Inštrukcia

Sušenie mäty piepornej: Pokyny a tipy na použitie


Máta peprná je veľmi všestranná bylina. Najmä keď je suchý. Tu je sprievodca sušením a tipy, ako ho používať.

Sušený mäta pieporná sa dá použiť mnohými spôsobmi, vytrvalá mäta mäta obyčajne rastie tak hojne, že ju môžete pravidelne zberať od polovice mája. Listy sú čerstvé na čaj a na varenie, ale tiež sa dajú veľmi dobre vysušiť. Potom ich možno použiť aj mimo kuchyne.

Sušené listy mäty piepornej napr. do vody určenej na kúpanie, vo vonných vrecúškach a vo pourri voňavých kvetináčov.

Správny čas na zber

Slnečné alebo aspoň suché dni bez mrakov sú veľmi vhodné. Je dobré, ak posledných pár dní nepršalo. Počkajte do neskorého rána, kým rosa na rastlinách úplne vyschne. Potom odrežte stonky tesne nad zemou tak, aby bolo čo najmenej pôdy.

Pripravte mätu mätu do sucha

Mäta pieporná bez ohľadu na to, aký typ mäty piepornej, by mal byť čistý, ale ak je to možné, nemal by sa umývať. Vo vlastnej záhrade si môžete byť istí, že na rastlinách nie sú žiadne cudzie nečistoty. Odstráňte znečistené a poškodené papiere. Teraz voľne zviazajte niekoľko stoniek a zaveste zväzok na vzdušné a suché miesto.

Prípadne môžete vytrhnúť všetky listy, ktoré chcete usušiť, a rozprestrieť ich na vrstvu novín alebo kuchynského papiera. Listy potom zaschnú na tienistom, suchom a chránenom mieste v priebehu niekoľkých dní. Nesušte na slnku, pretože potom listy zhnednú a stratia arómu. Proces je ukončený, keď sú listy drobivé. Potom ich môžete jednoducho odstrániť z vetiev.

Najlepšie skladovanie sušenej mäty piepornej

Keď je mäta pieporná úplne suchá, môže sa skladovať na jeseň av zime. Dôležité: V listoch nesmie zostať žiadna vlhkosť, inak môžu byť sušené listy plesnivé. Skladovacie nádoby musia byť tiež úplne čisté a suché. Kovové plechovky a poháre so vekom skrutiek sú veľmi vhodné. Je lepšie nepoužívať plastové nádoby, pretože v nich sa môže napriek všetkej opatrnosti vytvárať kondenzácia.

Spotrebný materiál skladujte na chladnom mieste. Poháre by mali byť tiež tmavé, pretože mäta pieporná obsahuje éterické oleje, ktoré sú oslabené vystavením svetlu.

Príklady použitia mäty piepornej

Mätové jedlá:

Čaj je vynikajúcim príkladom, pokiaľ ide o mätu piepornú. Čaj mäty piepornej je osviežujúci a priateľský k žalúdkom. Vysušená mäta sa hodí aj do šalátov, zeleniny, jahňacieho mäsa a mletého mäsa a omáčok. Máta peprná je ideálna pre orientálnu kuchyňu - spolu s ďalšími exotickými koreninami rozvíja typickú chuť Orientu. V anglickej kuchyni je mätová omáčka klasickým sprievodom jahňacieho mäsa.

Máta peprná vo vrecúškach a potpourrii:

Aromatická vôňa mäty piepornej ide dobre s vonnými taškami, ktoré môžete zavesiť vo svojej skrini. Nie je taká intenzívna ako levanduľa a netrvá príliš dlho. Takže buď pripravte zmes s rôznymi bylinkami, alebo občas vymeňte náplň vo vrecku. Svoje voňavé potpourri si môžete pripraviť zo sušených okvetných lístkov ruží, kvetov levandule a mäty piepornej.

Máta peprná ako prísada do kúpeľa:

Kúpajte sa v mäty piepornej! Ak chcete zachovať čistotu vane, nevkladajte do nej sušené listy priamo, ale pripravte čajovú infúziu. Dajte pokojne rázne, aby ste si naozaj mohli vychutnať svoj aromatický pepermintový kúpeľ!