Tipy a triky

Výsadba artičoky Jeruzalem - Ako správne pestovať artičoky Zeme


Artyčok Jeruzalem je nielen chutnou zeleninou, ale aj okrasnou rastlinou. Aby sa darilo skvele a produkovalo veľké hľuzy, mali by ste venovať pozornosť niektorým veciam.

Artyčok Jeruzalema v lete presviedča jasnými kvetinovými kvetmi Artyčok zeme, tiež známy ako artičok Jeruzalem, je jednou z rastlinných rastlín, ktorá je ideálna pre neskúsených záhradkárov. Ak chcete dať svojim deťom prvú skúsenosť s pestovaním zeleniny, môžete sa na rastlinu ľahko vrátiť.

Je pomerne nenáročná, rastie v kvetináčoch, vaniach a na záhrade a ponúka ovocie, aby deti mohli žať priamu odmenu za svoju prácu.

Zelenina s mnohými výhodami

Ako okrasná rastlina

Na rozdiel od reďkoviek, mrkvy alebo zemiakov vás bude artičok naozaj inšpirovať. Pretože zeleninová rastlina ponúka na zimu omnoho viac než chutnú zeleninu.

V lete rastliny žiaria v žiarivo žltých kvetinových šatách. Rastlina zomiera v zime, ale iba na jar dorastie. Takže nemusíte každý rok pestovať nové artičoky Jeruzalema.

Artičok Jeruzalema ako obrazovka na ochranu súkromia

Keďže sú trvalky dosť vysoké, artičok Jeruzalem je tiež ideálny ako obrazovka na ochranu súkromia.

Aby ste ich mohli použiť ako obrazovku ochrany osobných údajov, je vhodné, aby ste korene trochu obsahovali. Artičoky Jeruzalema rozvíjajú široko rozvetvenú koreňovú sieť, ktorá môže rásť pod plotom vašich susedov. Preto pred výsadbou vytiahnite koreňovú bariéru. Môžete ich získať v každom železiarskom a záhradnom centre a tiež online na Amazone.

Z nej vytvorte plastový krúžok a umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti okolo koreňovej gule rastliny.

»Tip: Na meranie správnej vzdialenosti môžete použiť artičok Jeruzalem nakreslený v vedre. Vedro by malo byť vysoké najmenej 35 centimetrov - koreňová bariéra má preto rovnaký priemer.

Výsadba topinambur - takto sa to robí

V zeleninovej náplasti by ste mali venovať pozornosť slnečnému alebo čiastočne zatienenému miestu. Rastlina uprednostňuje voľné pôdy, ktoré sa môžu dobre zmiešať s pieskom. Nemusíte venovať pozornosť osobitným podmienkam. Rastlina je nenáročná a rastie na pôde bez piesku.

Našťastie je pestovanie hľúz veľmi jednoduché. Cibule sa umiestnia do zeme až desať centimetrov hlboko pod zemou. Len vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami by nemala byť menšia ako štyridsať centimetrov.

Na prvý pohľad to znamená:

požiadavky
umiestneniaslnečné alebo čiastočne zatienené
prízemnýsypká pôda, často pokrytá pieskom
doba výsadbyJar - možné po celý rok, keď nie je mráz
rozostupyak je to možné, 40 centimetrov
výsadbaKvetinový záhon alebo vaňa

Ak má vaša zeleninová záhrada dostatok miesta, môžete zasadiť artičoky zeme. Medzi trvalkami sa odporúča vzdialenosť až šesťdesiat centimetrov. Riadky sú od seba vzdialené najmenej štyridsať centimetrov, aby ste sa dostali k jednotlivým rastlinám.

»Tip: Nemáte záhradu, ale v zime nechcete robiť čerstvú zeleninu? Potom zasadte artičoky Jeruzalem do kvetináčov a umiestnite ich na balkón. Žlté kvety poteší oko v lete a môžete tiež vytvoriť prirodzenú obrazovku ochrany súkromia - na jeseň zbierať chutnú zeleninu.