tu však nemala byť ponechaná na svoje vlastné zariadenia. Na rozdiel od rastlín v prírode vyžaduje ihličnan vysadený vo vani výrazne väčšiu starostlivosť.

V vedre potrebujú ihličnany viac starostlivosti

V zásade sú malé ihličnaté druhy vhodné na pestovanie v nádobách. Môžete ich použiť na rýchle vytvorenie nového upútavača alebo na riešenie záhradného návrhu oveľa voľnejšie, ako by bolo možné pri ihličnatých výsadbách priamo v zemi. Thujas sú zvlášť vhodné na pestovanie kvetináčov. Musíte sa však venovať trochu viac starostlivosti o ihličnany.

Rozdiely začínajú výsadbou, pretože nie všetky lopaty sú vhodné. Malo by:

 • Majte odtokový otvor
 • Zabezpečte odtok
 • Vrátane špeciálnej zeminy
 • Byť primerane dimenzovaný
 • Ak je to možné, postavte sa na mobilný stojan

Vypúšťací otvor je obzvlášť dôležitý. Rovnako ako mnoho rastlín, ihličnany netolerujú podmáčanie. Zavlažovacia voda sa môže ľahko zachytiť v vedre a spôsobiť korenie hniloby v dôsledku vlhkosti. Výsledkom je, že ihličnan umrie. Ak však hľadáte odtokový otvor alebo prepichnete vedro v podlahe, prebytočná voda môže uniknúť. Aby pôda nevytekala z vedra s vodou a hnojivá zostali v pôde, vytvorte odtokový otvor cez odtokový otvor:

 • Posypte vrstvou štrku na spodnej časti kvetinovej vane
 • Na štrk položte malé kamene alebo hliny
 • Nalejte piesok na hrubú vrstvu
 • Odtok zakryte fleecom

Skutočnú zeminu plňte iba odtokom. Drenážna vrstva umožňuje, aby sa nadbytočná voda na chvíľu zachytila ​​do vedra bez toho, aby prišla do priameho kontaktu s koreňmi. Ak pôda vyschne, korene absorbujú vlhkosť z drenážnej vrstvy, ale nemusia zostať vo vode natrvalo. Ak je v vedre príliš veľa vody alebo dažďovej vody, vyteká cez drenážnu vrstvu priamo cez odtokový otvor.

Ihličnatá pôda na sadenie kvetináčov

Ak do vedra vložíte ihličnany alebo iné stromy, musíte vziať do úvahy, že prísun živín je obmedzený. Pôda sa nemôže sama obnoviť ani vylepšiť, ale rastlina sa musí vyrovnať s výživnými látkami, ktoré jej dávate. Z tohto dôvodu odporúčame pre sadenie kvetináčov prejsť na ihličnatú pôdu. Obsahuje už správne množstvo humusu, zeminy a piesku a je vybavené hnojivami, ktoré zabezpečujú zdravý rast thuja.

Ak chcete vložiť ihličnan do vedra, mali by ste dodržiavať nasledujúce pokyny:

❶ Na drenáž položte vrstvu pôdy.
❷ Teraz vložte ihličnan do vedra. Umiestnite rastlinu do stredu kvetináča.
❸ Pôdu rovnomerne nalejte do vedra a uistite sa, že ihličnan zostáva v strede.
❹ Naplňte zeminu do vzdialenosti asi päť centimetrov od okraja vedra. Tento otvorený priestor umožňuje ľahké nalievanie ihličnanov bez pretečenia vane.
The Ihličnany vylejte dostatočne.

V závislosti od polohy vedra musíte zabezpečiť, aby pôda nevyschla. Na poli tvoria ihličnany hlboké korene, čo znamená, že rastlina dokáže vodu pomerne dobre dostať aj pri dlhodobom suchu. Táto možnosť v korbe neexistuje. Ihličnan môže používať iba vlhkosť, ktorá je priamo v vedre. Najneskôr každé tri dni preto pravidelne kontrolujte, či je pôda stále dostatočne vlhká a voda.

Zimné ihličnany v vedre

Ihličnany vysadené priamo v zemi môžu ľahko prežiť zimné mesiace za predpokladu, že nie sú mladé rastliny bez hlbokých koreňov. Kontajnerové rastliny však potrebujú na jar opäť vyrastať v zimnom období. Keďže do vedra pravdepodobne vložíte malé alebo veľmi mladé ihličnany, mali by ste uvažovať o ochrane v zime:

 • Rastlinu obklopte rúnom a vrecom na vrece
 • Omotajte bublinkový obal okolo vedra
 • Polystyrén položte pod vedro alebo zdvihnite
 • Slama alebo listy chránia pôdu pred zamrznutím
 • Zalievanie obmedzte na dni bez mrazu

Odrežte ihličnany späť do vedra

Pri prerezávaní ihličnanov by ste sa mali uistiť, že je zachovaná rovnováha. Ak ihličnan rastie príliš veľa, musíte ho vložiť do väčšieho vedra alebo zasadiť do záhrady. Najdôležitejšie opatrenia na získanie ihličnanu v vedre sú zalievanie a stredné hnojenie ihličnatým hnojivom. Dôrazne sa odporúča hnojivo Compo s ihličnanmi s pomalým uvoľňovaním, ktoré nielen posilňuje rastlinu, ale tiež ju chráni pred zhnednutím.

Ak sa ubezpečíte, že pôda nevyschne, rastlina je orezaná skoro na jar a pravidelne ju oplodňujete, budete si môcť vychutnať vždyzelenú rastlinu na terase alebo balkóne.