Tipy a triky

Presádzanie figového stromu - vysvetlené krok za krokom


Ak je fík v vedre príliš malý, môžete ho vysadiť na záhrade. Môže sa však presadiť aj v záhrade.

Hoci figa nepochádza pôvodne zo severnej Európy, prispôsobila sa tak dobre, že prežila vonku. Ak musí po výsadbe zmeniť miesto alebo ak chcete zasadiť fíkovník (Ficus carica) vonku z kontajnera, nemusí to byť nevyhnutne problém. Mali by ste však venovať pozornosť dobrým pôdnym podmienkam a niekoľkým tipom, ktoré vám ukážeme v tomto článku.

Vložte figový strom z vedra na záhrade

Ak pestujete mladé figy a vyrastáte z vane stromy, musíte ich v priebehu času posúvať. Po dvoch rokoch je vhodný čas na to, aby ste sa dostali z vedra do poľa. Zvyčajne sa to nedoporučovalo, pretože figy sa postupom času stávajú zimou vytrvalé. Ak je to možné, použite fík na záhradu. Postupujte nasledovne:

 1. Výsadbový otvor by mal byť dostatočne veľký, aby figa mohla dobre zakoreniť. Odporúčame výsadbovú dierku, ktorá je približne trikrát väčšia ako koreňová guľa.
 2. Figy, rovnako ako mnoho rastlín, netolerujú žiadne zamrznutie. Preto má zmysel vybaviť výsadbový otvor odvodnením. Ak to chcete urobiť, dieru trochu nadvihnite. Pri drenáži by mal byť otvor taký hlboký, že horný okraj koreňov figy je pokrytý asi o desať centimetrov viac zeminy ako v starom mieste.
 3. Potom vyplňte štrk na zemi.
 4. Pred presadením očistite korene figy a umiestnite ju do stredu otvoru. Uistite sa, že korienky figy sa nedotýkajú okraja otvoru. Bez starej zeme sú korene nechránené a mohli by sa poškodiť.
 5. Naplňte otvor zmesou ornice, piesku, štrku a kompostu.
 6. Aby boli fíky korene obklopené pôdou hneď od začiatku a aby tu neboli žiadne chýbajúce časti, mali by ste pri výsadbe fíkom vždy jemne pretrepať.
 7. Nakoniec zaistite Zem jemným šliapaním nohou. Teraz môžete figu vyliať von prvýkrát.

Dajte figy do záhrady

Môžete tiež použiť figy, ktoré už rastú vonku transplantácia na jar, Najlepší čas je predtým, ako strom dostane čerstvé listy. Nemali by sa už očakávať pôdne mrazy. Problém s transplantáciou je, že figa už má veľkú koreňovú guľu, ktorá už nie je obmedzená vedrom. Preto by ste mali postupovať nasledovne:

 1. Opatrne vykopajte figu. Začnite kopať čo najďalej od kmeňa a dávajte pozor, aby ste nepoškodili väčšinu koreňa. Čím viac koreňov beriete so sebou, tým väčšia je šanca, že figa opäť porastie.
 2. Pozrite sa na koreňovú guľu a potom vykopte novú dieru. To by malo výrazne prekročiť veľkosť koreňa. Opäť vypustite drenáž.
 3. Vložte kolík do otvoru. Potom vložte figu a vložte zeminu do otvoru. Nakoniec vstúpte na zem.
 4. Stávka sa používa na to, aby figu po prevedení zadržala. Jednoducho priviazajte kmeň ku kolíku.
 5. Na záver nalejte veľkorysú figu.

Odporúčaná literatúra: Rastliny fíg - najlepšie na stene domu